Nevaisinga šeima – ką daryti?
Kaip sėkmingai pastoti? Ar yra sėkmės formulė?
Iš pradžių pastangos susilaukti kūdikio būna smagios, po kurio laiko ta situacija be rezultato ima erzinti. Kažkodėl lietuviai pas gydytoją eina pas paskutinį, o iki to laiko galima išbandyti visokius burtus ir magiją, pavyzdžiui, skirtingas pozas, mėnulio ciklus, paros metą, vienokius ar kitokius rūbus, maisto papildus, žoleles ir t.t., ir pan.
Gandrus sulaikė policistinės kiaušidės
Vilnietė Gabrielė* (28 m.) prieš penkerius metus susituokė. Vienmetė pora svajoja apie didelę šeimą ir būrelį vaikų. Gabrielė sako, jog metus laiko jie stengėsi susilaukti kūdikio, tačiau gandras neskubėjo į jų namus.
„Supratau, kad kažkas negerai. Nuskubėjau su vyru pas vaisingumo specialistus. Mums buvo atlikta nemažai tyrimų – tikrino hormonus, kiaušintakių praeinamumą ir kt. Gydytojos kabinete išgirdau diagnozę – policistinių kiaušidžių sindromas. Tada man tapo aišku, kodėl mano mėnesinės būdavo tokios nereguliarios, kartais jų nebūdavo net kelis mėnesius. Bet iki vestuvių to dalyko nesureikšminau, į gydytoją ginekologą nesikreipiau“, – pasakoja Gabrielė.
Šiuo metu ji sūpuoja dvejų metų ir trijų mėnesių dukrytę. Prireikė beveik dviejų metų, kad ji pastotų – vaisingumo specialistai išnaudojo visą turimą arsenalą: buvo taikomas medikamentinis gydymas, paskui vadinamoji inseminacija (spermos įšvirkštimas į makštį ovuliacijos metu), galiausiai dirbtinis apvaisinimas.
Gabrielė dabar juokiasi iš žodžių „nusipirkti vaiką“. Pora atkakliai siekė svajonės susilaukti kūdikio ir antras dirbtinio apvaisinimo bandymas buvo sėkmingas. „Svajoju apie antrą vaiką. Matau, kad mano ciklas ir vėl yra nereguliarus. Manau, kad be vaisingumo specialistų pagalbos neapsieisime. Ne visiems pavyksta pastoti natūraliai, kartais gydytojams prireikia tuos gandrus paraginti“, – šypsosi jauna mama. Iki šiol jauni tėvai yra dėkingi už suteiktą gyvenimo džiaugsmą gydytojai Gražinai Bogdanskienei ir Vaisingumo Centro personalui.
Procesas gali užtrukti
G. Bogdanskienės Vaisingumo Centro gydytoja ginekologė, dirbtinio apvaisinimo pradininkė Baltijos šalyse Gražina Bogdanskienė sako, kad pastojimų statistika rodo, jog gandrai yra gan tingūs ir iš karto pas pradėjusią mylėtis porą neskuba.
„Iš 100 norinčių pastoti per pirmąjį mėginimą pastoja vos 15 proc. Normalu, kad 90 proc. turi pastoti per pirmus bandymo susilaukti vaikučio metus. Kai žmonės suvokia, jog pastoti po vieno neapsaugoto lytinio akto nepavyks, kartais jie nukrypsta į kitą kraštutinumą – ima mylėtis labai dažnai. Pamenu pacientę, kuriai nepavyko pastoti, nors ji tikino, kad jie mylisi reguliariai. Išaiškėjo, kad ta pora mylėdavosi penkis kartus per dieną! Akivaizdu, kad tai yra per dažnai, nes nespėja susiformuoti spermatozoidai, galintys apvaisinti moterį. Lytinių santykių dažnis neturi jokios įtakos pastojimui. Siūlyčiau laikytis tokios taisyklės – prieš moters ovuliaciją (kitaip vaisingas dienas) susilaikykite nuo lytinių santykių kokias 3 dienas. Bus geresnė spermos kokybė“, – pataria gydytoja G. Bogdanskienė.
Medikė pataria moterims tiksliai nustatyti savo ovuliacijos dieną. Pasak specialistės, jei mėnesinės yra nereguliarios ir moteriai nepavyksta nustatyti savo vaisingų dienų, tai jau rimtas signalas skubėti pas vaisingumo specialistus.
Patarimai moterims
Pasak gydytojos, Vaisingumo Centro direktorės Gražinos Bogdanskienės, moterys, kurios nori pastoti, turėtų peržiūrėti atidžiau savo mėnesinių kalendorių. Ji pataria save stebėti jau nuo pirmųjų menstruacijų ir atkreipia dėmesį į keletą aspektų, darančių įtaką būsimam vaisingumui:
- Jeigu mėnesinės prasideda 17-19 m., jau reikia atkreipti dėmesį, nes tai signalas bylojantis apie hormoninius pokyčius. Jeigu mėnesių ciklai nesusireguliavo per pusę metų nuo mėnesinių pradžios, tai ateityje gali sukelti pastojimo problemų.
- Jeigu menstruaciniai ciklai yra trumpesni nei 25 dienos arba ilgesni nei 35 dienos, tai irgi signalas, tam tikrų ginekologinių ligų požymis.
- Jeigu ciklai iš viso yra nereguliarūs, būna kartą per mėnesį, paskui kartą per du mėnesius ar dar rečiau, tai rodo ovuliacijos sutrikimą. Jis gali būti nulemtas ir aktyvaus gyvenimo būdo, dažnų stresų, nuovargio, prastos mitybos. Tačiau gali būti ir rimtų ligų požymis, pavyzdžiui, policistinių kiaušidžių sindromo. Dėl jo sunku pastoti didesnei daliai moterų.
„Moteris turėtų domėtis savo mėnesinių ciklu ir kai kyla noras susilaukti kūdikio, reikėtų prisiminti, koks jis yra buvęs. Labai gerai, jei moteris turi įprotį mėnesinių dienas žymėtis kalendoriuke ir yra juos išsaugojusi. Kai kreipiamasi į gydytoją, jam daug aiškiau, kokie yra moters ciklai, jis gali matyti kelių metų dinamiką“, – sako G. Bogdanskienė.
Moterų bėdos
„Buvusios ginekologinės ligos – operacijos pilvo ertmėje (apendikso, žarnyno), ginekologinės operacijos – tai yra jau yra labai rimti signalai, kad pastoti gali būti sunkiau. Jeigu moteris sirgo ginekologiniais uždegimais (vidinių lytinių organų), tai didelė tikimybė, kad ateityje ji turės vaisingumo problemų. Jei tai buvo makšties uždegimai, smarkiai nuogąstauti dėl vaisingumo neverta, tačiau nepastojant metus laiko, verta konsultuotis su gydytoju. Jam būtinai reikės pasakyti apie buvusias ginekologines ligas“, – sako gydytoja ginekologė.
Medikai pataria budresnėms būti moterims, kurios sirgo gimdos ar kiaušintakių uždegimais. „Jeigu tie uždegimai buvo pūlingi, tai galvojant apie būsimą pastojimą, reikia nusiteikti tam, jog gali būti problemų. Kartais vaikai ateina nežiūrint visų nepalankių sveikatai situacijų, pavyzdžiui, persirgtų mamos ligų. Tačiau į persirgtas ginekologines ligas ir ypač kiaušintakių uždegimus reikia atkreipti dėmesį ir kuo anksčiau pradėti konsultuotis su specialistais“, – sako gydytoja ginekologė Gražina Bogdanskienė.
Vyriškos bėdos
Pasak gydytojos Gražinos Bogdanskienės, vis dažniau jauni vyrai serga prostatitais ir tai nėra lytiniu keliu plintančių infekcijų sukeltas susirgimas. „Jei vyro urogenitalinė sistema yra šiek tiek silpnesnė vieta organizme, užtenka vyrui pašalti kojas ir jis jau serga šlapimo pūslės uždegimu ar prostatitu“, – sako medikė.
Vaisingumo specialistė, paklausta apie didžiausią įtaką vyro vaisingumui turinčius veiksnius, pabrėžia lytiškai plintančias ligas. „Nevaisingumas yra kaip ir nuolatinis lytiškai perduodamų infekcijų palydovas. Ypač jei tos infekcijos kartojasi, jos sukelia prostatos uždegimą, o jis nulemia tam tikrus pakitimus, dėl ko paskui mažėja vaisingumas. Vyrai kartais pernelyg šaltakraujiškai žiūri į lytiniu keliu plintančias infekcijas“, – sako gydytoja Gražina Bogdanskienė.
Taip pat gydytoja primena, kad vaikiška liga kiaulytė (parotitas) vis dar išlieka vienu didžiausių rizikos faktoriumi prarasti vaisingumą. Gydytojos Gražinos Bogdanskienės nuomone, šia liga dažniausiai sergama vaikystėje, ypač atidžiai reikia stebėti sergančius šia liga berniukus, ar ji nesikomplikavo sėklidžių uždegimu.
Patarimai vyrams
Kasdieninė higiena, prezervatyvų naudojimas dažnai keičiant partneres ir lytinių organų apsauga nuo traumų – taip trumpai atsakė gydytoja į klausimą, ką turėtų daryti vyrai, galvojantys apie būsimą tėvystę.
„Visų mūsų organizmuose yra įvairių bakterijų, kurios esant geram imunitetui ir tinkamai higienai, nesuaktyvėja. Tad vyrams itin svarbiu momentu, mąstant apie vaisingumą tampa kasdienė lytinių organų higiena ir peršalimo ligų prevencija, stiprinant imuninę sistemą. Ne tik vaisingumą, bet ir visą organizmą teigiamai veiks fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas ir kiti sveikos gyvensenos aspektai“, – sako med. dr. Gražina Bogdanskienė.
Taip pat gydytoja vyrams siūlo saugoti save naudojant prezervatyvus. „Lytiniu keliu plintančios ligos labai dažnai su savimi atsiveda ir nevaisingumą. Tad vyrams jų reikia saugotis, jei jie kada nors nori būti tėčiais“, – pataria medikė.
G. Bogdanskienė atkreipia ir į trečią svarbų faktorių, kuris gali būti lemtingas, kai kalbama apie vaisingumą. „Keistai pamėgta filmuose juoktis iš situacijos, kai vyras gauna smūgį į lytinius organus ar kitaip susižeidžia lytinių organų sritį. Bet kokia lytinių organų, ypač sėklidžių trauma nepraeina be pasekmių“, – sako gydytoja.
* vardas pakeistas
Gydytojos Gražinos Bogdanskienės Vaisingumo centras įsikūrė naujose patalpose, kuriose atnaujinta ir modernizuota pagalbinio apvaisinimo laboratorija, Vilniuje, J. Balčikonio g. 3-280.
Tel. 8 (5) 261 4226
Mob. +37068780605
El.p. info@vaisingumocentras.lt