Ko geriau niekada nesakyti per darbo pokalbį?
Kaip elgtis, kad pokalbis dėl darbo baigtųsi sėkmingai ir kad išgirstume laukiamą frazę – „Jūs mums tinkate“?
Apie dažniausius darbdavių klausimus ir tai, ko geriau niekada nesakyti per darbo pokalbį, pasakoja Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus paslaugų vyriausioji specialistė psichologė Karolina Venslauskienė.
Kokie dažniausi arba tradiciniai darbdavių klausimai? Kokių klaidų nedaryti atsakant į juos?
Kiekvienas pokalbis dėl darbo yra skirtingas, tačiau yra tam tikrų klausimų, į kuriuos kiekvienas darbdavys norėtų išgirsti atsakymą. Ruošiantis pokalbiui dėl darbo yra labai svarbu pasiruošti atsakymus į galimus darbdavio klausimus. Kuo geriau pasiruošime pokalbiui dėl darbo, tuo labiau jausimės užtikrinti, pasitikintys savimi, labiau atsipalaidavę.
Papasakokite apie save. Tai klausimas, kurį darbdavys dažniausiai užduoda potencialiam darbuotojui ir kuris padeda pralaužti ledus darbo pokalbio pradžioje, dėl to labai svarbu turėti tinkamai paruoštą atsakymą. Į šį klausimą reikėtų atsakyti glaustai (5–7 sakiniai) ir stengtis išlaikyti darbdavio dėmesį. Atsakymas turi būtinai būti susijęs su norimu darbu ir organizacija, į kurią pretenduojama. Atsakydami nepasakokite savo autobiografijos, darbdavį domina tik ta informacija, kuri yra susijusi su jūsų turimu išsilavinimu, darbo patirtimi ir asmeninėmis savybėmis, kuriomis pasižymite ir kurios yra neatsiejamos darbe, į kurį pretenduojate.
Kodėl norite dirbti mūsų įmonėje (organizacijoje)? Užduodamas šį klausimą darbdavys visuomet tikisi išgirsti konkrečius faktus, dėl ko jus sudomino darbo pasiūlymas būtent jo įmonėje. Negalima darbdaviui sakyti, kad atvykote į pokalbį tik dėl to, kad tai buvo vienintelė įmonė, kuri susidomėjo jūsų kandidatūra (nors tai ir būtų tiesa). Darbdavys vertina konkrečius jūsų ketinimus: noras dirbti profesionalioje komandoje, galimybė pritaikyti savo kvalifikaciją ir žinias ten, kur galėtumėte duoti didžiausią naudą. Kaip geriau atsakyti, priklauso ir nuo ieškomo darbo pobūdžio, ir nuo to, kiek žinote apie organizaciją. Labai svarbu pabrėžti teigiamus šios organizacijos aspektus, susijusius su jūsų įgūdžiais ir asmenybe.
Ką žinote apie mūsų įmonę (organizaciją)? Atsakydami į šį klausimą parodysite, kaip esate paruošęs „namų darbus“. Ruošiantis pokalbiui dėl darbo yra privaloma pasidomėti apie įmonės dydį, struktūrą, veiklos sritis, viziją ir misiją. Kuo daugiau pasidomėsite apie įmonę, tuo geresnį įspūdį apie save paliksite darbdaviui ir pokalbio metu jausitės labiau užtikrinti savimi. Nesvarbu, kokio darbo ieškote, darbdavys tikisi, kad būsite pasidomėję apie jo organizaciją.
Kuo jūs galėtumėte būti naudingas įmonei (organizacijai)? Darbdavys tikisi, kad naujas darbuotojas organizacijai atneš naujų idėjų, pagerins darbo kokybę ir našumą. Kandidatas turi paaiškinti, kodėl kreipiasi į siūlomą darbo vietą, pabrėžti savo privalumus, tiksliai nurodyti, ką galėtų nuveikti įmonės labui. Jūsų pateikta išsami informacija padės darbdaviui susidaryti įspūdį, kad esate tinkamiausias kandidatas.
Kodėl išėjote iš ankstesnės darbovietės? Tai klausimas, į kurį daugeliui ne visuomet yra patogu atsakyti. Tačiau, kad ir kaip būtų, svarbu būti taktiškam ir apie buvusią darbovietę atsiliepti teigiamai. Nesvarbu, kokios išėjimo iš darbo priežastys, svarbu rasti svarių priežasčių, dėl kurių atsisakėte ankstesnio darbo. Jeigu ankstesnėje darbovietėje jūsų netenkino atlyginimas, darbdaviui tai galima pasakyti taip: „Sėkmingai dirbau įmonėje ne vienerius metus, tačiau galimybių tobulėti profesinėje srityje įmonėje nebuvo. Nutariau ieškoti darbo įmonėje, kurioje galėčiau geriau pritaikyti savo įgūdžius, patirtį, ir už tai tikiuosi būti atitinkamai įvertintas.“ Jeigu jus atleido, darbdaviui galima pasakyti, kad įmonėje buvo vykdoma reorganizacija ir negalėjo pasiūlyti jus tenkinančio atlyginimo, dėl to abipusiu sutarimu sutarėte nutraukti darbo santykius.
Jei šiuo metu dirbate ir ieškote darbo, pokalbio metu elkitės taip, kad neatrodytų, jog beviltiškai siekiate pabėgti iš dabartinio darbo. Turite apie savo darbą pasakyti ir teigiamų pavyzdžių, kad, apie juos išgirdęs, darbdavys susidarytų įspūdį, jog galėsite prisidėti ir prie jo įmonės veiklos.
Kokios jūsų teigiamos ir neigiamos savybės? Darbdavys, priimdamas darbuotoją į savo organizaciją, nori žinoti, kaip kandidatas save vertina. Dėl to prašo nurodyti stipriąsias ir tobulintinas darbuotojo puses. Kalbant apie teigiamas savybes, svarbu išvardinti savo 3–5 geriausias savybes, susijusias su darbu, ir kalbėti tik apie tas savybes, kurios reikalingos būtent šiame darbe.
Kalbėdamas apie tobulintinas savo puses stenkitės jas apibūdinti taip, kad dar labiau padidintumėte savo galimybes įsidarbinti. Paminėkite tokią savo savybę, kuri galėtų būti ir privalumas. Pavyzdžiui, pasakykite, kad sau esate labai reiklus.
Straipsnį parengė Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus paslaugų vyr. specialistė (psichologė) Karolina Venslauskienė
Daugiau informacijos apie sėkmingą darbo paiešką, profesijos pasirinkimą ir karjeros planavimą galite gauti nuvykę į bet kurį Kauno teritorinės darbo biržos skyrių, Jaunimo darbo centruose. Taip pat mūsų specialistai teikia konsultacijas „Skype“ (KaunoTDB.Jaunimui). I –IV nuo 15 iki 17 val. V nuo 14 iki 15.45 val.