Mėgstamas ar gerai apmokamas darbas?
Vos baigdami mokyklą iš tėvų ir giminaičių girdime, jog turi rinktis perspektyvią profesiją, kad galėtum uždirbti daug pinigų ir gyventi be jokių rūpesčių. Tiesa, gerai apmokamas darbas yra kiekvieno žmogaus svajonė, tačiau kartais širdis linksta prie malonių, tačiau ne taip gerai apmokamų darbų. Kurį laiką dirbus tokį darbą, kuris užtikrina tik finansinę gerovę, tačiau nesuteikia asmeninio pasitenkinimo, kyla dvejonių ar verta ir toliau dirbti tokį darbą. Juk kiekvienas žmogus nori save realizuoti per darbą, kadangi darbe praleidžiame didžiąją dalį savo gyvenimo. Jeigu jūsų darbams jums gali pasiūlyti ir puikias savirealizacijos galimybes, ir puikų atlyginimą – sveikiname. Šiuo atveju, jums kiekviena darbo diena yra tarsi maža šventė.
Įprastai daugelis žmonių vadovaujasi įsitikinimu, kad visų pirma darbinė veikla turi nešti dideles pajamas. Darbas su aukštu atlyginimu laikomas pačiu pagrindiniu veiklos motyvų. Gerai apmokamas darbas tampa kiekvieno žmogaus siekiamybe, tačiau žmonės dažniausiai pamiršta, kad atlyginimas nėra darbo rezultatas, pinigai yra tik jo atspindys. Tikroji darbo esmė patenkinti kitų žmonių poreikius, spręsti įvairias visuomenės problemas ir kurti pridėtinę vertę tiek įmonei, tiek mūsų šaliai. Pridėtinės vertės didinimas yra svarbiausias kiekvieno darbuotojo uždavinys, nes jeigu veikla jos nesukuria, tuomet mažėja ištekliai ir gali įsivyrauti skurdas.
Kiekvienoje įmonėje darbuotoja gali būti ir problema, ir problemų sprendėjas. Jeigu darbuotojas yra problema, jis neneša įmonei vertės, todėl darbdavys stengsis juo kuo greičiau atsikratyti. Jeigu darbuotojas yra problemų sprendėjas, darbdavys stengsis žūt būt jį išsaugoti ir kels jam atlyginimą. Darbuotojo vertingumas ir naudingumas įmonei nusakomas jo profesinės vertės – tai darbuotojo potencialas, gebėjimas kurti generuoti įmonei pajamas ir didinti įmonės konkurencinį pranašumą. Jeigu esate būtent toks darbuotojas – gerai apmokamas darbas yra jūsų. Tačiau svarbu nepamiršti, kad darbuotojas dės visas pastangas į įmonės gerovę tik tada, kai bus motyvuotas, užsiims jam patinkančia ar prasminga veikla, o darbovietėje vyraus gera atmosfera.
Kiekvieno darbuotojo darbo našumas priklauso nuo užduočių suformulavimo ir santykių kolektyve. Jeigu kolektyve verda intrigos, net ir pačiam geriausiam darbuotojui čia dirbti taps kančia ir jis pradės ieškoti kitos darbo vietos. Pats darbo pobūdis darbuotojui gali patikti, tačiau nežmoniška konkurencija, nepagrįstai dideli reikalavimai ar kitokie darbe vyraujantys psichologiniai sunkumai privers atsisakyti net ir didelio atlyginimo. Kadangi žmogus darbo vietoje praleidžia praktiškai visą savo gyvenimą, čia jis nori jaustis puikiai, o gerai apmokamas darbas ne visada garantuoja puikią atmosferą. Jeigu kolektyve vyrauja palanki darbui atmosfera, o darbas teikia malonumą, mažesnis atlyginimas žmogui netaps didele problema. Tiesa, atlyginimo dydis turi būti toks, kad darbuotojas galėtų patenkinti savo pagrindinius poreikius – išlaikyti būstą, turėti už ką nusipirkti valgio ar padengti transporto išlaidas.
Įvairių tyrimų duomenimis, mūsų šalies gyventojai pirmiausiai kreipia dėmesį į atlyginimo dydį ir ateityje tikisi, kad jų atlyginimai tik augs. Kur kas mažiau darbuotojai kalba apie galimybes tobulėti ar kilti karjeros laiptas. Svarbiausia – gauti kuo daugiau pinigų. Toks noras natūralus, kadangi Lietuvoje atlyginimai yra vieni mažiausių visoje Europoje. Galima kaltinti ir darbdavius, kurie šykšti savo darbuotojas mokėti didesnius atlyginimus, ir pačius darbuotojus, kurie nesistengia kurti pridėtinės vertės. Gerai apmokamas darbas yra kiekvieno žmogaus svajonė, tačiau svarbu nepamiršti ir realizuoti save, kad gyvenimas būtų laimingesnis.