Koronaviruso keliami pavojai sergantiems širdies ir kraujagyslių ligoms
Šiandien pasaulis sunerimęs dėl koronaviruso. Šis Kinijoje protrūkį sukėlęs labai patogeniškas koronavirusas yra naujos struktūros. Anksčiau jis niekada nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Koronavirusas įvairius žmones veikia skirtingai. Stebima, kad didesnių negalavimų jis sukelia tam tikros rizikos grupės žmonėms, tarp jų ir sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis.
Dažniausiai ir daugiausiai mirčių sukeliančios ligos – širdies ir kraujagyslių
Mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje 2-3 kartus viršija Europos Sąjungos vidurkį. Pagrindinė mirčių priežastis yra išeminė širdies liga, kuri išsivysto dėl širdį maitinančių vainikinių arterijų aterosklerozės, ir dėl kurios ištinka miokardo infarktas, antroje vietoje yra insultai. Šiandien, Covid 19 ligos akivaizdoje, sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis patenka į rizikos žmonių grupę.
Skirtingus žmones koronavirusas veikia skirtingai: niekas negali būti tikras – ir jaunesnis, ir nesergantis lėtinėmis ligomis – kad Covid 19 ligos eiga nebus sunki, kad simptomai bus lengvi, o pasveikimas greitas. Pasaulio medikai stebi, kad Covid 19 liga neaplenkia nei vaikų, nei jaunų žmonių, ir jų ligos eiga taip pat būna sunki. Tačiau dėl to, kad jaunas organizmas sveikesnis, jis dažniausiai susidoroja su infekcija, todėl mirštamumas tarp jaunesnių žmonių mažesnis. Apskritai medikai stebi, kad daugumai žmonių išsivysto nedidelio ar vidutinio sunkumo Covid 19 liga, jie nepatiria komplikacijų ir pasveiksta be hospitalizacijos. Tačiau rizikos grupės žmonės turi būti itin budrūs. Didesnė sunkesnės Covid 19 ligos rizika yra vyresnio amžiaus, sergantiems onkologinėmis, širdies ir kraujagyslių ligomis, cukrinių diabetu, imunosupresinės būklės.
Girdėdami tokią informaciją, sergantieji lėtinėmis ligomis žmonės, kurie kartu dažnai yra vyresnio amžiaus, sunerimsta. Jie nerimauja ir dėl to, kad liga jiems gali būti sunkesnė, kartu bijo kreiptis medicininės pagalbos dėl širdies ligų, kad pakeliui į polikliniką „nepasigautų“ koronaviruso. Tačiau šiandien itin svarbu rūpintis širdimi ir savo sveikata visiems, o ypač rizikos grupės žmonės, nes nėra žinoma kada pandemija baigsis.
Ką svarbu žinoti sergantiesiems širdies ligomis koronaviruso pandemijos metu?
Svarbiausia, kad sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis ir toliau vartotų jiems paskirtus vaistus. Nes nutraukdami vaistų vartojimą arba savanoriškai retindami ar mažindami jų dozę, jie blogina gydymo efektyvumą. Galiausiai tai gali paskatinti širdies ligų komplikacijas, progresavimą.
Koronaviruso pandemijos pradžioje buvo pasirodžiusios žinutės, kad tam tikrų vaistų nuo širdies ligų (AKF inhibitorių, kt.) vartojimas gali būti pavojingas, apsunkinti Covid 19 ligos eigą, jeigu žmogus užsikrės. Tačiau medikai šią informaciją paneigia. Jokių tyrimų, kurie tirtų ir įrodytų neigiamą šių vaistų poveikį sergantiems Covid 19 liga nėra. Medikai vienbalsiai ragina nenutraukti gydymo, nes sveikatos būklė gali pablogėti ir dėl to kaltas bus ne koronavirusas, o pats žmogus, kuris nevykdys gydytojo rekomendacijų. Dar daugiau, esant blogesnei sveikatos būklei ir užsikrėtus koronavirusu, liga gali būti sunkesnė, gydymas sudėtingesnis ir ilgesnis.
Kaip pasirūpinti savimi?
Sergantieji lėtinėmis ligomis, pvz., širdies ir kraujagyslių ligomis, kurių viena dažniausių yra koronarinė širdies liga, o ir visi kiti šiuo metu turėtų itin atidžiai stebėti savo sveikatos būklę, ir visus pokyčius užrašyti. Svarbu matuoti arterinį kraujo spaudimą, širdies susitraukimų dažnį iki 2 kartu per dieną. Stebėti tokius organizmo siunčiamus signalus, kaip:
- skausmas ar spaudimas krūtinėje, ypač ramybės metu ir naktį;
- dusulys;
- fizinio krūvio netoleravimas.
Pajutus negalavimus, tai aptarti su gydančiu gydytoju. Pokalbiui telefonu pasiruošti iš anksto – surašyti visus būtinus klausimus. Turėti vaistų atsargas, pagal turimų vaistų kiekį suplanuoti apsilankymą pas gydytoją ar telefoninę konsultaciją.
Grėsmingi simptomai, kurie praneša, kad reikia kviesti greitąja medicinos pagalbą ar į medikus kreiptis nedelsiant yra:
- skausmas krūtinėje, ypač, jei jis spaudžiamo pobūdžio, plintantis į rankas ar apatinį žandikaulį;
- dusulys;
- galvos svaigimas;
- sąmonės netekimas.
Dar vienas svarbu patarimas – vengti širdies ir kraujagyslių sveikatą bloginančių veiksnių. Tai:
- stresinių situacijų, pervargimo;
- didelių darbo krūvių, poilsio ir miego stokos;
- kraujo spaudimo svyravimo daugiau nei 140/90 mmHg ar mažiau nei 90/50 mmHg;
- žalingų įpročių – rūkymo. Covid 19 pandemija yra palankus metas atsisakyti rūkymo;
- piktnaudžiavimo alkoholiu;
- didelio druskos vartojimo;
- riebių, rūkytų produktų, pusfabrikačių;
- persivalgymo.
Kartu svarbu nepamiršti fizinio aktyvumo.
šaltiniai