Mūsų sveikata, Vyro sveikata

Apie ką vyrai kalba tyliai: gerybinis prostatos išvešėjimas

Vyrai nemėgsta lankytis pas gydytojus, o ypač pas urologus. Tačiau jei esate vyresnis kaip 40-ties, o noras šlapintis dažnesnis nei įprasta, jei vargina pilvo apačios skausmas, o pasišlapinus netrukus norisi šlapintis vėl, primygtinai rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją specialistą. Juolab kad jokių skausmingų procedūrų tikrai nebus, užtat laiku nustačius diagnozę – greičiausiai gerybinį prostatos išvešėjimą (hiperplaziją), bus galima išvengti komplikacijų ir išsaugoti vyriškąją lytinę galią kuo ilgiau.

Apie ligos diagnostiką, šiuolaikinį prostatos hiperplazijos gydymą ir profilaktikos galimybes kalbamės su gydytoju urologu dr. Vytautu Kamarausku.

 

Jei gerybinis prostatos išvešėjimas (hiperplazija) – neišvengiamas senėjimo procesas, tai gal neverta dėl šios problemos ir jaudintis? Kodėl aktualu kuo anksčiau kreiptis į specialistus?

Iš tiesų gerybinis prostatos išvešėjimas – viena dažniausių prostatos ligų, kuri Europoje nustatoma kas antram 50-tiems metų sulaukusiam vyrui, o aštuoniasdešimtmečiams – kone visiems. Beje, mikroskopiniai prostatos pokyčiai (mazgeliai) gali formuotis jau ir trisdešimtmečiams. Vėliau, mazgeliams augant, prostata pradeda veržti šlaplę. Tai ir yra prostatos sukeliamų problemų esmė – šlapimo ištekėjimo suvaržymas. Kuo sunkiau nusišlapinti ir kuo siauresnė šlaplė, tuo didesnių pastangų reikia šlapimo pūslės raumenims, kad šlapimas būtų pašalintas.

Reikia atminti, kad prostatos hiperplazija – tai lėtinė progresuojanti liga, kuri savaime nepraeina. Ligos negydant, gali atsirasti didesnių problemų: šlapimo pūslė ištuštinama ne iki galo, lieka nepašalinto šlapimo likutis. Šiame likutyje gali pradėti vystytis infekcijos. Tai gali baigtis net visišku šlapimo ištekėjimo užblokavimu – būkle, kai reikia skubios gydytojo pagalbos. Negydomas prostatos išvešėjimas gali tapti erekcijos sutrikimų, šlapimo pūslės akmenligės, sėklidžių uždegimo, šlapimo takų infekcijų ar kitų ligų priežastimi.

Kaip dažnai prostatos išvešėjimas pereina į vėžį?

Daugeliui vyrų padidėjusi prostata asocijuojasi su vėžiu. Tačiau tikrai ne kiekvienas vyras, kuriam nustatoma gerybinė prostatos hiperplazija, suserga vėžiu. Be to, vėžys gali vystytis ir be prostatos hiperplazijos.

Tiesa, pirmieji prostatos vėžio požymiai gali būti tokie patys, kaip ir sergant gerybiniu prostatos išvešėjimu. Todėl noriu priminti, kad Lietuvoje vyksta prostatos vėžio ankstyvos diagnostikos programa, pagal kurią visiems vyresniems kaip 50-ties metų vyrams kartą per dvejus metus atliekamas nemokamas PSA (prostatos specifinis antigenas) testas. Šis tyrimas atliekamas siekiant nustatyti prostatos vėžį ankstyvų stadijų.

Kada vyrai turėtų sunerimti? Kokie simptomai turėtų paskubinti vyrus kreiptis į gydytoją urologą?

Jei vyrui sunku pradėti šlapintis, jeigu jis tai daro padedant pilvo presui, jei skundžiasi nevisiško pasišlapinimo jausmu, pilvo apačios skausmu ir silpna, nutrūkstančia srove, taip pat jeigu noras šlapintis pakelia naktį iš lovos, labai didelė tikimybė, kad šių problemų priežastis yra padidėjusi prostata – gerybinė prostatos hiperplazija. Visa tai turi įtakos vyrų gyvenimo kokybei, sutrikdo jų kasdieninę veiklą. Neretai dėl to, kad nuolat tenka ieškoti tualeto, vyrai atsisako kelionių, susitikimų, ima mažiau bendrauti.

Pas gydytoją apsilankyti vertėtų ir dėl to, kad atlikus tyrimus būtų atmesta vėžio tikimybė.

Kaip žinoma, neretai vyrai vengia urologo, nes mano, kad tyrimai ar gydymas gali būti skausmingi. Kokie tyrimai atliekami siekiant nustatyti prostatos hiperplazijos diagnozę, ar jie skausmingi?

Pirmiausia gydytojas pacientą apklausia. Jis taip pat gali pasiūlyti užpildyti ir specialią anketą, kuri padės įvertinti negalavimų pobūdį ir nustatyti jų sunkumą. Vienas informatyviausių yra digitalinis-rektalinis tyrimas, jo metu įvertinama prostatos būklė, jos konsistencija, forma, dydis ir paviršius. Esant reikalui, gali būti atlikta echoskopija, taip pat šlapimo srovės greičio matavimas, transrektalinė prostatos echoskopija (echoskopo daviklis įkišamas į tiesiąją žarną ir taip išmatuojama ir apžiūrima prostata) ar kt. Būtini kraujo ir šlapimo tyrimai.

Ar yra gerybinės prostatos hiperplazijos gydymo naujienų?

Kiekvienam pacientui gydymas parenkamas individualiai. Gerybiniam prostatos išvešėjimui gydyti skiriami medikamentai, kurie valstybės yra kompensuojami 50 proc. Medikamentais prostatos hiperplazijos vystymąsi galima gerokai sulėtinti arba iki minimumo nuslopinti ligos simptomus, t.y. galima sumažinti šlapinimosi sutrikimus.

Turime gerą gydymo naujieną – tai ne tik ligos pasekmes, bet ir priežastį mažinantys preparatai. Tai yra fosfodiesterazės inhibitoriai, kurie visoje Europoje dešimtmetį sėkmingai vartojami erekcijos sutrikimams gydyti. 2012 metais Europoje vienas iš fosfodiesterazės inhibitorių (tadalafilis 5mg/1k.d.) įregistruotas gerybinės prostatos hiperplazijos požymiams ir simptomams gydyti. Suaugusiems vyrams, kuriuos reikia gydyti nuo gerybinės prostatos hiperplazijos ir erekcijos funkcijos sutrikimo, rekomenduojama dozė taip pat yra 5 mg. Ją kasdien reikia gerti maždaug tokiu pačiu laiku.  Prieš pradedant gydyti vaistiniais preparatais, reikia susipažinti su paciento ligos istorija ir jį ištirti, kad būtų galima nustatyti erekcijos funkcijos sutrikimą arba gerybinę prostatos hiperplaziją ir galimą jų priežastį.

Kuo jis dar svarbus be to, kad veikia ligos esmę?

Tuo, kad kartu turi poveikį ir erekcijos funkcijai. Jis leidžia ne tik sumažinti varginančias šlapimo problemas, bet ir pagerina erekciją. Mažindamas erekcijos sutrikimus, šis vaistas pagerina ir vyrų psichologinę būklę.

Ar įmanoma prostatos išvešėjimo profilaktika? Spaudoje galima rasti informacijos, kad tam tikri produktai, pvz., pomidorai, kava ar pienas, turi įtakos prostatos ligoms, pvz., vėžiui. Kokia Jūsų nuomonė?

Gerybiniam prostatos išvešėjimui išvengti efektyvios profilaktikos nėra, nes ši liga atsiranda fiziologiškai natūraliai vyrams senstant. Pastebėta, kad jei giminėje yra sergančiųjų gerybiniu prostatos išvešėjimu, tikimybė, kad ji pasireikš ir vėlesnėms kartoms, padidėja. Tačiau jeigu vyrai į specialistus kreipsis vos pasirodant pirmiesiems ligos simptomams, tikimybė suvaldyti ligą yra labai didelė. Tai lemtų visavertį gyvenimą, ligos komplikacijų ir chirurginio gydymo išvengimą.

Sergantiesiems gerybine prostatos hiperplazija tinka vartoti moliūgų sėklų, dilgėlių, lazdyno lapų, kuriuose esantys fitosteroliai saugo nuo prostatos išvešėjimo. Šie ligoniai turėtų vengti aštrių maisto produktų (čili pipirų, kt.), labai rūgščių, konservuotų produktų. Labai gerai prostatą veikia moliūginės daržovės, pomidoruose esantis likopenas, daug cinko turintys produktai (smegenys, kepenys, paštetai, kt.), daug vitamino E turintys produktai (kiaušinio trynys, augaliniai aliejai, kt.).

Dėkojame už pokalbį.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Eli Lilly Lietuva  LTCLS 00084  2013/09