Mano karjera

Karjeros planavimas – svarbus ir atsakingas žingsnis

Kiekvienas jaunas žmogus savo gyvenime sulaukia momento, kai jam tenka apsispręsti, su kokia profesija jis nori sieti savo gyvenimą. Karjeros planavimas yra sudėtingas uždavinys, kuris reikalauja ne tik perprasti, kas gali būti perspektyvu darbo rinkoje po keleto metų, bet ir pažinti patį save, išsiaiškinti savo gebėjimus ir ateities lūkesčius. Nėra viena universalaus atsakymo, kaip kiekvienam žmogui reikėtų planuoti savo karjerą – tai individualus procesas, tačiau galite pasinaudoti keliais pagrindiniais principais, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam savo ateitimi besirūpinančiam žmogui.

1. PAŽINKITE SAVE

Skirkite daug laiko savęs pažinimui. Įvertinkite tai, ką jūs galite ir mokate bei ko norite jūs patys. Kiekvienas jaunas žmogus turi apgalvoti savo pomėgius, norus ir galimybes, tačiau labai svarbu nesivadovauti stereotipais ir aplinkinių nuomone – juk tai yra jūsų gyvenimo ir karjeros planavimas. Visuomenėje vyrauja tam tikra tendencija išaukštinti tam tikras profesijas ir laikyti jas perspektyviomis. Tačiau turite išsiaiškinti ar tikrai turite daug perspektyvų padaryti šaunią karjerą po populiariųjų teisės ar ekonomikos studijų. Renkantis ateities profesiją jums reikėtų atkreipti dėmesį į savo asmenines savybes ir įvertinti, kur jas galite geriausiai panaudoti. Medicinos studijos yra laikomos vienomis perspektyviausių, tačiau jeigu bijote kraujo, medikais nebūsite, tiesa?

2. SUSIPAŽINKITE SU PROFESIJA

Kai susipažinsite su savimi, savo asmeniniais gebėjimais, savybėmis ir poreikiais, atsirinkite keletą profesijų. Lietuvoje skaičiuojama daugiau nei 5000 profesijų, tačiau ką mes apie jas žinome? Beveik nieko. Todėl susiraskite jus viliojančių profesijų aprašus ir atidžiai juos išsinagrinėkite, o jeigu turite galimybę – pabendraukite su šios profesijos atstovais.

3. IŠSIRINKITE MOKYMOSI ĮSTAIGĄ

Sėkmingos karjeros planavimas nėra tiesus kelias į geriausią šalies universitetą. Nusprendę, kokios srities specialistu norite būti, pasidomėkite studijų programomis tiek universitetuose, tiek kolegijose, tiek profesinėse mokyklose. Nepaisant to, kad mūsų šalyje studijos universitete yra laikomas savaime suprantamu pasirinkimu, neatmeskite galimybės mokytis kolegijoje ar profesinėje mokykloje. Būtent pastarosiose mokymosi įstaigose jūs įgysite daugiau praktinių įgūdžių. Tuo tarpu universitetuose mokymas yra pagrįstas daugiau teoriniu mokymusi. Išsiaiškinkite, kokius dalykus jums teks mokytis, kiek laiko bus skiriama praktiniam mokymui ir kokias galimybes stažuotėms suteikia jūsų pasirinkta mokymosi institucija.

4. SKIRKITE PAKANKAMAI LAIKO

Informacijos paieškai, savęs analizavimui ir pasirinkimui skirkite daug laiko. Aplaidus ir paviršutiniškas pasirinkimas – tai žaidimas su savo ateitimi, o žaidimuose visuomet yra tiek laiminčių, tiek pralaiminčių. Karjeros planavimas yra vienas pirmųjų žingsnių į suaugusių gyvenimą, todėl rinkitės atsakingai ir objektyviai. Bendraudami su studentais ar įmonių atstovais universitetuose rengiamose atvirų durų dienose, išlikite kritiški ir nepasiduokite visiems gražiems žodžiams bei įtikinėjamais. Vadovaukitės savo racionaliu protu, tačiau įsiklausykite ir į širdies balsą – taip po studijų lengviau integruositės į darbo rinką.