Mano karjera

Pokalbis dėl darbo: dažniausios įsidarbinančiųjų klaidos

Tęsiame temą apie tai, kaip tinkamai pasiruošti pokalbiui dėl darbo, kokios yra dažniausios įsidarbinančiųjų klaidos ir kaip tinkamai derėtis dėl atlyginimo.

Konsultuoja Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus paslaugų vyriausioji specialistė psichologė Karolina Venslauskienė.

Kokios dažniausios įsidarbinančiųjų klaidos pokalbio metu?

Galėčiau išskirti keletą klaidų, kurios dažniausiai yra daromos pokalbio dėl darbo metu:

  • Pasakymas, kad tai yra vienas iš daugelio darbų jūsų darbo paieškoje. Darbdavys tikisi, kad jūs norite dirbti tik jo įmonėje ir tikslingai kreipėtės į jį, dėl to pokalbio metu svarbu pabrėžti, kad ieškote darbo būtent toje įmonėje, į kurią ir kreipėtės.
  • Atėjimas nepasirengus. Eidami į pokalbį turite žinoti, į kokią įmonę atėjote, tiksliai žinoti darbo vietos aprašymą, jeigu skelbime buvo nurodyta, kad turite pateikti tam tikrus dokumentus, nepamirškite jų atsinešti į pokalbį.
  • Neaiškūs, migloti atsakymai. Pokalbio metu galite sulaukti tokių klausimų, į kuriuos bus nelabai malonu atsakyti. Svarbu nepasimesti ir sakyti darbdaviui tiesą, kadangi melas anksčiau ar vėliau išaiškėja.
  • Per trumpi/ilgi atsakymai. Atsakydami į darbdavio klausimus, reikia informacijos pateikti tiek, kad darbdavys jums atsakant išlaikytų dėmesį. Jei darbdavys klausia: „Kur įgijote išsilavinimą“? Per trumpas atsakymas būtų: „VDU“. Per ilgas atsakymas būtų: „Tiesą sakant, laikant valstybinius atsakymus man nelabai pasisekė, prastai išlaikiau lietuvių ir anglų egzaminus, nors visus metus samdžiau korepetitorius, dėl to su savo pažymiais pavyko įstoti tik į Vytauto Didžiojo universitetą. Pradžioje studijos nelabai patiko, nes įstojau ne ten, kur labai norėjau, bet ilgainiui pripratau ir pan.“ Tinkamas atsakymas: „Esu organizacijų psichologė, bakalauro ir magistro studijas baigiau Vytauto Didžiojo universitete. Studijų metu įgijau darbo grupėse, mokymų vedimo ir organizavimo patirties, kuri yra būtina jūsų siūlomame darbe.“
  • Gyvenimo aprašymo (cv) pateiktų faktų ir tikrovės neatitikimas. Darbdavys visuomet remiasi ta informacija, kurią perskaito jūsų gyvenimo aprašyme. Jeigu nurodėte, kad puikiai kalbate anglų kalba, o tame darbe, į kurį pretenduojate, yra privalomos puikios anglų kalbos žinios, būkite tikri, kad darbdavys gali jūsų paprašyti pokalbį tęsti anglų kalba. Taip jis nori įsitikinti, ar CV pateikti faktai nesiskiria nuo tikrovės. Tad eidami į darbo pokalbį dar kartą peržiūrėkite savo gyvenimo aprašymą, ar nėra pagražintų vietų, o jeigu vis dėlto tokių vietų yra, pagalvokite, kaip galėtumėte jas pakomentuoti.
  • Nemandagus elgesys. Pokalbio dėl darbo metu būtinai reikia išsijungti mobilųjį telefoną, kadangi ne laiku suskambęs telefonas gali sutrukdyti pokalbio eigą. Jei vis dėlto taip nutiktų, reikėtų atsiprašyti ir jį išjungti. Pokalbio metu reikia išlikti dalykiškam ir mandagiam, kad ir koks pokalbio metu pasirodytų darbdavys.

 

Vienas svarbių klausimų – atlyginimas. Kaip tinkamai kalbėti apie norimą atlyginimą?

Nesuklysiu teikdama, kad labiausiai dominantis klausimas darbo pokalbio metu yra atlyginimo dydis. Ypač tuomet, kai darbo skelbime jis nėra nurodytas. Dažnai kandidatas nerizikuoja siųsti savo gyvenimo aprašymo į darbo vietas, kuriose nėra nurodytas atlyginimas, ir jis iš dalies yra teisus. Nėra tikslo gaišti laiko ir pretenduoti į tas darbo vietas, kur atlyginimas neatitinka jūsų lūkesčių. Tačiau gali būti taip, kad darbdavys nenurodo atlyginimo tikslingai, taip parodydamas, kad sutinka derėtis dėl galimo darbo užmokesčio. Pokalbio metu apie norimą atlyginimą pirmas turėtų pasiteirauti darbdavys, tačiau gali būti taip, kad viso pokalbio metu šio klausimo galime ir nesulaukti. Jei šis klausimas užduodamas pokalbio pradžioje, pasistenkite išvengti konkretaus atsakymo. Pvz.: „Atlyginimas, aišku, svarbu, bet pirma norėčiau sužinoti apie darbą.“ Jeigu toks klausimas užduodamas pokalbio pabaigoje, jau privalote atsakyti. Geriausia būtų dar prieš pokalbį sužinoti, koks atlyginimas mokamas už panašaus pobūdžio darbą. Patartina išsiaiškinti, kokia galėtų būti minimali uždarbio suma ir kokia optimali.

Jeigu vis dėlto darbdavys nepasiteirauja, koks atlyginimas jus tenkina, reikėtų tai padaryti patiems. Idealiu atveju šį klausimą galime užduoti pačioje darbo pokalbio pabaigoje, tuomet, kai darbdavys pasiteirauja: „Ar yra klausimų, kuriuos norėtumėte užduoti?“

Ar pasidomėti, kaip pasisekė darbo pokalbis, kaip pasirodėte darbdaviui?

Po pokalbio darbdavio galite pasiteirauti, kaip sekėsi pokalbis, tačiau tikslaus atsakymo nesužinosite. Darbdavys nėra linkęs komentuoti pokalbio eigos. Į šį klausimą jis paprastai atsako: „Pokalbis sekėsi gerai, tačiau dar turime kandidatų ir tik tuomet, kaip su jais visais susitiksime, bus galima komentuoti, kuris kandidatas pasirodė geriausiai.“ Patarčiau po pokalbio pasiteirauti, kada ir kokiu būdu darbdavys jus informuos apie atrankos rezultatus. Būtinai pabrėžkite, kad norėtumėte sulaukti bet kokio atsakymo, taip žinosite realią savo situaciją ir bus aišku, ar toliau tęsti darbo paiešką, ar ne.

Jei darbdavys iš karto pasako, kad tinkate, ar reikia iš karto ir sutikti, ar vis dėlto paprašyti laiko apmąstymams?

Jei dalyvaujame atrankoje, tai rodo, kad mus domina darbo pasiūlymas ir mes sutinkame su darbo pasiūlymu, kuris yra aprašytas darbo skelbime. Tad jeigu darbdavys iškarto pasiūlo tapti jo įmonės dalimi, iš karto sutikdami parodytume, kad esate tvirtai susidomėjęs įmone ir siūlomomis pareigomis. Kartais būna, kad įmonė nenurodo darbo užmokesčio ar kitų darbo sąlygų, kurios kandidatui ieškant darbo yra labai svarbios. Tokiu atveju apie sutikimą eiti siūlomas pareigas galima pranešti po kelių dienų, apmąsčius visas sąlygas.

 

Konsultavo Kauno teritorinės darbo biržos Darbo išteklių skyriaus paslaugų vyr. specialistė (psichologė) Karolina Venslauskienė

Daugiau informacijos apie sėkmingą darbo paiešką, profesijos pasirinkimą ir karjeros planavimą galite gauti nuvykę į bet kurį Kauno teritorinės darbo biržos skyrių, Jaunimo darbo centruose. Taip pat mūsų specialistai teikia konsultacijas „Skype“ (KaunoTDB.Jaunimui). I –IV nuo 15 iki 17 val. V nuo 14 iki 15.45 val.