Moters sveikata, Mūsų sveikata

10 paprastų dalykų, kuriuos turime žinoti apie moters intymiąją higieną

Tinkama intymioji higiena ne tik suteikia švaros pojūtį, bet ir apsaugo nuo infekcijų, ligų. Kita vertus, per daug uolus prausimasis gali sukelti nemalonumų, uždegimų. Ką kiekviena moteris turėtų žinoti apie intymiąją higieną?

Kalbamės su gydytoja ginekologe dr. Daiva Keršulyte.

 

Ar iš tiesų kiekvienos moters mikroflora skirtinga?

Makštis – lytinis moters organas, jame galima aptikti įvairių mikroorganizmų, kurie ir sudaro makšties mikroflorą. Tai gana sudėtinga ekosistema, kurioje gyvena ir draugauja daugybė bakterijų rūšių. Didžiąją jų dalį sudaro pieno rūgšties bakterijos laktobacilos, kurios atlieka svarbiausią apsauginę funkciją, t.y. neleidžia plisti infekcijoms, palaiko normalią makšties terpę ir rūgštingumą. Žodžiu, išsaugo natūralų makšties bakterijų balansą.

Noriu pažymėti, kad kiekvienos moters natūralus makšties mikrofloros balansas yra skirtingas, t.y. vienu atveju gali būti daugiau vienos rūšies bakterijų, kitu – kitos, tačiau didžiąją dalį vis tiek sudarys laktobacilos.

Makšties dušas kas vakarą?

Makšties mikrofloros balansą gali sutrikdyti daugybė veiksnių. Pvz., ligos ar iš išorės patenkančios infekcijos, vaistų vartojimas (antibiotikai), kontraceptinės priemonės, lytinis partneris ir, be abejo, netinkama higiena.

Taigi neretai makšties mikrofloros suardymo kaltininkė gali būti pati moteris ir jos begalinis noras švarintis. Ir švarintis ne įprastai – tai yra ne apsiprausiant ryte ir vakare, o atliekant gilesnius makšties plovimus, vadinamąjį makšties dušą. Kažkodėl kai kurios moterys mano, kad taip jos išvalys makštį nuo infekcijų, bakterijų ir apskritai, kad tik toks būdas garantuoja intymių organų švarą. Nors iš tikrųjų jos tik kenkia sau, nes visiškai išbalansuoja makšties pusiausvyrą. Taip apsitinka dėl to, kad atliekant makšties dušą visos – ir blogosios, ir gerosios – bakterijos pašalinamos tiesiog mechaniškai. Ir tada moteris, užuot jautusis gerai, skundžiasi makšties perštėjimu, niežėjimu, paraudimu, išskyromis ir kitais nemaloniais pojūčiais, kurie jau gali būti tokių ligų, kaip makšties kandidozė, bakterinė vaginozė, ar kitų išraiška.

Tad ar gali būti žalingas ir dažnas prausimasis?

Paprasta elementari intymioji higiena ir jos poreikis priklauso nuo įvairiausių dalykų. Pavyzdžiui, ar moteris sportuoja, koks jos darbas, galbūt ji visą dieną sėdi ar ilgai vairuoja, pvz., troleibusą. Suprantama, kad tokiu atveju natūralus poreikis apsiprausti bus dažnesnis. Taip pat jis priklauso ir nuo to, ar moteriai yra mėnesinės, kurių metu vėlgi norisi praustis dažniau. Įtakos gali turėti ir sintetiniai apatiniai, aptempti viršutiniai drabužiai, pvz., džinsai. Tokie drabužiai didina riziką sutrikdyti makšties balansą, nes yra nelaidūs orui ir sulaiko drėgmę, o tai savo ruožtu gali sukelti nemalonių pojūčių, kvapų.

Taigi intymiosios higienos poreikį nulemia gyvenimo būdas, profesija, tam tikri periodai moters gyvenime (mėnesinės, nėštumas, laikas po gimdymo, ligos, kt.) ir tam tikros sąlygos, pvz., karštą vasaros dieną, kai labiau prakaituojama, praustis irgi norisi dažniau.

Išorinių lyties organų plovimas negali būti per dažnas, prauskitės tiek kartų, kiek norite, kad jaustumėtės patogiai. Svarbu neplauti makšties ir pasirinkti tinkamas priemones.

Taigi pakalbėkime apie sintetinius apatinius. Kuo jie blogi?

Dėvėti ar ne sintetinius apatinius, kelnaites su juostele – kiekvienos moters pasirinkimas. Vienoms tai nesukelia jokio diskomforto, kitoms gali tapti ligų priežastimi.

Kodėl? Todėl, kad sintetika nepraleidžia oro, dirgina odą. O jeigu dar tokia panelė karštą vasaros dieną mūvi aptemptus džinsus, jos oda visiškai „užrakinta“, nekvėpuoja. Suprantama, kad tai didina šutimo tikimybę, o kartu sudaro palankią terpę blogosios bakterijoms veistis. Be abejonės, dėl to gali atsirasti makšties floros sutrikimas ir galiausiai ligos.

Kiekviena moteris skirtingai reaguoja į sintetiką. Tačiau net ir tos moterys, kurioms anksčiau sintetiniai apatiniai nesukeldavo neigiamų pojūčių, laikui bėgant gali imti juos jausti, tapti jautresnės. Ypač kai kartu susideda keletas rizikos veiksnių. Pavyzdžiui, sintetiniai apatiniai ir liga, dėl kurios reikia vartoti antibiotikų. Arba baseinas, kurio dezinfekuotas vanduo taip pat erzina lytinius organus, nuplauna apsauginį odos sluoksnį, ir tai sutrikdo odos barjerinę funkciją.

Ar įklotai gali veikti neigiamai?

Šiuo metu įklotų pasirinkimas tikrai didelis. Sintetiniai įklotai neleidžia odai kvėpuoti ir gali skatinti jau minėtas problemas. Noriu pažymėti, kad net jeigu įklotų paviršius apdorotas kokiomis nors balinamosiomis medžiagomis, tai irgi gali erzinti ir dirginti lytinius organus. Todėl geriausia rinktis tokius įklotus, kurių paviršius yra natūrali medvilnė, nepaveikta jokiomis priemonėmis. Aišku, jų sugeriamumas galbūt šiek tiek mažesnis, tačiau odos dirginimo tikrai nesukels. Beje, nėra reti atvejai, kai moteriai užtenka tik pakeisti įklotus į natūralius, ir visos makšties bėdos išnyksta.

Ar nešioti įklotus kasdien sveika? Tai įpročio reikalas. Jeigu jie natūralus arba nesukelia nemalonių simptomų, kodėl gi ne?

Prausikliai, ką turėtume žinoti apie juos?

Renkantis intymiosios higienos priemones svarbiausia atkreipti dėmesį į prausiklio pH (rūgštingumą). Prausiklio pH turėtų būti 3,5-4,5, kas atitinka intymių vietų rūgštingumą. Taigi prausiklis turėtų būtų kuo mažiau šarmingas, kad nenuplautų odos apsauginės plėvelės. Kūno prausiklių pH dažniausiai yra 5,5. Toks netinka.

Kokių kitų medžiagų turėtų būti prausiklio sudėtyje? Kadangi jie skirti intymiajai higienai, ne gydyti, tad geriausia, kad priedų būtų kuo mažiau. Rekomenduočiau rinktis be kvapiųjų medžiagų, nes lytiniams organams reikia paprastos švaros, o kvapų, šarmų – kuo mažiau. Švaros kvapas – jokio kvapo. Kita vertus, tai irgi įpročio ir skonio reikalas.

Puikiai prausiklį atstoja vaikiškas muilas. Dažnai rekomenduoju jį moterims, kurios skundžiasi, kad išbandė įvairiausius prausiklius ir nė vienas netiko.

10 paprastų dalykų, kuriuos turėtume žinoti apie moters intymią higieną:

  1. Išorinių lyties organų plovimas negali būti per dažnas, prauskitės tiek kartų, kiek norite, kad jaustumėtės patogiai.
  2. Gilus makšties plovimas nerekomenduojamas, jei jis skiriamas ne gydymo tikslu.
  3. Intymios higienos priemonių pH turėtų būti 3,5–4,5.
  4. Intymiosios higienos priemonių sudėtyje neturėtų būti kvapiųjų medžiagų ir kitų įvairių priedų.
  5. Įklotus keiskite kas 3–4val., tamponus – dažniau.
  6. Nepalikite higieninio tampono nakčiai.
  7. Sintetiniai įklotai nepraleidžia oro ir taip pat didina grybelinių ligų riziką.
  8. Kasdien nešioti įklotus nėra blogai, svarbu, kad jie nesukeltų nemalonių pojūčių.
  9. Venkite sintetinių apatinių arba dėvėkite juos neilgai.
  10. Aptempti drabužiai, sintetiniai apatiniai skatina makšties mikrofloros disbalansą.

 

Ginekologė Daiva Keršulytė

Medicinos centras „Maxmeda“

Mindaugo g. 16, Vilnius

Tel. 8*5 213 7708.