Aktualijos, Laisvalaikis, Mano karjera, Mūsų sveikata

Ryšys tarp emocinių svyravimų ir žarnyno mikrobiotos tiesiog neįtikėtinas

Jaučiatės šiek tiek prislėgti? Daugelis žmonių patiria nuotaikos svyravimus. Gera žinia – kad žarnynas ir smegenys nuolat komunikuoja, o subalansuota mikrobiota gali padėti palaikyti emocinę gerovę. Kas turi įtakos mikrobiotos-žarnyno-smegenų ryšiui?

Žarnynas – „antrosios smegenys“

Žarnynas, žinomas ir kaip „antrosios smegenys“, dalyvauja nuolatiniame dialoge su galvos smegenimis. Tai žinoma kaip žarnyno ir smegenų ašis. Šio ryšio sutrikimas gali būti susijęs su daugeliu virškinamojo trakto, medžiagų apykaitos sutrikimų,  taip pat ir neurodegeneraciniais, neuropsichiatriniais ir kitais sutrikimais.

Mūsų žarnyne yra 200 milijonų neuronų (enterinė nervų sistema), keli milijardai žarnyno bakterijų. Žarnyno nervų sistemą sudaro virškinamojo trakto sieneles išklojęs neuronų tinklas, kuris kontroliuoja virškinimo sistemos jutimo, motorinę, sekrecinę (medžiagų gamybos ir išskyrimo iš ląstelių procesai) ir imuninę veiklą.

Kaip veikia žarnyno ir smegenų ašis?

Žarnyno ir smegenų ašis gali būti apibrėžta kaip dvikryptis ryšių tinklas tarp žarnyno ir smegenų, kai pirmasis siunčia pranešimus antriesiems ir atvirkščiai. Šis ryšys vyksta trimis skirtingais keliais:

  1. neuronų kelias, daugiausia per klajoklinį nervą ir enterinę nervų sistemą;
  2. endokrininis kelias, išskiriant hormonus, tokius kaip kortizolis, adrenalinas ir serotoninas;
  3. imuninės sistemos kelias, moduliuojant citokinus, kurie yra svarbūs nespecifiniam ir specifiniam imuniniam atsakui formuotis, uždegiminėms, ląstelių atkuriamosios reakcijoms.

Žarnyno ir smegenų ašis, be kita ko, daro įtaką mūsų elgesiui, kognityvinei funkcijai (atminčiai), emocijoms, nuotaikai, troškimams ir suvokimui.

Kodėl šiandien nuotaika gera?

Serotoninas yra itin svarbus hormonas, galintis paveikti nuotaiką, laimės ir malonumo jausmus, taip pat apetitą, miegą, lytinį potraukį, smegenų funkciją. Ne be reikalo serotoninas dažnai vadinamas laimės hormonu.

Ar žinojote, kad žarnyno ląstelės atsakingos už daugiau nei 90 proc. serotonino gamybos organizme. Likusius 10 proc. gamina serotonerginiai neuronai smegenyse. Įdomu, kad kai kurios žarnyno mikrobiotos bakterijos gali turėti įtakos serotonino gamybai žarnyne, ją skatinti.

Kokie veiksniai turi įtakos žarnyno ir smegenų ryšiui?

Daugelis veiksnių turi įtakos dialogui tarp žarnyno ir smegenų. Pagrindiniai jų:

  • Dieta. Ypač tam tikri maisto produktai, pavyzdžiui, šokoladas, gali reguliuoti nuotaiką. Viduržemio jūros dieta taip pat garsėja teigiamu poveikiu atminčiai ir sveikatai. Užtat perdirbtas maistas, kuriame gausu priedų, nėra sveikas. Tyrimų, atliktų su graužikais, rezultatai skelbia, kad maisto priedai gali sukelti tam tikrus psichikos ir elgesio sutrikimus (nerimą, sumažėjusį norą bendrauti ir kt.).
  • Reguliarus fizinis aktyvumas prisideda prie geros smegenų sveikatos. Daugybė mokslinių tyrimų parodė, kad yra ryšys tarp kognityvinės sistemos ir fizinio aktyvumo lygio.
  • Socialinė aplinka ir ryšiai stimuliuoja žarnyno ir smegenų ašį. Kita vertus, neigiami dalykai, pavyzdžiui, diskriminacija gali pakenkti tinkamai jos veiklai.
  • Aplinka, kurioje gyvename, taip pat turi didelę įtaką sveikatai ir mikrobiotai. Teigiama, kad tarša didina kvėpavimo takų ligų, vėžio ir kognityvinių sutrikimų riziką.
  • Kai kurie vaistai, ypač antibiotikai, gali turėti neigiamos įtakos, ypač vaikams, ir prisidėti prie tam tikrų ligų.
  • Stresas ir baimė taip pat yra veiksniai, darantys įtaką mikrobiotai ir žarnyno-smegenų ašiai.

Ar žmogaus elgesys taip pat susijęs su mikrobiotos būklę? Kai kurie tyrimai rodo, kad sveika mikrobiota yra būtina geros emocinės sveikatos sąlyga.

Kas atsitinka, kai sutrinka ryšys tarp žarnyno ir smegenų?

Žarnyno ir smegenų ašies sutrikimas – tai prasta komunikacija, kai smegenys gauna netinkamus signalus arba netinkamai juos interpretuoja. Trumpai tariant, žarnynas ir smegenys nebesupranta vienas kito. Pastarųjų metų tyrimai gilina mūsų supratimą apie žarnyno ir smegenų ašį ir rodo, kad žarnyno mikrobiota yra susijusi su didėjančiu ligų sąrašu. Patologijos, kurios, kaip manoma, yra susijusios su žarnyno ir smegenų ašies sutrikimais: virškinimo sutrikimai (dirgliosios žarnos sindromas, funkcinė dispepsija, uždegiminė žarnyno liga), metaboliniai sutrikimai (2 tipo cukrinis diabetas, nutukimas, antsvoris, metabolinis sindromas, kt.), psichikos, nerimo, nuotaikos sutrikimai, neurodegeneracinės (Alzheimerio liga, Parkinsono liga, išsėtinė sklerozė) ir kitos ligos.

Mikrobiotos vaidmuo dialoge tarp žarnyno ir smegenų

Žmogaus mikrobiota – vieninga ekosistema, kurią sudaro mikroorganizmų visuma. Daugiausia – 70 proc. – mikroorganizmų yra žarnyne. Mikrobiota gali būti laikoma trečiuoju žaidėju žarnyno ir smegenų ašies sistemoje ir tai žinoma, kaip mikrobiotos-žarnyno-smegenų ašis.

Smegenys, žarnynas ir mikrobiota yra trys mikrobiotos-žarnyno-smegenų tinklo mazgai. Šie mazgai yra sujungti ir sąveikauja tarpusavyje. Žarnyno mikrobiota gali susisiekti su smegenimis tiesiogiai, išskirdama signalines molekules (tokias kaip neurotransmiteriai arba trumpos grandinės riebalų rūgštys), arba netiesiogiai, sąveikaudama su žarnyno ląstelėmis kaip tarpininkas. Taip pat ir smegenys gali veikti mikrobiotą tiesiogiai ir netiesiogiai, moduliuojant žarnyno fiziologiją ir taip keičiant mikrobų aplinką.

Kaip pasirūpinti mikrobiota, kad žarnyno ir smegenų „susikalbėjimas“ vyktų sklandžiai?

Daug mokslinių tyrimų atlikta šia tema ir nustatyta, kad tai, ką valgome, turi įtakos žarnyno mikrobiotos pusiausvyrai. Maistas yra naudingas, kai yra įvairūs ir geros kokybės. Nesubalansuota mityba gali paveikti žarnyno mikrobiotos sudėtį ir sukelti tam tikras ligas. Todėl svarbu žinoti, koks maistas turi teigiamą poveikį sveikatai. Žinoma, kad mikrobiotai naudingi fermentuoti maisto produktai arba maisto produktai, kuriuose gausu probiotikų, prebiotikų ir vertingų mikroorganizmų. Žinoma, kad kai kurie mikroorganizmai gali turėti įtakos psichinei sveikatai. Toks maistas gali pagerinti nuotaiką, veikdamas smegenis per žarnyno mikrobiotą.

Psichobiotikai – maistas gerai nuotaikai

Psichobiotikai yra probiotikai, prebiotikai, gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamais kiekiais, yra naudingi žmogaus sveikatai. Kai kurie neklinikiniai ir klinikiniai probiotikų tyrimai buvo atlikti siekiant įvertinti jų poveikį stresui, nerimui ir depresijos simptomams. Rezultatai įrodo daug žadantį teigiamą jų poveikį.

Prebiotikai yra specifinės nevirškinamos maistinės skaidulos, kurias selektyviai naudoja mikrobiotos mikroorganizmai. Tyrimai parodė, kad tam tikri prebiotikai turi teigiamą poveikį su stresu susijusiems sutrikimams.

Šaltinis: https://www.biocodexmicrobiotainstitute.com/en/what-role-does-microbiota-play-gut-brain-axis?fbclid=IwY2xjawIahZ1leHRuA2FlbQIxMAABHcVhk3tbdhZR6l2QDZde9yoTIwE_CMaTZV8fFcrndo5_SUAFvRNVkjuPfQ_aem_ZPJQbo1DtmBzuN8WKYhoGA