
Meditacija ir kiti karjeristo atsipalaidavimo būdai
XXI amžiuje daugelis žmonių gyvena beprotišku tempu. Įsisukę į darbų verpetą retas geba stabtelėti, atsipalaiduoti, pasimėgauti pačiu gyvenimu. Net norintys pailsėti, nebežino, kaip tai padaryti! O bandant rasti geriausią atsipalaidavimo būdą, tarp tokios gausybės siūlomų paslaugų galima nejuokais susipainioti. Kaip rasti tą tinkamiausią ir efektyviausią metodą? Į šį klausimą atsakymų ir patarimų pažeria Jūratė Bratikienė, sveikos gyvensenos ir saviugdos instruktorė.
Daiva Ausėnaitė
Jėgų atgavimo būdai darboholikams
Jūratė Bratikienė sako, jog pirmoji taisyklė mąstant apie jėgų atgavimo būdus – reikia gerai pažinti save bei žinoti savo poreikius, o tada bus kur kas paprasčiau išsirinkti labiausiai tinkantį atsipalaidavimo būdą. Pavyzdžiui, vieniems patinka užsiėmimai grupėje, kitiems – individualūs ar tik su specialistu, o dar kiti labiausiai atsipalaiduoja patys atlikdami tam tikras praktikas namuose.
„Daug dirbantys žmonės bene dažniausiai skundžiasi nuolatine įtampa bei negebėjimu atsipalaiduoti. Kaip žinia, šiems žmonės ir sunkiausia rasti laiko reguliariai lepintis įvairiomis terapijomis. Visgi išeitis yra – vienkartiniai gilaus atsipalaidavimo užsiėmimai”, – įsitikinusi sveikos gyvensenos ir saviugdos instruktorė.
Vienkartiniai jogos užsiėmimai
Daugelio aktyviai dirbančių žmonių darbas susijęs su kelionėmis arba besikeičiančiu darbų grafiku, todėl reguliariai lankyti jogos užsiėmimus pavyksta ne kiekvienam. Be to, neretai žmogui atsipalaiduoti bei atgauti jėgas reikia tiesiog šiandien ir nėra laiko mokytis sudėtingų jogos asanų.
„Tokiu atveju labai padeda vienkartiniai jogos užsiėmimai, kurie nėra sudėtingi, tinka skirtingo amžiaus bei fizinio pajėgumo žmonėms. Tokius sostinėje organizuoja jogos mokytojas, gongų meistras Vyrenijus Andrijauskas. Į užsiėmimus gali ateiti visi, kuriems tiesiog šiandien reikia atsipalaiduoti, nusiraminti, trūksta darnos su savimi. Po tokių užsiėmimų, per kuriuos atliekami kvėpavimo, fiziniai pratimai, vyksta gongų terapija, rezultatai dažnai juntami iš karto”, – pataria J. Bratikienė.
Joga ir meditacija
Joga – tai ne tik fizinė mankšta, bet ir gyvenimo būdas. Beveik visi jogos centrai siūlo žmonėms tęstinius užsiėmimus. Į juos J. Bratikienė siūlo atkreipti dėmesį, jei esamas užimtumas leidžia turėti laisvus vakarus ar rytus ir reguliariai lankytis šiuos užsiėmimus.
„Žinoma, tai, kas atliekama nuolatos ir reguliariai duoda daugiausiai naudos. Įvairios jogos metodikos stiprina kūną, prabudina sąmonę, padeda sustiprėti dvasiškai, suteikia energijos. Išmokus medituoti tai daryti reikėtų nuolatos. Reguliariai medituojantis žmogus gali daugiau nuveikti gyvenime, nes turi kur kas daugiau jėgų, yra dvasiškai stiprus, geba kontroliuoti savo emocijas, jį sunku išvesti iš pusiausvyros”, – sako J. Bratikienė.
Gongų terapija
Sveikos gyvensenos instruktorė sako, jog gongų terapija mūsų šalyje populiarėja. Specialist įsitikinusi, jog tai susiję su tuo, jog šis metodas leidžia greitai ir per trumpą laiką susigrąžinti prarastą energiją. „Gongų skleidžiamas garsas leidžia panirti į gilią sąmonės būseną, atsipalaiduoti, sustiprinti kūną, pajusti vidinę harmoniją. Žmonės stiprų poveikį jaučia net po pirmojo karto, kadangi gongų garsus girdime ne tik ausimis, jų vibracija pasklinda po visą kūną, todėl tai teigiamai veikia mūsų ląsteles. Garso meditacija ypač veiksminga priemonė nuo nemigos, depresijos, padedanti žmogui susigrąžinti prigimtinį gamtos ritmą, kurį skubančioje kasdienybėje esame pamiršę, tačiau nesąmoningai jo ilgimės. Be to, tai yra ir puikiausia sunkumų, susijusių su stresu, depresija, priešiškumu ir pykčiu, vienišumo jausmu ir visų tipų baimėmis terapija”, – atskleidžia J. Bratikienė.
Masažas
Įvairūs masažai kaip atsipalaidavimo būdas taip pat tinka daug dirbantiems bei nerandantiems laiko reguliariai lankytis tam tikruose užsiėmimuose. Sveikos gyvensenos ir saviugdos specialist sako, jog vienkartinis masažo poveikis bus juntamas tuo atveju, jei žmogus mėgsta prisilietimus. Jei eidamas pas masažo specialistą žmogus jaus įtampą, norimo efekto po vieno seanso bus sunkiau sulaukti.
„Siekiant didesnio poveikio pravartu išbandyti netradicinius masažus, veikiančius ne tik kūną, bet ir sielą. Vienas tokių – ajurvedinis masažas, kuris skirtas taip pat ne tik kūnui, bet ir protui, jausmams, stabiliai emocinei būsenai palaikyti, nes pagal ajurvedą fiziškai stiprus, bet blogai nusiteikęs, nelaimingas žmogus nėra sveikas. Neretai ajurvediniai masažai yra daromi keturiomis rankomis. Ši procedūra veikia kelis lygmenis: kūną, protą, jausmus, mintis, intelektą, ego ir sielą. Visus juos galima paveikti per vadinamuosius marma taškus, nes juose fizinis kūnas jungiasi su subtiliuoju. Ajurvedinis masažas ramina protą, harmonizuoja, balansuoja emocijas“, – sako J. Bratikienė.
Skubantiems darboholikams labai pravartu išbandyti ir netradicinį – MA-URI masažą. Pasak pašnekovės, žmogus, kuriam atliekamas neįprastas masažas, yra tarsi pažadinamas, pamato save iš šalies. „Seanso metu aktyvuojamos intuicijos, aiškiaregystės, gydymo galios, suvokiamos baimės ir pykčio priežastys. Skambant polinezietiškai muzikai plastiškais dilbių judesiais išjudinama užsiblokavusi energija, kiekvienas organas prisipildo šviesos ir gijimo energijos, širdis atsiveria meilei ir atjautai“, – sako J. Bratikienė.
Atsipalaidavimo būdai gyvenantiems nejudriai
„Pastebėjau, kad žmonėms, kurie mažai juda, dirba sėdimą darbą neretai užtenka energingai pasivaikščioti, pasivažinėti riedučiais arba pabėgioti lauke ir įtampa savaime dingsta. Tačiau prieš renkantis aktyvų sportą, reikia sau atsakyti į keletą klausimų: mėgstu sportuoti lauke ar salėje, vienas, su draugu ar grupėje? Tokiu būdu galima išsirinkti labiausiai patinkantį sportavimo būdą, kurio nesinorės mesti“, – pataria specialistė.
Ji atkreipia dėmesį į dar kelis atsipalaidavimo būdus – tai šokio ir judesio terapijos. Šie užsiėmimai tampa vis labiau populiarūs ir Lietuvoje. „Žmones traukia tai, kad jokių sudėtingų šokio žingsnelių čia mokytis nereikia. Kiekvienas šokėjas pats suvokia, ko jam norisi šokant – pajusti tik savo kūną ar išreikšti emocijas. Ši terapija ne tik padeda atsipalaiduoti, bet ir atskleidžia jausmus, patyrimus, išgyvenimus. Po užsiėmimų žmonės džiaugiasi pagerėjusia savijauta, sugrįžusiu darbingumu, energija bei puikia nuotaika“, – pasakoja J. Bratikienė.
Terapijos linkusiems į depresiją bei greitai pavargstantiems
Atsipalaiduoti bei gyvenimo džiaugsmą iš naujo atrasti dažnai prireikia ne tik daug dirbantiems, bet ir linkusiems į savigraužą, liūdesį, depresiją. Tokiems žmonėms labai tinka dailės terapija. Užsiėmimų metu siekiama ne sukurti kūrinį, bet pasitelkus kūrybinę raišką įsigilinti į sielos gelmes, geriau save suprasti, pažinti, paleisti neigiamas emocijas. Terapeuto vaidmuo šiuo atveju – padėti žmogui tyrinėti savo unikalų patyrimą. Kartais naudinga, kai veikla žmogui būna neįprasta, kai jis nežino, kaip tai daryti „teisingai“. Piešiant labai svarbu negalvoti apie galutinį rezultatą, bet mėgautis pačiu procesu.
Kvėpavimo technikos
Dar viena atsipalaidavimo technika, kurią siūlo išbandyti Jūratė Bratikienė – tai kvėpavimo pratimai, jų pagalba galima pajusti gilaus atsipalaidavimo efektą. Kvėpavimo technikų įgūdžių Bratikienė siūlo pasimokyti pas specialistus, patiems neeksperimentuoti.
„Kvėpavimo technikų esti labai įvairių. Viena jų – sąmoningas energinis kvėpavimas – rebefingas. Ši kvėpavimo technika tinka visiems, nepriklausomai nuo amžiaus ar fizinės būklės. Pirmiausia reikia išmokti kvėpuoti tolygiai, vientisai, be jokių pauzių. Toks kvėpavimas labai naudingas žmonėms, kurie dažnai susinervina, patiria stresą, nemoka valdyti savo emocijų. Vadinamojo rebefingo metu gali užplūsti įvairūs jausmai: su iškvėpimu paleidžiant neigiamus išgyvenimus, susikaupusią įtampą, gali kilti noras verkti. Tokiu atveju nereikia savęs varžyti – rekomenduojama išlieti emocijas. Reguliariai praktikuojant tokią kvėpavimo techniką išmokstama valdyti savo mintis, gebama neprisileisti negatyvių minčių“, – sako J. Bratikienė.
Pašnekovė sako, jog renkantis atsipalaidavimo būdą, svarbiausia, klausytis vidinių pojūčių, kurie geriausiai patars, kas tinkamiausia būtent jums.