Kodėl per mėnesinės moterys jaučiasi nejaukiai?
Moterys susirūpina, jei mėnesinės vėluoja arba prasideda per anksti, tačiau ir laiku pasirodančios mėnesinės dailiosios lyties atstovėms kelia, na, sakykim, jei ne problemų, tai bent nepatogumų. O jeigu skaičiuoti, kad pirmųjų mėnesinių sulaukiama apie 11–12 metus, o menopauzė ateina apie 52-uosius, tai net 40 metų kiekvieną mėnesį yra dienų, kurios kai kurioms moterims yra tarsi išbrauktos iš gyvenimo. Beje, kai kuriose šalyse (pvz., Rusijoje) netgi svarstoma galimybė suteikti moterims porą laisvadienių per mėnesines.
Kada reikia kreiptis į gydytoją?
Statistiniai duomenys skelbia, kad kone 80 proc. moterų mėnesinės nepraeina nepastebimai: prieš joms pasirodant ir jų metu moterys jaučia skausmus, būna dirglios, jautrios, kinta jų apetitas ir pan. Beje, šie simptomai itin pasunkėja dėl stresų, įtampos, kitų gyvenimo sunkumų, o, jiems išsisprendus, išnyksta. Akušerės-ginekologės Daivos Keršulytės teigimu, įvairius negalavimus per mėnesines jaučia kone kiekviena moteris, tačiau vienoms jie praeina savaime ir nėra smarkiai trikdantys gyvenimo kokybę, kitoms, kad išnyktų arba sumažėtų iki minimumo, užtenka subalansuoti dietą, negerti stiprių tonizuojamųjų gėrimų (kavos, arbatos, alkoholio), nevalgyti aštrių ar gausiai pagardintų prieskoniais patiekalų. Tačiau daliai moterų mėnesinės būna itin skausmingos (tai vadinama dismenorėja): „Dėl stiprių skausmų, ypač pirmąją mėnesinių dieną, labiau kenčia jaunos merginos ir moterys, kurios dėl to netgi alpsta, būna priverstos praleisti pamokas ar neiti į darbą.“
Vidutiniškai mėnesinės trunka 3–6 dienas, nors kai kurioms moterims jos tęsiasi ir 7 ar net 10 dienų. Mėnesinės gali būti tokios gausios, kad per pusę dienos moteris sunaudoja visą įklotų pakuotę. „Tačiau gausios mėnesinės, su krešuliais, gali rodyti ligą, todėl moteriai reikėtų apsilankyti pas ginekologą“, – pabrėžia gydytoja.
Hormonai valdo moteris?
Ginekologė D.Keršulytė pažymi, kad mėnesinių ciklui įtakos turi lytiniai hormonai estrogenas ir progesteronas. Pirmoje mėnesinių ciklo pusėje aktyviai veikia estrogenas, antroje – progesteronas. Veikiant estrogenams auga gimdos gleivinės ląstelės. Tai moteriškasis energijos ir grožio hormonas, todėl šiuo metu moterys jaučiasi pilnos jėgų, galinčios kalnus nuversti. Antroje ciklo pusėje karaliauja progesteronas. Tuomet skatinama gimdos gleivinės sekrecija, o artėjant mėnesinių laikui progesteronų lygis krenta, ir gimdos gleivinė, kuri per visą ciklą augo, atsisluoksniuoja ir pasišalina, t.y. įvyksta mėnesinės. Būtent antros ciklo pusės hormonas progesteronas lemia nuotaikų svyravimą, dirglumą, jautrumą, apetito pokyčius, skysčių kaupimąsi organizme, krūtų skausmą ir kt.
Palengvinti mėnesinių metu patiriamus negalavimus, gydytojos teigimu, gali padėti sportas: „Ypač fizinis aktyvumas naudingas jaunoms moterims. Mano praktikoje nereti atvejai, kai pradėjusios sportuoti moterys stebisi ir džiaugiasi, kaip pagerėjo jų būklė mėnesinių metu ir gali išsiversti be vaistų, nors anksčiau kamuodavo žiaurūs skausmai.“
Ar įmanoma mėnesines „sukelti anksčiau“?
Kai kurios, ypač jaunos ir aktyvios, moterys pageidauja, kad tam tikrais gyvenimo momentais mėnesinių visai nebūtų. Pavyzdžiui, vadovei vykstant į svarbų dalykinį kelias dienas trunkantį susitikimą, atostogaujant ar kitomis svarbiomis gyvenimo akimirkomis. „Tokiu atveju, norėdamos nukelti mėnesinės savaitei ar dviem, moterys turėtų visą tą laiką, kurį nori, kad mėnesinių nebūtų, be pertraukos vartoti hormoninių kontraceptikų. Nutraukus vaistų vartojimą, prasidės ir mėnesinės. Taip nukelti mėnesinių laiką nerekomenduojama ilgiau nei 2 mėn. Ilgiau mėnesinės gali išnykti dėl kito kontracepcijos būdo – hormoninės kontraceptinės spiralės. Ją naudojant kai kurioms moterims mėnesinės išnyksta, nes spiralės išskiriami hormonai stabdo, neleidžia augti, viešėti gimdos gleivinei. O kai nėra gleivinės, nėra kam ir kraujuoti“, – aiškina gydytoja.
Kraujas – terpė mikrobams?
„Be abejonės, kraujas yra labai gera terpė įvairiems mikrobams. Iš tiesų, jeigu mėnesinės gausesnės, įklotus reikia keisti dažniau ir dėl to, kad jie gali pratekėti, ir dėl to, kad, jų laiku nepakeitus, didėja įvairių ligų rizika. Beje, ligų rizika didėja ir esant normalioms, nebūtinai gausioms mėnesinėms, jeigu įklotai keičiami retai. Tuomet gali vystytis ir išorinių lytinių organų uždegimas (vulvitas), ir makšties uždegimas. Nekalbant apie tai, kad nenatūralūs, oro nepraleidžiantys sintetiniai įklotai gali šutinti, dirginti lytinius organus, sukelti jų paraudimą, bėrimus, niežėjimą ir pan. Nenatūralus įklotai, kai oda nekvėpuoja, – puiki vieta mikrobams, kur jie kaupiasi, dauginasi ir plinta“, – sako ginekologė.
Gydytojos D.Keršulytės teigimu, ilgesnis netinkamų oro nepraleidžiančių įklotų ar tamponų naudojimas gali provokuoti ir tokias „kvapus“ skleidžiančias ligas, kaip, pvz., bakterinė vaginozė. Jos metu moterį vargina itin nemalonaus „žuvies“ kvapo išskyros. Šios ligos metu sutrinka makšties flora, tai rimta liga. Kartais moterys gali jausti rūgštų kvapą, kuris būdingas sergant kandidoze, ją taip pat gali paskatinti higienos nepaisymas, laiku nepakeisti įklotai ar tamponai.
Ką daryti, jei dažnai keisti įklotų nėra kada
Šiuolaikinė moteris labai aktyvi: ji daro karjerą, dalyvauja dalykiniuose susitikimuose, pati vairuoja automobilį, kone kas savaitę skrenda į įvairias komandiruotes. Suprantama, kad tokiomis sąlygomis ne visada galima rasti tinkamą vietą, kurioje būtų galima laiku pasikeisti įklotą, atlikti kitus higienos veiksmus. Kita moteris galbūt dirba ramesnį, nejudrų darbą, tačiau taip pat neturi galimybių dažniau pasikeisti įklotus. Pavyzdžiui, jei dirba banke, kur klientų srautai neleidžia atsikelti nuo kėdės kone pusdienį, arba didžiųjų prekybos centrų kasoje. Kuo gresia sveikatai toks priverstinis higienos nepaisymas? O jei mėnesinės gausesnės? Nekalbant jau apie pavojų sutepti drabužius, išgyvenimus dėl blogo kvapo, kurį, kaip moterims atrodo, jaučia visi aplinkiniai…
Renkantis higieninius paketus patariame:
- Atkreipti dėmesį į paketo sugeriamumą, kad, ilgiau jo nepakeitus, kraujas neištekėtų per kraštus.
- Atkreipti dėmesį, iš kokų medžiagų yra pagaminti paketai, ar jie laidūs orui. Kokius ekologinius ar kokybės sertifikatus turi paketai (tai būna nurodyta ant pakuotės), ar yra dermatologiškai patikrinti, ar produkto pH subalansuotas odai.
- Jei yra galimybė – rinktis ekologiškus paketus su anijonų juostele, būtent šios juostelės dėka ne tik neutralizuojamas blogas kvapas, bet ir apsaugoma nuo bakterijų dauginimosi. Kiekvienai moteriai turbūt pažįstama situacija, kai per mėnesines sudirgusią odą ima niežėti, perštėti. Būtent šio diskomforto padėtų išvengti anijonų juostelė ir orui pralaidūs, ekologiškai sertifikuoti paketai.
Gerai, kai yra iš ko rinktis ir vaistinėse bei parduotuvėse galima įsigyti patikimų sertifikuotų ekologiškų įklotų (pvz., Gentle Day®), kurie gali sugerti net iki 5 kartų daugiau nei įprasti, o anijonų juostelė suteikia apsaugą nuo blogo kvapo ir bakterijų dauginimosi įklote.
Daugiau informacijos www.gentleday.lt