Kaip išdrįsti keisti darbą?
Internete ir knygų lentynose gausu skaitinių tema „gal jau laikas keisti darbą?“. Per mažas atlygis, bjaurokas viršininkas, nemalonūs kolegos, ilga kelionė iki biuro, netinkama darbo kultūra – užtenka vienos ar kelių tokių priežasčių, kad kai kurie ryžtingai imtų vartyti darbo skelbimus. Kitų net ir visos šios priežastys neįtikina pagalvoti apie darbo keitimą – daug ką gąsdina bedarbystės šmėkla, pasirodžiusi krizės metu, kiti nenori išeiti iš savo komforto zonos. Anksčiau psichologai rekomendavo darbovietę keisti kas 3, 5 ar 7 metus. Tačiau technologiniai pokyčiai gerokai koreguoja mūsų požiūrį į darbo keitimą – nieko jau nestebina, jei jis keičiamas kas metai ir net jei imamasi visai kitos profesijos.
Iš humanitarės – į brokeres
Keturių vaikų mama Skaidrė Vainikauskaitė ne kartą keitė darbo pobūdį, nors jis visada buvo artimas jos humanitarinei natūrai: žurnalistiką keitė vertimai, šiuos – viešieji ryšiai ir renginių organizavimas. Tačiau po 20 metų tokios profesinės veiklos ji ryžtingai pasuko kita kryptimi ir tapo nekilnojamojo turto brokere. Skaidrė įsitikinusi, kad į šią profesiją ji mažais žingsneliais ėjo visą laiką, nors daugeliui iš šalies gali atrodyti, jog pokytis buvo staigus. O moters jis visai negąsdina.
„Vienas iš ryškesnių mano profesinės veiklos etapų – beveik penkeri metai žurnalo „Mano namai“ redaktorės pavaduotojos, vėliau – vyriausiosios redaktorės pareigose. Tais laikais apie trečdalis žurnalo puslapių būdavo skiriama interjerui, namų įrengimui, aplinkos kūrimui, tad teko išsamiau susipažinti su gyvenamųjų erdvių architektūros ir dizaino principais. Kadangi tuo metu kaip tik statėme pirmąjį šeimos namą, buvo labai įdomu visa tai pritaikyti praktiškai. Jau tada pradėjau suprasti, kokiais stipriais emociniais ryšiais yra apipintas žmogaus ir jo būsto santykis“, – aiškina Skaidrė.
Pasak pašnekovės, domėjimąsi nekilnojamojo turto sritimi palaikė ir vyro verslas, kuris ilgą laiką buvo susijęs su statybinių medžiagų sritimi. „Namuose prie kavos dažniau vartydavau ne „glamūrinius“ leidinius, o naujausių statybos parodų katalogus“, – šypsosi moteris. Mainėsi laikai ir norai, vienas po kito gimė jaunesnieji vaikai, tad stilingą butą miesto centre teko keisti į patogesnio išplanavimo būstą, esantį labiau šeimai pritaikytos infrastruktūros rajone. „Tuomet pirmą kartą susidūriau su vienos nekilnojamojo turto kompanijos brokeriais ir likau sužavėta jų darbo kultūros. Likimas lėmė, kad po 3 metų pati tapau šios kompanijos dalimi: baigiau specialius mokymus ir dabar ateinantį dešimtmetį planuoju skirti verslui. Prieš tai po dešimtmetį atidaviau žiniasklaidai ir motinystei“, – skaičiuoja daugiavaikė mama.
Moteris sako, kad šios kompanijos darbo kultūra buvo vienas pagrindinių veiksnių, lėmusių jos lojalumą. „Man patiko, kad pirmą kartą gyvenime manęs nepaklausė, kiek turiu vaikų ir ką darysiu, kai jie sirgs. Man patiko, kad manęs nepaprašė gyvenimo aprašymo – ne todėl, kad jo neturėčiau arba nebūtų ko jame įrašyti; tiesiog čia žmogus pirmiausia vertinamas kaip asmenybė. Tarptautinė kompanija, beveik pusšimčio metų patirtis, jaunatviškas kolektyvas – viso to mano profesiniame kelyje yra buvę, ir tai labai vertinu. Galiausiai man labai patinka galimybė dirbti laisvu grafiku ir finansinių „lubų“ nebuvimas, ko negaliu tikėtis darbuodamasi vertimų ar žiniasklaidos srityje“, – pašnekovė vardija darbo srities keitimo privalumus.
Viename interviu Ilja Laursas sakė, jog reikia daugiau nei metų, kad taptum vienos ar kitos srities ekspertu, tad ar negąsdina įgūdžių trūkumas? „Aš neįkritau į visiškai man nepažįstamą sritį. Gyvenime būta ir statybų, ir būsto pirkimo, pardavimo, nuomos sandorių, taigi nesu visiškai žalia. Man būtų nauja sritis, jei eičiau prekiauti žemės ūkio technika – tuomet įgūdžių ir žinių trūkumas tikrai būtų akivaizdus. O dabar aš jaučiuosi pakankamai tvirtai“, – sako Skaidrė.
Ar išdrįsite pasakyti
Moteris pripažįsta, jog nusprendus keisti profesiją tam tikrų dvejonių kilo, tačiau kadangi kompanija naujokų mokymus organizuoja keliais etapais, visada galima savęs perklausti, ar čia mano vieta, ar tinkamai pasirinkau. Jai labiausiai patiko kompanijos vadovo pastaba būsimiems komandos nariams: „Jei jaučiate, kad dėl kokių nors priežasčių negalėsite garsiai kitiems prisipažinti, kad esate nekilnojamo turto brokeris, tuomet į šį darbą net neikite, nes nebūsite jame sėkmingi“.
„Nekilnojamasis turtas lietuviui finansine ir emocine prasme yra didžiausias turtas. Kartais ironizuoju, kad brokerio darbas – tai ta pati komunikacija kaip ir žurnalistikoje, tik už didesnius pinigus: ir ten, ir čia esi tas, kuris turi suvokti ir padėti išspręsti žmogaus problemą. Retas kuris ateina ir pasako, kad jam nusibodo vaizdas pro langą, todėl jis nusprendė keisti būstą. Būstas nėra batai, kuriuos gali po 14 dienų grąžinti atgal į parduotuvę ar tiesiog šiaip sau atiduoti kitam. O emocijos, kalbant apie nekilnojamąjį turtą, labai dažnai ima viršų, žmonės neįžvelgia ilgalaikėje perspektyvoje tykančių pavojų arba nemato galimų sprendimo būdų. Iš tiesų brokeris yra nekilnojamo turto operacijų koordinatorius ir tam tikra prasme – psichologas, kuris įvertina, kaip realiai vienas ar kitas žmogaus sprendimas paveiks jo gyvenimo kokybę“, – apie savo darbo specifiką pasakoja nekilnojamojo turto brokerė.
Nuo paaukštinimo iki rajono klimato
Paieškų ir konsultavimo įmonė „Elite Network“ apibrėžia 6 aspektus, kurie labiausiai lemia žmogaus sprendimą keisti darbą.
- Paaukštinimo (karjeros) galimybės. Apie tai dažniausiai užsimenama pokalbiuose dėl darbo (to norima) ir tai yra dažniausia priežastis palikti darbą (jei to negaunama).
- Darbo aplinka. Šis žodžių junginys daugeliui turi skirtingas reikšmes. Vienam bus svarbu, kad darbe nėra įtempti darbo grafikai ir nuolatinio spaudimo dėl rezultato. Kitam, atvirkščiai, tai bus darbo privalumai. Vieniems gera darbo aplinka – tai lankstus darbo grafikas, o kai kam gali labai nepatikti, jei teks dirbti savaitgaliais. Daugumai žmonių darbo aplinka asocijuojasi su gerais santykiais tarp kolegų.
- Pokyčiai. Darbuotojams reikalinga jų proto ir technologinė stimuliacija. Žmonėms patinka jausti, kad jie mokosi naujų dalykų. Tai yra intelektinis pasitenkinimas, kuris ir sukuria laimės jausmą darbe.
- Įvertinimas. Įvairios apklausos parodė, kad jei žmogus nesijaučia vertinamas, jis greitai ima mąstyti apie darbovietės keitimą. Įvertinimo nebuvimas tiesiogiai susijęs su blogais darbuotojų rezultatais.
- Stabilumas. Kai žmonės praranda karjeros galimybę, jie jaučiasi praradę stabilumą toje darbovietėje. Tačiau kai žmonės ima kilti karjeros laiptais, stabilumas jiems vėl tampa labai svarbus. Per recesiją stabilumas darbe buvo svarbus kiekvienam, dabar, kai ima augti daugelio šalių ekonomika, stabilumo darbe jausmas keičiasi, bet jis vėl yra svarbus.
- Vieta. Kelionė į darbą ir atgal, darbo vieta, mokykla vaikams, rajono klimatas ir saugumas – tai gali būti labai svarbios priežastys ieškoti naujo darbo.
Blogos darbo keitimo priežastys
Darbo paieškos ekspertė Alison Doyle įvardija dviejų rūšių priežastis keisti darbą – tai profesinės (karjera, lankstus darbo grafikas ir pan.) ir asmeninės (grįžimas į mokslus, šeimos pagausėjimas, gyvenamosios vietos keitimas) priežastys.
Jos nuomone, yra daug priežasčių, lemiančių žmogaus sprendimą keisti darbovietę, tačiau dalį jų drąsiai galima vadinti blogomis. Ji net sudarė jų sąrašą:
- Jūsų suėmimas,
- Darbe nuobodu,
- Nenoras dirbti savaitgaliais,
- Nekenčiu viršininko,
- Nekenčiu darbo,
- Mama privertė išeiti,
- Ten jaučiausi visada pavargęs,
- Noriu patingėti,
- Vadybininkas buvo kvailys ir t. t.
Pasak Alison Doyle, nėra blogai, jei darbą norite keisti dėl aiškiai suvoktų priežasčių ir dėl to, kad norite to patys.
Lėtai ir nedeginant tiltų
Tinklalapis www.foxbusiness.com rašo, jog tik mūsų seneliai stengėsi dirbti tame pačiame darbe iki pensijos. Tačiau tinklalapio ekspertai pataria „nedeginti tiltų“ su darbdaviu ir darboviete, kurią paliekate. Mažose darbo rinkose, siaurų sričių profesijose darbdavių pasirinkimai kartais būna ne itin dideli, todėl gali tekti „apėjus ratą“ grįžti prie pirmojo darbdavio. „Niekada nežinote, kada buvęs darbdavys gali pasiūlyti jums grįžti į geresnę poziciją“, – rašo tinklalapis. Ir priduria, jog keičiant darbą visuomet reikia laikytis pozicijos – „tyrinėju aplinką, kažkiek sukaupiu pinigų ir lėtai darau perėjimą“.
Dirbkite kur norite ar nedirbkite visai
Knygos „4 valandų darbo savaitė“ autorius Timothy Ferriss kažkada buvo tradicinis verslininkas – jis dirbo nuo ryto iki vakaro, nuolat rūpinosi, kad kiti tinkamai jam dirbtų, taisė savo darbuotojų klaidas, aiškinosi su nepatenkintais klientais. Galiausiai jis pavargo taip gyventi, nes nusprendė, kad nenori tiek dirbti, o nori daryti tai, apie ką seniai svajojo. Jis nori šokti tango, būti kovotoju be taisyklių, lakstyti motociklu. Pakeitęs požiūrį į darbą, per dvejus metus Timothy tapo kovų be taisyklių kovotoju, sutriuškinusiu keturis pasaulio čempionus, pirmuoju amerikiečiu, pasiekusiu tango Ginesso pasaulio rekordą, nacionaliniu Kinijos kikbokso čempionu, MTV breiko šokėju Taivane, populiaraus Kinijos ir Honkongo televizijos serialo aktoriumi ir pan.
Sakysite, jis pamišęs? Ne, tiesiog šis žmogus išmoko labai išmaniai organizuoti savo įmonės veiklą – jis prekiauja maisto papildais internetu. Savo knygoje jis dalijasi patarimais, kaip optimizuoti veiklą, kad galėtumėte gerti kokteilius gulėdami paplūdimyje, kol į jūsų sąskaitą kapsi pinigai. Jis rašo apie didesnės atsakomybės suteikimą savo darbuotojams, kad jie dėl kiekvieno nieko neskambintų pasitarti, elektroninio pašto tikrinimas tik kartą per savaitę, kelios dienos darbo namų biure, internetinės asistentės, kurios už nedidelį mokestį padaro daug darbų – nuo informacijos surinkimo jūsų paskaitai, buhalterijos, teisinės aplinkos studijavimo iki gėlių išsiuntimo jūsų verslo partneriui.
Galimybių jėga
T. Ferris turi patarimų nusprendusiems ar dar galvojantiems keisti darbą. „Dešimtys tūkstančių žmonių, kurių dauguma jums neprilygta gabumais, kasdien meta darbą. Tai nei reta, nei mirtina. Štai keli pratimai, padėsiantys suprasti, kaip natūralu keisti darbą ir kaip nesunku tai padaryti.
Pirma, jau pažįstamas klausimas: ar tai, ko norite, greičiau galite gauti savo darbe, ar kur nors kitur?
Jeigu jus šiandien atleistų iš darbo, kaip tvarkytumėtės finansinius reikalus?“. Jis taip pat pataria pasiimti laisvadienį ir įdėti darbo skelbimą į kelis darbo paieškų tinklalapius. Tai leis pamatyti, kad turite iš ko rinktis ir be dabartinės darbovietės. „Veiksmų ir derybų pasaulyje vienas principas nugali visus kitus: tas, kuris turi daugiau galimybių, turi daugiau valdžios. Ieškokite tų galimybių nelaukdami, kol jų prireiks. Užmeskite akį į ateitį dabar pat – bus lengviau ir veikti, ir būti ryžtingam“, – rašo naujuoju turtuoliu vadinamas Timothy Ferris.
Daiva Ausėnaitė