Aktualijos, Mano karjera

Kaip pailsėti ir negalvoti apie darbą?

Portalo CVbankas.lt duomenimis, tik 30 proc. žmonių per atostogas pavyksta negalvoti apie darbą, o dauguma, net 50 proc., nuo darbų atitrūksta tik atostogaujant ne namie, o išvykus į svečias šalis. Kaip per atostogas negalvoti apie darbą? Ar būtina sąlyga – nepalikti nebaigtų darbų?

Kalbamės su psichologe Aušra Drevinskiene.

Kodėl atostogauti svarbu? Kaip suprasti, kad jau reikia atostogų?

Mokslininkai patvirtino visiems žinomą tiesą, kad kiekvienam žmogui reikalingos atostogos, kad tiek mūsų fizinė, tiek psichinė savastis pailsėtų ir įgautų naujų jėgų. Šiuo požiūriu žmogus mažai skiriasi nuo buityje kiekvieną dieną naudojamų daiktų, mums kaip ir jiems reikia energijos. Ir pasirodo vien kasdieninio miego nepakanka, tam reikia skirti dar ir papildomo laiko. Be to, kartais reikia laiko atsitraukti nuo kasdienybės rūpesčių ir problemų, kad galėtume viską apgalvoti, įvertinti ir vėliau įžvelgti naujų situacijos aspektų, galimų sprendimo būdų ir t.t. Atostogos suteikia galimybę pabėgti iš užburto kasdienybės rato, supurto mūsų pojūčius, įneša naujų spalvų, kvapų, jausmų ir t.t. Taip pat pailsi ir mūsų fizinis kūnas. Daugeliui mūsų žinomos sąsajos tarp streso darbe ir tokių sveikatos problemų kaip nerimas, depresija, nemiga, padidėjęs kraujo spaudimas, galvos skausmai ar net insultas. Viena iš šių ligų prevencijos formų yra atostogos. Vadinasi, tam kad gerai dirbtume mums reikalingos atostogos.

Keletas ženklų gali padėti nuspręsti, kad jau reikia atostogų: kai viskas aplink ima erzinti, darotės tikra rakštis; jei nebedžiugina kolegų pokštai, dar viena lietinga diena atrodo kaip pasaulio pabaiga, o liūdesys tampa jūsų antru vardu; kai visos jūsų svajonės ima suktis apie poilsį ir atostogas ir galiausiai, kai imate svajoti apie jūsų biuro bankrotą ar uždarymą remontui – tai ryškūs ženklai, kad metas atostogauti.

Yra nuomonių, kad atostogos turėtų būti ne mažiau 3 savaičių, neva per trumpesnį laiką žmogus nespėja pailsėti, atsigauti nuo darbų. Ar  tai tiesa? Ar geriau ilsėtis viena kartą visą mėnesį, ar du kartus per metus po 2 savaites?

Šiuo klausimu yra skirtingų nuomonių. Kai kurie teigia, kad per trumpesnį laiką nepailsėsi, tačiau yra tyrimų rodančių, kadgeriau trumpiau, bet dažiau. Mano nuomone, šiuo atveju yra svarbiau ne kiekybė, o kokybė. Idealu, jei galima per metus turėti vienas ilgesnes, tarkim, dviejų ar trijų savaičių atostogas ir keletą trumpesnių, kad ir 3-4 dienų, bet jei taip nėra, reikia išnaudoti turimą laiką kokybiškai – nutoltinuo darbų ir sąžiningai pailsėti.

Kaip priversti save pamiršti darbą, negalvoti apie jį? Kokie yra praktiniai patarimai? Ar būtina prieš išeinant atostogauti užbaigti visus darbus ir pan.?

Labai dažnai žmonėms sunku įjungti pauzės mygtuką ir visiškai atsiplėšti nuo darbų. Labai svarbu prieš atostogas užbaigti svarbiausius projektus arba bent jau numatytus etapus, pradėtus darbus ir pan. Perduokite būtinus atlikti darbus, kurių negalėjote užbaigti pats, kolegoms ir pasitikėkite jais. Mažai tikėtina, kad atostogos bus kokybiškos, ypač jei ketinate atostogauti ilgiau nei dvi dienas, jei darbe jūs turite nepabaigtą labai svarbų projektą. Juk, greičiausiai, galvoje nuolat suksis mintys apie tuos nepabaigtus darbus. Tačiau jei nėra galimybės visko užbaigti, tada reikia mokėti pasidžiaugti dabarties minute. Šiuo metu pasaulyje labai populiarios dėmesingo įsisąmoninimo praktikos (angl. mindfulness), kurios moko būti „čia ir dabar“. Manau, atostogų metu tai labai svarbus įgūdis, nes reikia sąmoningai atjungti savo protą nuo darbo ir perkelti dėmesį į dabarties akimirką. Priimti ją tokią, kokia ji yra, ir džiaugtis esama minute. Kiekvieną kartą, kai suprasite, kad jūsų galvoje sukasi mintys apie darbą, nesileiskite jų užvaldomas, tiesiog priimkite jas ir lieskite joms nuplaukti taip, kaip lapai nuplaukia upe. Medituokite.

Kaip, jei nėra galimybių išvykti atostogauti į kitus kraštus, kas apklausų duomenimis padeda daugeliui pamiršti darbą, kokybiškai pailsėti Lietuvoje? Kaip negalvoti apie darbą būnant namie? Išjungti telefoną, nežiūrėti el. pašto?

Kas be ko, jei norite atitrūkti nuo darbų, turite el. pašto nustatymuose nustatyti automatinį atsakymą, kad jūs dabar atostogaujate, išjungti darbinį telefoną, o jei neturite darbinio, įspėti viršininką ir bendradarbius, kad atostogų metu telefono jūs nekelsite, ir jo nekelti.

Manau, pailsėti kokybiškai galima tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, svarbu, kaip mes elgsimės, ką mastysime, ir kaip jausimės atostogų metu. Jei mūsų galvoje nuolat suksis mintis apie tai, kad „Lietuvoje, tai tikrai nepailsėsi“, arba kaip„dabar gera būtų gulėti Maljorkos paplūdimy“, nors guliu prie ežero Varėnoj, tikėtina, kad šios mintys sukels mums nemalonias emocijas, tokias, kaip liūdesį, pyktį ar nusivylimą ir galiausiai mes jausimės nepailsėję. Bet jei mes būsime mindfulniški, stebėsime dabarties minutę, sugebėsime priimti realybę tokią, kokia ji yra ir tiesiog pasidžiaugti ja, mes vienodai gerai pailsėsime ir pas močiutę kaime, ir Egipte. Labai svarbu atostogų nepaversti dar vienu „darbu“, tai ką jūs veikiate atostogų metu, turi teikti jums malonumą.

Ką veikti poilsio metu? Galbūt tai irgi turi įtakos atitrūkimui nuo darbo? Kaip tuomet tinkamai pasirinkti atostogų būdą? Pagal darbo pobūdį, charakterį?

Yra sakoma, jei dirbi su žmonėmis, turi ilsėtis be jų ir priešingai.Kiekvienas žmogus atostogas išsivaizduoja savaip, tačiau išlieka bendra idėja.Svarbu, kad atsigautų kūnas ir dvasia. Nerekomenduočiau atostogų metu tūnoti namuose ir užsiimti namų ruošos darbais ar sėdėti prie kompiuterio. Užsiimkite jums mėgstama veikla, nenuobodžiaukite. Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, vaikščiokite, judėkite, važinėkite dviračiu, plaukiokite ir panašiai. Atostogos tinkamas metas stiprinti ryšius su savo vaikais, tad skirkite laiko ir jiems. Galbūt yra keletas knygų kurias norėjote perskaityti, bet neradote tam laiko? Atostogos pats metas tam. Per atostogas galima išmokti naujų dalykų – išbandykite ką nors nauja. Galbūt atrasite naujų skonių ar kvapų, o gal ir naują hobį. Ir nepamirškite daug juoktis ir šypsotis.

Galbūt ko nors svarbaus nepaklausėme?

Birmingemo universiteto profesorius Christopheris Robinsonas teigia, kad nors atostogos turėtų būti streso mažinimo šaltinis, tačiau dažnai atostogų metu žmogus patiria skirtingų stresorių kombinaciją: keliavimas, ritmo, maisto pokyčiai, visa tai sukelia vadinamą atostogų stresą. Kartais gali nutikti taip, kad bėgdamas nuo vilko užšokau ant meškos. Svarbu neperlenkti lazdos ir nenorėti visko patirti per tas kelias atostogų savaites, neskubėkite, atsipalaiduokite ir tiesiog mėgaukitės akimirka.

Psichologė Aušra Drevinskienė

tel. 8*600 73248,

el. paštas – drevinskieneausra@gmail.com