Mūsų sveikata

Kiek naudingų medžiagų turime gauti per pusryčius?

Pusryčiai – tai puodelis juodos kavos? avižinė košė? kiaušinienė su kumpiu ar varškė su jogurtu? Kiek žmonių, tiek nuomonių. O kokie turėtų būti sveiki pusryčiai? Kokiomis maistinėmis medžiagomis privalome aprūpinti savo organizmą iš pat ryto?

Per pusryčius – pusę dienos kalorijų?

Medikų teigimu, pusryčiauti reikia iki 10 val. ryto ir su pusryčiais turėtume gauti pusę dienos kalorijų normos. Taip rekomenduojama dėl to, kad maistas suvalgytas per pusryčius per dieną bus „sudegintas“, nes teiks mums energijos, ir, vadinasi, nesikaups atsargų pavidalu ant liemens ar kitų kūno vietų. Sveiki pusryčiai – tai gera sveikata, puiki nuotaika ir energijos užtaisas visai dienai.

dobilas

Nerekomenduojama valgyti itin sočių pusryčių, nes taip padarysime organizmui praktiškai tiek pat ar net daugiau žalos kaip ir visai nepusryčiaudami.

„Teisingų pusryčių“ taisyklės

Dietologų teigimu, idealus pusryčiai – tai 1/3 paros normos baltymų, 2/3 normos angliavandenių ir mažiau kaip 1/5 normos riebalų. Pusryčių menių turėtų sudaryti grūdiniai ir pieno produktai, taip pat vaisiai. Grūdų produktai suteiks energijos, vaisiai aprūpins vitaminais, o pieno produktai – nepamainomas vertingų mineralų ir gyvulinės kilmės angliavandenių šaltinis.

Daug kas galvoja, kad sveikiausi pusryčiai – košės, bet jos nėra skanios. Iš tiesų, košės – puikus ne tik angliavandenių, bet ir  vitaminų, mineralų, augaliniai riebalų, baltymų ir ląstelienos (maistinių skaidulų) šaltinis. Svarbu, kad kruopų sudėtyje esantys angliavandeniai yra ne paprastieji, lengvai pasisavinami, o sudėtiniai, kurie ne taip greitai skyla,  todėl nesusidaro jų perteklius, kuris galėtų virsti riebalais, ilgiau išlieka sotumo jausmas. Taigi sudėtinių angliavandenių šaltiniai – ne bandelės ir cukrus, o kruopos, pieno produktai, vaisiai ir daržovės. O skanesne košę padaryti labai paprasta – pagardinkite ją sviestu, medumi, riešutais, džiovintais ar šviežiais vaisiais.

Mėgstantiems pusryčiams sumuštinius, siūloma valgyti rūpaus malimo arba viso grūdo dalių duonos gaminius. Riekelė duonos kartu su gabalėliu fermentinio sūrio, pvz., ekologiško „Dobilas“, – vienas paprasčiausių, greičiausių, tačiau kartu sveiku ir maistingu pusryčių variantu, nes valgant fermentinį sūrį mūsų organizmas gauna baltymų ir kalcio.

Neturintiems daug laiko pusryčiams, tačiau daug dirbantiems ir karjeristams, kuriems dažnai trūksta vitaminų, tiks greitai pagaminami pieno ar jogurto kokteiliai, pagardinti įvairiais priedais. Tereikia išplakti vaisius, riešutus, jogurtą ir pusryčiai paruošti. Tai vadinamieji „smuzi“ (angl., smooth – švelnus) arba vaisų ir daržovių kokteilis-tyrė, kuriam gaminti teriekia pasitelkti fantaziją, o produktai tinka kone visi. Svarbu žinoti, kad šie kokteiliai labai maistingi.

Kokybiškų pieno produktų vartojimas – daugelio ligų profilaktika?

Pieno produktai pusryčiams – ir skanu, ir naudinga, ir sveika. Tai greitas būdas aprūpinti organizmą visomis būtinomis medžiagomis, reikalingomis ląstelėms atsinaujinti ir energijai gauti. Tačiau ne visas parduotuvėse siūlomas pienas  yra vienodai  naudingas. Kokybiškiausi, kaip žinoma, yra ekologiški produktai.

Kokybiškų pieno produktų vartojimas – daugelio ligų profilaktika. Visiems žinoma, kad pieno produktai – tai kalcio ir vitamino D šaltinis. Tačiau be jų, piene yra daugiau kaip 200 įvairių naudingų medžiagų (riebalų, angliavandenių, vitaminų, fermentų, mineralinių ir imuninių medžiagų, kt.). O svarbiausia, kad viso jos taip subalansuotos, kad itin lengvai mūsų organizmo pasisavinamos. Ne visi žmonės pieną toleruoja, tačiau tai jokiu būdu  neturėtų tapti priežastimi atsisakyti pieno produktų. Netoleruojantiems laktozės labai tinka kiti  rauginti pieno gaminiai – varškė, sūris, jogurtas, kefyras ir pan.dobilas

Rauginti produktai, ypač jogurtas,  vertingi dėl savo poveikio žarnyno mikroflorai. Tai lengvai pasisavinamas produktas, kuriame gausu baltymų, nepakeičiamųjų amino rūgščių, kalcio, fosforo, vitaminų. Jogurto nauda neabejotina. Juk jo sudėtyje, be daugybės naudingų medžiagų,  yra itin reikalingų mūsų žarnyno mikroflorai bakterijų (Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus bifidus, kt.).

Pusryčiams tinka visi pieno produktai. Pvz., skubantiems į darbą ir nemėgstantiems plušti virtuvėje, bet norintiems greitai, sočiai ir, be abejo, skaniai papusryčiauti  rekomenduojama rinktis varškę, varškes sūrelius. Varškę galima pagardinti džiovintais vaisiais, riešutais, uogomis ar jogurtu.

Primename, kad visus maisto produktus reikia rinktis atidžiai, skaityti etiketės ir pirkti pieną, varškę ar jogurtą, o ne varškės ar pieno produktus. Geriausia riktis natūralius, ekologiškus produktus. Nes jų gamintojai užtikrina, kad ekologiškų produktų sudėtyje nėra cheminių konservantų, sintetinių dažiklių, kvapiųjų ir genetiškai modifikuotų ar kitų žmogaus organizmui kenksmingų medžiagų, ar nenaudingų sintetinių priedų. Ekologiškų produktų kokybė  itin kontroliuojama, todėl ir pirkėjas, jų įsigydamas, yra užtikrintas, kad perka aukščiausios kokybes produktą.