Sveikata biure

Kaip prižiūrėti akis dirbant kompiuteriu?

Daugelio žmonių darbo diena neatsiejama nuo kompiuterio, o jis tikrai nėra pats geriausias akių draugas. Todėl vis daugiau žmonių skundžiasi regėjimo sutrikimais, o perštinčios ir raudonos akys tampa kone kasdieniniu nemaloniu pojūčiu. Įvairių tyrimų duomenimis, 50-90 procentų dirbančių kompiuteriu žmonių turi vienus ar kitus akių simptomus. Akių nuovargis, vokų trūkčiojimas ar sausos akys sukelia bendrą fizinį nuovargį ir mažina produktyvumą. Visiems žmonėms akių simptomai pasireiškia skirtingai, tačiau egzistuoja tam tikri visiems vienodi patarimai, kurių laikantis galima išvengti nemalonių pojūčių ir palengvinti savo akių darbą.

APŠVIETIMAS

Tinkamas apšvietimas yra labai reikšmingas akių sveikatai. Akių nuovargį dažniausiai sukelia patalpoje ar pro langą sklindanti ryški šviesa, šviesos atspindžiai ant sienos, stalo ar kompiuterio ekrano. Labai svarbu, kad būtų tinkamai sureguliuotas kompiuterio ekrano apšvietimas,  o pats ekranas būtų su apsauga nuo atspindžių.

DAŽNAS MIRKSĖJIMAS

Sausos ir raudonos akys atsiranda tuomet, kai žmogus per mažai mirksi ir nėra pakankamai sudrėkinamos. Įprastai žmogus per minutę sumirksi 22 kartus, tačiau dirbant kompiuteriu, šis skaičius sumažėja maždaug iki 10 kartų. Mirksint palaikomas akies drėkinimas, todėl akis pasisaugoma nuo išdžiuvimo ir sudirgimo. Kai mirksima mažiau, išgaruoja akies paviršių dengianti ašarų plėvelė. Šį procesą taip pat suaktyvina maža aplinkos drėgmė ir monitoriaus spinduliuotė.

AKIŲ DRĖKINIMAS

Akių drėkinimą galima sukelti ir natūraliu būdu – kas 20 minučių mirksėti 20 sekundžių, gerai vėdinti patalpą ir palaikyti 40-60 proc. patalpos drėgmę. Pajutus akių sausumą, rekomenduojama drėkinantys akių lašai. Tačiau reikia vengti lašų, kurie skirti pašalinti akies raudonumą, nes jie neatlieka drėkinimo funkcijos.

DARBO IR POILSIO RĖŽIMAS

Tikriausiai pastebėjote, kad raudonos akys tampa tuomet, kai visą darbo dieną nepakeliate galvos nuo kompiuterio ekrano. Toks intensyvus darbas kompiuteriu yra itin žalingas akims. Darbas prie kompiuterio be pertraukos neturėtų viršyti 1 valandos, o po jos reikia daryti 5-10 min. pertrauką. Pertraukos metu rekomenduojama pasivaikščioti ar atlikti fizinius pratimus. Dirbdami kompiuteriu, jeigu galite, kaitaliokite darbo pobūdį, pavyzdžiui, dokumentų skaitymą su tam tikrų duomenų tvarkymu.

ERGONOMIŠKA DARBO VIETA

Žmogus turi dirbti jam tinkamoje darbo aplinkoje. Tyrimų duomenimis, 20 proc. sveikatos sutrikimų, kurie yra susiję su darbu kompiuteriu, kyla ne dėl pačių kompiuterių, o dėl nesilaikymo pagrindinių darbo kompiuteriu taisyklių. Dirbantys kompiuteriu asmenys kūprinasi, palenkia galvą į priekį, sėdi netinkama poza, nemirksi, dirba prieblandoje ar šviečiant pernelyg ryškiai šviesai. Taip pat svarbu, kad kompiuterio monitoriaus atstumas nuo darbuotojo būtų 45-70 cm atstumu ir 20 cm žemiau akių lygio.

POILSIS

Perštinčios, sausos ir raudonos akys yra požymis, kad Jūsų akims žūt būt reikia poilsio. Po darbo ar per atostogas, mažiau žiūrėkite televizorių ir rečiau naudokitės kompiuteriu ir nežaiskite telefonu. Verčiau skaitykite knygas ir skirkite daugiau realaus dėmesio draugams ir artimiesiems.