Vaikų hipertenzija: kodėl serga vaikai?
Šių dienų realijos – kad vis daugiau ligų „persikelia“ į vaikų amžių. Ne išimtis ir tokia kadaise vien pagyvenusių žmonių laikyta liga, kaip arterinė hipertenzija. Kodėl serga vaikai ir kaip išvengti šios klastingos ligos?
Polinkis sirgti formuojasi jau vaisiaus vystymosi metu
Manoma, kad genai ir intrauterinis (vaisiaus vystymosi) periodas turi įtakos hipertenzijos ir kitoms širdies ir kraujagyslių ligoms rastis. Mažas naujagimio svoris, kiti nenormalaus vystymosi gimdoje požymiai gali turėti įtakos hipertenzijai, gliukozės tolerancijos sutrikimui ir kitų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių atsiradimui vyresniame amžiuje. Toks ryšys tarp vaisiaus vystymosi periodo ir hipertenzijos įrodytas atlikus tyrimus ir stebint vaikus nuo gimimo iki 6 metų. Nustatyta, kad vaikams, kuriems buvo raidos sutrikimų intrauteriniu periodu, padidėjęs kraujo spaudimas diagnozuojamas dažniau (24 proc.), palyginti su tais vaikais, kuriems tokių vystymosi sutrikimų nebuvo (atitinkamai 16 proc.). Be to, aukštesnis kraujo spaudimas vaikystėje susijęs su aukštesniu kraujo spaudimu suaugus. Tai vėlgi įrodyta atlikus tyrimus. Jų metu nustatyta, kad vaikai, kuriuos vargino aukštas kraujo spaudimas, hipertenzija serga ir suaugę. Ir kuo didesnis kraujo spaudimas yra vaikystėje, tuo aukštesni kraujospūdžio skaičiai ir suaugus.
Vaikų arterinė hipertenzija, kaip ir suaugusiųjų, skirstoma į pirminę, kurios priežastys nėra aiškios ir kurią nulemia genetiniai veiksniai ir gausybė išorinių veiksnių, ir antinę – sukeltą tam tikrų organų ar sistemų ligų (inkstų ir kraujagyslių, širdies, endokrininių ligų ir kt.). Jeigu anksčiau buvo manyta, kad vaikai serga tik antrine hipertenzija, o pirminė vaikystėje – beveik egzotika, tai šiandien gydytojams tenka vis dažniau susidurti su pirmine vaikų ir paauglių hipertenzija.
Kaip aukštas kraujo spaudimas atsiliepia vaikų sveikatai?
Hipertenzija skirtingai pasireiškia skirtingo amžiaus vaikams: naujagimiams ir kūdikiams dažniausiai pastebimas sulėtėjęs psichomotorinis vystymasis, traukuliai, dirglumas, širdies nepakankamumui būdingi požymiai. Vyresniems vaikams hipertenzija sukelia panašius, kaip ir suaugusiesiems, simptomus: galvos skausmą, nuovargį, mirgėjimą akyse, kraujavimą iš nosies, sumažėjusią fizinio krūvio toleranciją. Be to, simptomai gali skirtis ir atsižvelgiant į tai, pirmine ar antrine hipertenzija serga vaikas. Pavyzdžiui, sergantiesiems pirmine hipertenzija dažniau nustatomas nutukimas, vargina galvos skausmai, nuovargis, tachikardija (padidėjęs širdies susitraukimų dažnis). Antrine hipertenzija sergantiems vaikams dažniau nustatoma nepakankama mityba, blyškumas, besimptomė ligos eiga.
Tačiau vaikai, kurių kraujo spaudimas aukštas, kenčia ne tik dėl sveikatos negalavimų. Jiems sunkiau sekasi mokytis, spręsti užduotis, juos vargina atminties sutrikimai, sudėtingiau planuoti nei sveikiems bendraamžiams. Be to, kartu su hipertenzija juos dažnai vargina antsvoris, nutukimas, padidėja ir depresijos rizika.
Tyrimų duomenimis, apie 10 proc. nutukusių vaikų serga hipertenzija. O žinant, kad nutukusių vaikų daugėja, galima spėti, kad daugėja ir daugės segančiųjų hipertenzija. Nutukimas – svarbus hipertenzijos rizikos veiksnys, kuris aktualus ir vaikams, ir suaugusiems. Užtat kiti rizikos veiksniai, tokie kaip lėtinės ligos, žalingi įpročiai, provokuojantys suaugusiųjų hipertenziją, vaikams dar nėra svarbūs. Nors, kalbant apie paauglių hipertenziją, jau galima kalbėti ir apie alkoholio bei tabako žalą kraujagyslėms, širdžiai ir kartu kraujo spaudimui. Iš kitos pusės, vaikų pažintiniai sutrikimai gali pranašauti labai ankstyvus padidėjusio kraujo spaudimo sukeltus smegenų pakitimus, kurie atsiranda anksčiau nei tokios sunkios būklės, kaip insultas.
Kaip vertinamas kraujo spaudimas vaikams?
Vaikų arterinis kraujo spaudimas vertinamas kitaip nei suaugusiųjų. Tam tikslui sukurtos specialios vaikų kraujospūdžio norminės lentelės, pagal kurias spaudimas vertinamas atsižvelgiant į amžių, ūgį ir lytį. Vaikų spaudimas vertinamas procentilėmis. Šešerių metų amžiaus mergaičių ir berniukų normalus kraujo spaudimas yra maždaug vienodas, 6–15 m. amžiaus vaikų grupėje kiek didesnis būna mergaičių normalus kraujospūdis, o vyresnių kaip 16 m. – berniukų. Jei vaiko kraujo spaudimas didesnis nei 90 procentilės, jis laikomas padidėjusiu, jei mažesnis nei 10 – sumažėjusiu. Labai svarbu žinoti, kad vaikų spaudimo svyravimų negalima vertinti pagal panašius, bet galbūt šiek tiek mažesnius nei suaugusiųjų kriterijus. Tai reiškia, kad suaugusiesiems kraujo spaudimo padidėjimas 10 mmHg virš normos dažnai rimtų pasekmių nesukelia, užtat vaikui ar kūdikiui toks spaudimo pokytis gali reikšti labai rimtą ligą. Vaikui sistolinio spaudimo padidėjimas 10 mmHg nuo 90 procentilės ribos gali prilygti sunkios arterinės hipertenzijos būklei.
Nejudrumas didina vaikų hipertenzijos riziką
Viena didžiausių civilizacijos blogybių, kuriai pasiduoda ir vaikai, – sumažėjęs fizinis aktyvumas. Ilgas be pertraukos sėdėjimas prie kompiuterio, besaikis televizoriaus žiūrėjimas didina įvairių ligų riziką, hipertenzijos taip pat. Tėveliai turėtų stengtis, kad jų atžalos kiaurą parą netūnotų prie kompiuterio, kad protinę veiklą kaitaliotų su fizine. Įrodyta, kad kompiuteriai, televizoriai, kiti ekraniniai žaidimai yra centrinės nervų sistemos dirgikliai, kurie taip pat didina kraujo spaudimą. Todėl, leisdami valandų valandas vaikui sėdėti prie kompiuterio, neturėtume džiaugtis tuo, kad vaikas yra ramus ir netrukdo užsiimti savo reikalais, o visada galvoti apie vaiko sveikatą, apie tai, kad jis turėtų pakankamai laiko praleisti gryname ore, būtų fiziškai aktyvus.
Vaikų hipertenzija tampa vis dažnesnė
Kadangi vaikų hipertenzija – nėra reta liga, svarbiu uždaviniu tampa ligos prevencija. Tuo tikslu gydytojai rekomenduoja kiekvienam rizikos grupei nepriklausančiam vaikui bent 1 kartą iki 3 metų amžiaus pamatuoti kraujo spaudimą. Vėliau matuoti kartą per metus. Rizikos grupei sirgti hipertenzija priskiriami vaikai, kurie gimė neišnešioti, kuriems nustatytas psichomotorinio vystymosi sulėtėjimas, kurių šeimoje yra sergančiųjų šia liga, kurių šeimoje vyrauja žalingos gyvensenos įpročiai ir kt. Tokiems vaikams kraujo spaudimas turėtų būti matuojamas kiekvieno apsilankymo pas pirmosios grandies gydytoją metu, neatsižvelgiant į amžių, t. y. ir mažesniems nei 3 m.
Taip pat būtina įvertinti tokius rizikos veiksnius, kaip gretutinės ligos, cholesterolio kiekis, gliukozės koncentracija, medžiagų apykaitos sutrikimai (ypač jei šeimoje yra sergančiųjų diabetu), nutukimas, miego sutrikimai. Anksti nustačius, kad vaiko kraujospūdis yra padidėjęs, bus galima sumažinti pavojų išsivystyti daugeliui kitų lėtinių ligų, tokių kaip nutukimas, 2 tipo diabetas, medžiagų apykaitos sindromas ar širdies ir kraujagyslių ligos.