Aktualijos, Mūsų sveikata, Šeimos sveikata

Faktai, kurių tikrai dar nežinojote apie vitaminą C

Ar žinojote, kad…

vitaminas C turi savo atsiradimo istoriją.

Ortomolekulinėje medicinoje (ortomolekulinė medicina – tai ligos gydymas ar prevencija, keičiant organizme esančių natūralių medžiagų koncentracijas) vitaminas C jau daugiau nei prieš 50 metų buvo vartojamas daugiau nei 30 įvairiausių ligų gydyti.

Pirmasis gydytojas, intensyviai vartojęs vitaminą C ligų gydymo tikslais, buvo dr. Frederikas R. Kelneris. Penktajame dešimtmetyje jis pacientams skirdavo itin dideles vitamino C dozes ir… sėkmingai gydydavo vėjaraupius, tymus, kiaulytę, stabligę ir poliomielitą (šaltinis: http://orthomolecular.org/resources/omns/v02n02.shtml).

Pamatęs ryšį tarp vitamino C ir ligonių, sirgusių įvairiomis ligomis, būklės pagerėjimo, R. Kelneris nusprendė paskirti savo gyvenimą vitamino C poveikio sveikatai tyrimams. Jis parašė daugiau nei dvidešimt knygų šia tema ir padarė išvadas, kad vitaminas C yra visiškai saugus, net vartojamas milžiniškomis dozėmis. Be to, jis ne tik neskatina inkstų akmenų formavimosi, bet netgi stabdo procesą. Tai sukėlė kitų mokslininkų susidomėjimą. Jie atrado 7 būdus, kaip vitaminas C gali padėti išvengti širdies kraujagyslių ligų.

Ar žinote …

7 būdus, kaip vitaminas C gali padėti išvengti širdies ligų?

Naujausių tyrimų duomenys parodė, kad vyrams, kurie kasdien su maistu ir papildais suvartoja bent po 300 miligramus vitamino C, rizika susirgti širdies ligomis sumažėja net 40 proc. (šaltinis: http://www.care2.com/greenliving/7-ways-vitamin-c-protects-you-from-heart-disease.htm).

Septyni faktai, įrodantys, kad vitaminas C gali padėti sumažinti širdies ligų riziką (šaltinis: http://www.care2.com/greenliving/7-ways-vitamin-c-protects-you-from-heart-disease.htm):

  1. Vitaminas C turi įtakos lipoproteinų kiekio mažėjimui. Dideli lipoproteino kiekiai yra susiję su padidėjusia insulto rizika.
  2. Vitaminas C padeda išvengti aukšto kraujospūdžio.
  3. Vitaminas C padeda apsaugoti arterijas nuo sukietėjimo.
  4. Jis mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje.
  5. Vitaminas C padeda atkurti pažeistas arterijų sieneles, kuriose pradėtų kauptis cholesterolio nuosėdos.
  6. Būdamas oksidantas, jis sumažina laisvųjų radikalų kiekius, kurie pažeidžia širdies kraujagysles.
  7. Vitaminas C taip pat siejamas su „gerojo“ cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimu.

Minėtos ligos ypač aktualios šiuolaikiniam žmogui. Aptarkime plačiau, kuo vitaminas C gali būti naudingas šiuolaikiniam žmogui.

Kuo vitaminas C gali būti naudingas stresą patiriantiems karjeros siekiantiems asmenims?

Vitaminas C siejamas su peršalimo ir vėžio gydymu. Šiandien jo efektyvaus vartojimo sveikatai gerinti sąrašą galimą papildyti dar vienu punktu. Mokslininkai įrodė, kad vitaminas C padeda sumažinti tiek psichologines, tiek fizines streso sukeliamas reakcijas (šaltinis: http://www.psychologytoday.com/articles/200304/vitamin-c-stress-buster).

Didelį vitamino C kiekį suvartojusiems žmonėms, veikiamiems ūmių psichologinių sunkumų, nepastebima įprastų psichinių ir fizinių streso ženklų. Taip pat jie greičiau nei žmonės, kurių kraujyje su vitamino C kiekis mažas, atsigauna po streso.

Vokiečių mokslininkų atliktame tyrime (šaltinis: http://www.psychologytoday.com/articles/200304/vitamin-c-stress-buster) dalyvavo grupė žmonių. Pusei jų nebuvo duota vitamino C, kita, tikslinė grupė buvo paprašyta jo suvartoti 1000 miligramų. Rezultatai parodė, kad pastarųjų streso hormono (kortizolio) kiekiai ir kraujospūdis buvo reikšmingai mažesni nei grupės, nevartojusios vitamino. Tikslinės grupės dalyviai teigė, kad, suvartoję vitamino C, iškart pasijuto labiau atsipalaidavę.

Mokslininkai tikisi, kad vitaminas C galėtų būti vienas pagrindinių streso valdymo terapijos sudedamųjų dalių.

Vitamino C randama daugumoje vaisių ir daržovių. Jo ypač gausu granatuose, pomidoruose, citrusiniuose vaisiuose, uogose ir raudonosiose paprikose. Tačiau daugiausia vitamino c turi ypatingas vaisius – malpigija (acerola vyšnia).

Ar žinote, iš kur kilo malpigijos pavadinimas?

Mažas šviesiai raudonos spalvos uogos dydžio vaisius turi 65 kartus didesnį vitamino C kiekį nei apelsinas. Vieną vaisių sudaro minimali rekomenduojama vitamino C dozė. Jis primena įprastą vyšnią, tačiau skiriasi skoniu – jis maloniai saldus su minimaliu rūgštelės prieskoniu. Tai – malpighia punicifolia, kitaip – acerola.

Šio išskirtinio augalas pavadinimas atsirado Marcello Malpighia garbei. Jis buvo ne tik žymus 17 a. Bolonijos (Italija) gydytojas ir biologas, laikomas mikroskopinės anatomijos ir histologijos tėvu, bet ir garsus gamtininkas, parašęs knygą „Augalų anatomija“. Acerola yra amžinai žaliuojantis medelis trumpu lapkočiu, turintis spygliuotai dantytus lapus, rausvos spalvos žiedus ir raudonus vaisius. Egzistuoja net trys malpighia genties augalų rūšys, kiekviena turi unikalias ypatybes. Acerola žydėti dažniausiai pradeda po liūčių ar gausaus laistymo ir, priklausomai nuo klimato ypatumų, gali žydėti ištisus metus. Po žiedų pasirodymo augalas vaisius užsimezga gana greitai, jie prinoksta per 3–4 savaites.

Ar žinote, kokios malpigijos savybės ypač svarbios šiuolaikiniam žmogui?

Prieš 15 metų Kauno mokslininkai atliko tyrimus ir nustatė, kad suaugusiųjų lietuvių organizme yra tik trečdalis vitamino C kiekio, o vaikų organizme – tik pusė. Lietuvos visuomenė šiandien gyvena tarsi nuolatinės „avitaminozės“ sąlygomis. Dėl to nukenčia imunitetas, dažnai kamuoja įvairios ligos. Norint natūraliai organizmą papildyti reikalingais vitaminų kiekiais, būtina suvalgyti nemažai maisto. Pavyzdžiui, dienos vitamino C poreikį užtikrintų 1,5–2 kg obuolių. Tiek dažniausiai per dieną tikrai nesuvalgoma.

Neretai manoma, kad rūgščios citrinos yra geriausias vitamino C šaltinis. Tai drąsiai paneigia keistą pavadinimą turintis į vyšnią panašus vaisius – malpighia punicifolia, dar kitaip vadinamas acerola, įeinantis į maisto papildo Acerola Sweet sudėtį. Acerola vyšnioje vitamino C – bent 20 kartų daugiau nei citrinoje.

Vienoje Acerola Sweet tabletėje yra net 94 proc. vitamino C dienos normos. Acerola Sweet yra saldus, tinka alergiškiems žmonėms (priešingai nei citrusinės formos vitaminas C), jo sunku perdozuoti, kadangi acerolos vaisiai, iš kurių šis produktas gaminamas, labai lengvai pasišalina iš organizmo.

Malpighia punicifolia dėl savo savybių neretai priskiriama „supervaisių“ kategorijai. Ne tik dėl to, kad tai vienas didžiausių vitamino C užtaisų, bet ir dėl kitų unikalių jos savybių. Šis vaisius turi daug antioksidantų, vitamino A, skaidulų, taigi yra naudingas ne tik imunitetui, bet ir virškinamajai, raumenų ir kraujotakos sistemoms, sveikai odos ir akių būklei palaikyti.