Kaip motyvuoti darbuotojus?
Jeigu esate įmonės direktorius ar personalo skyriaus vadovas, tuomet darbuotojų motyvacija dirbti yra itin aktuali. Motyvuotas darbuotojas ne tik noriai eina į darbą, bet taip pat pasižymi didesniu produktyvumu bei darbo našumu. Tad darbdaviai vis dažniau ieško atsakymo į klausimą, kaip motyvuoti darbuotojus?
Vienas pirmiausių žingsnių, kuriuos turite žengti, yra darbuotojų poreikių ir lūkesčių išsiaiškinimas, tačiau svarbiausia, kad jums tai iš tiesų rūpėtų. Darbuotojams laisvai akis į akį išsakyti savo nusiskundimus ir pageidavimus padaryti gali būti nelengva, todėl verčiau atlikite anoniminę apklausą. Nepaisant to, kad žmogus nesijaučia motyvuotas savo darbovietėje ar nenori dirbti, jis taip pat nenori prarasti ir savo darbo, kadangi situacija darbo rinkoje yra sudėtinga ir susirasti naują darbą yra nelengva.
Vienas pagrindinių elementų, kuris motyvuoja darbuotojus ir darbo užmokestis. Nepaisant to, kad įvairios motyvacijos teorijos teigia, jog pinigai yra tik trumpalaikė motyvavimo priemonė, tai vis tiek labai svarbus aspektas. Tad, jeigu jau pradėjote galvoti, kaip motyvuoti darbuotojus, pradėkite nuo atlyginimo. Įsitikinkite ar jūsų mokamas atlyginimas atitinka rinkoje vyraujantį atlyginimą, ar tokios vienintelės pajamos yra pakankamos žmogui pragyventi. Kai žmogus gali patenkinti visus savo poreikius, tuomet darbas jam tampa kur kas malonesnis. Tradiciškai pagrindine darbuotojų motyvavimo priemone laikomas toks darbo užmokestis, kuris susideda iš bazinio atlyginimo ir kintamojo atlyginimo. Kol nėra patenkinami pagrindiniai pragyvenimo poreikiai, tol neverta diegti kitų motyvavimo priemonių – jos paprasčiausiai neduos jokių rezultatų.
Darbuotojus taip pat motyvuoja aiškiai suformuluotos tobulėjimo galimybės įmonėje ir karjeros perspektyvos. Daugelis žmonių trokšta tobulėti ir siekti daugiau, todėl žinodamas, kad įmanoma pasiekti įmonėje daugiau, žmogus stengsis dirbti našiau ir gilinsis į darbo specifiką. Darbų monotonija įgrista net ir itin didele motyvacija pasižymintiems darbuotojams, todėl užduočių paįvairinimas taip pat gali pažadinti jūsų darbuotojus iš nuobodulio.
Kitas puikus būdas, kaip motyvuoti darbuotojus yra neformalūs susitikimai ir išvykos. Žinoma, visas neformalių susitikimų išlaidas turėtumėte padengti Jūs. Neformalūs susitikimai padeda užmegzti šiltesnius ir draugiškesnius santykius, vadovus priartina prie darbuotojų. Tokių susitikimų metu nereikėtų spręsti darbinių problemų, tačiau kita vertus, tokių susitikimų metu, kai darbuotojai atsipalaiduoja, gali atsirasti ne tik įsisenėjusių problemų sprendimai ar naujos idėjos. Darbuotojams taip pat svarbu, kad būtų patenkinti jų asmeniniai ir socialiniai poreikiai, t.y., jie jaustųsi gerbiami, saugūs ir įvertinti.
Darbuotojai taip pat jausis svarbesni, jeigu įgyvendinant tam tikrus projektus jūs klausite jų idėjų ar patarimų. Visai nesvarbu, kokias pareigas užima darbuotojas, gali būti, kad jo galvoje krebžda gausybė puikių idėjų. Taip išlošite dvigubai – darbuotojas jausis įvertintas, o jūs turėsite reikiamą idėją.
Kitas metodas, kaip motyvuoti darbuotojus, yra rūpintis jų tobulėjimo galimybėmis. Siųskite darbuotojus į įvairius mokymus, seminarus, kursus ar stažuotes, tačiau to nedarykite per prievartą. Paprasčiausiai pasiūlykite šią idėją ir jei darbuotojas susidomės, leiskite jam praplėsti akiratį įmonės lėšomis.