Mano karjera

Kaip neatidėlioti darbų paskutinei minutei?

Laiko planavimas neretai atrodo kaip sunkiai pasiekiamas tikslas, kadangi daugelis mūsų nuo studijų laikų yra įpratę atlikti darbus paskutinę minutę. Prisipažinkite, juk gavus mažesnį pažymį iš atsiskaitymo, jūs mėgdavote (o galbūt vis dar mėgstate) teisintis, jog jums paprasčiausiai pritrūko laiko. Tačiau ar laiko išties jums pritrūko? Ką jūs veikėte užuot atlikdami tam tikrą užduotį iš anksto? Toks studentiškai įprotis kamuoja ir daugelį šiuolaikinių žmonių, kurie turi begalę veiklų ir chaotišką dienotvarkę. Tačiau nuo šios „ligos“ galima pagyti. Dalinamės keliais praktiniais patarimais, kuriuos įtraukę į savo kasdienybę, įprasite užduotis atlikti laiku.

1. Įsigykite darbo kalendorių. Kad ir kaip tai skambėtų nuobodžiai ar standartiškai – darbo kalendorius yra vienas geriausių įrankių, padedančių planuoti savo darbus ir laiką. Laiko planavimas reikalauja disciplinos ir griežtos savikontrolės, todėl įpraskite užsirašinėti net ir pačius mažiausius darbus. Daugelis žmonių užsirašo darbus būtent į tą dieną, kada jis turi būti atliktas, todėl atsivertę darbo kalendoriaus puslapį, neretai liekame nustebę. Todėl patariame užsirašyti darbą ne tik tada, kai jis turi būti atliktas, bet ir likus kelioms dienoms ar savaitėms iki jo (atsižvelgiant į darbo svarbumą ir sudėtingumą).

2. Dirbkite pirmoje dienos pusėje. Jeigu esate studentas arba dirbate laisvu grafiku, nepripraskite miegoti iki vidurdienio. Laikotarpis iki 12 valandos laikomas pačiu produktyviausiu, todėl atsikėlę iš ryto kibkite į darbus ir nelaukite vakaro ar kol jus aplankys tariamas įkvėpimas. Laiko planavimas ir įkvėpimo laukimas neturi nieko bendro. Priverskite dirbti tada, kai reikia jums, o ne tuomet, kai jus apima įkvėpimas. Kai darbai atidėliojami ir pasiliekami vakarui, mus visą dieną kamuoja nerimas, neigiamos emocijos ir stresas, todėl negalime susikoncentruoti jokiai kitai veiklai, todėl paprasčiausiai švaistome savo laiką. Be to, vakare gali atsirasti ir kitų pagundų – naują serialo serija ar draugai, kviečiantys linksmai praleisti laiką.

3. Apdovanokite save. Atlikę svarbias užduotis dienos pabaigoje apdovanokite save – pasižiūrėkite mėgstamą televizijos laidą, apsilankykite kine, pasilepinkite vonioje ar užsiimkite kita mėgstama veikla. Svarbiausia, kad jūs galėsite pasimėgauti ir pailsėti visai nejausdami nerimo dėl neatliktų užduočių ar laukiančių sunkumų – juk padarėte viską, ką planavote.

4. Laiko planavimas – tai darbas su savimi. Norėdami atsikratyti žalingo įpročio pasilikti visus darbus paskutinei minutei, turite suprasti, kad taip kenkiate patys sau. Darbų atidėliojimas kelia stresą ir jus nuolatos kamuoja nerimas ar sąžinės graužatis. Šios negatyvios emocijos kenkia jūsų sveikatai ir trumpina gyvenimą. O ką kalbėti apie tai, kad dažniausiai paskutinės minutės darbai yra atliekami vėlyvais vakarais ar per naktį – taip išsiderina jūsų dienos ir nakties rėžimas, todėl neišsimiegate. O miego trūkumas neigiamai veikia jūsų produktyvumą.