Ar iš tiesų didelis darbo krūvis gali įtakoti mažakraujystės atsiradimą?
Lietuviška liaudės patarlė byloja „Moteris laiko tris kertes trobos, vyras – tik vieną“. Tiesa, neretai būna, kad toji moteris ir visus keturis namo kampus ant savęs užsikrauna. Taigi, dažnai šiuolaikinė moteris rūpinasi šeima, vaikais, buitimi ir kartu dar daro karjerą. Dažnai tokia moteris bėga, lekia, o kai pasijunta pavargusi ir atlieka kraujo tyrimus sužino, kad jai mažakraujystė.
Geležies stoka – kas penktai moteriai?
Geležis – vienas svarbių mūsų organizmui mikroelementų. Kai jo trūksta vystosi geležies stokos anemija arba mažakraujystė. Tai vienas dažniausių mitybos trūkumų visame pasaulyje. Ši būklė paliečia beveik kas penktą pasaulio moterį. O tarp nėščiųjų geležies stokos anemija diagnozuojama net kas antrai.
Suaugusiųjų žmonių hemoglobino norma yra: vyrams – 140-180 g/l, moterims 120-160 g/l. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos nuostatas, mažakraujystė vyrams ir moterims po menopauzės nustatoma, kai hemoglobino kiekis kraujyje yra mažesnis kaip 130 g/l, vaisingo amžiaus moterims – kai mažesnis kaip 120 g/l, nėščiosioms pirmąjį ir trečiąjį trimestrą – mažesnis nei 110 g/l, o antrąjį trimestrą – mažesnis nei 105 g/l. Ar Jūsų hemoglobino kiekis normoje, galima išsiaiškinti atlikus kraujo tyrimą. Jei tyrimas rodo, kad eritrocitų kiekis sumažėjo, nustatoma anemija. Taip pat galima išsiaiškinti geležies kiekį kraujyje. Jei jos kiekis sumažėjęs, vadinasi, nustatoma geležies stokos anemija. Taip pat patariama atlikti feritino tyrimą, nes nepanaudota geležis junginio su baltymu – feritinu – pavidalu kaupiasi kaulų čiulpuose, kepenyse, raumenyse, limfinėje sistemoje. Feritinas parodo, kiek geležies atsargų dar turi sukaupęs organizmas.
Ar mažakraujystę lemia gyvenimo būdas?
Dažniausiai mažakraujystės priežastis yra mikroelemento geležies stoka ir dažniau ši būklė kamuoja moteris. Kodėl?
Pašėlęs tempas, ypač kol vaikai maži. Moterys sukasi it voverės: ryte skuba nuvežti vaiką į darželį ar mokyklą ir tekinom į darbą, per pietų pertrauką – pasiimti vaiką iš mokyklos ar nuvežti į būrelį, po darbo – į parduotuvę. Namie tempas nemažėja: vakarienė, buities darbai, pagalba vaikams ruošiant pamokas ir t.t. Taip neretai pačiai pavalgyti laiko nebelieka. O jei ir valgoma, maistas neretai būna nevisavertis – greiti užkandžiai, pusfabrikačiai, ir pan.
Figūros „palaikymas“. Dailiosios lyties atstovės nepamiršta apie figūros grakštumą ir dažnai vardan jos atsisako valgyti mėsos ar kitų produktų, kuriuose kaip tik gausu geležies. Taigi gaunasi užburtas ratas – nepavalgome, nes nespėjame, o kai galime valgyti- nevalgome pakankamai, nes norime būti lieknos. Moterys mėgsta pačios sau „susistatyti“ dietą, kuri dažnai būna nevisavertė. Taigi netinkama arba nesubalansuota mityba – viena iš mažakraujystės priežasčių.
Nuolatinis nuovargis ir stresas. Nuovargis ir stresas taip pat didina mažakraujystės riziką. Šiuolaikinės moterys dažnai yra perfekcionistės: jos nori būti geromis mamomis, geromis žmonomis, geromis darbuotojomis….Visa tai įsuka į pašėlusį nuovargį ir nuolatinį stresą.
Ypatingi gyvenimo momentai. Tam tikrais gyvenimo periodais moters organizmui reikia papildomai geležies, pvz., nėštumo metu. To priežastys – vaisiaus poreikiai ir nepakankamas geležies kiekis, gaunamas su maistu. Geležies nėštumo metu gali trukti dėl toksikozės, kuri sukelia vėmimą, taip pat dėl kraujavimo gimdant. Žindymo metu geležies poreikis taip pat padidėja: maitinanti krūtimi mama kas mėnesį netenka apie 30 mg geležies.
Kitos mažakraujystės arba anemijos priežastys gali būti įvairios. Kartais ją lemia įvairios kilmės kraujavimai – po traumų, vidiniai (pvz., dėl skrandžio opos, hemorojaus, kt.), lėtinės ligos, moterims – dėl gausių menstruacijų. Mažakraujystę gali provokuoti ir trumpas eritrocitų gyvavimo ciklas, vadinamoji hemolizinė anemija. Anemija gali vystytis dėl vitamino B12, folio rūgšties trūkumo.
Kaip suprasti, kad trūksta geležies?
Kadangi dėl geležies trūkumo visi organai, smegenys taip pat, nepakankamai aprūpinami krauju, žmogus gali jaustis pavargęs, nusilpęs, jam sunku vykdyti darbines užduotis, sutrinka dėmesio koncentracija, pablogėja atmintis, trūksta oro, ypač fizinio krūvio metu. Gali kankinti širdies permušimai, galvos skausmas, svaigimas. Dėl mažo hemoglobino kiekio kraujyje žmones gali jausti spengimą ausyse. Taigi, jeigu nuolat jaučiate silpnumą ir nuovargį, jeigu pastebite, kad sausėja, gelsta oda, trūkinėja lūpų kampučiai, lūžinėja nagai, o plaukai tampa šiurkštūs, trapūs, slenka, vertėtų pasiaiškinti, galbūt to priežastis – mažakraujystė.
Ar geležis visada pasisavinama organizmo?
Svarbu žinoti, kad geležis geriau pasisavinama, kai kartu organizmas gauna ir vitamino C, B grupės vitaminų, taip pat vaisiuose esančios fruktozės. Todėl rekomenduojama mėsiškus patiekalus valgyti kartu su daržovėmis, kuriuose gausu vitamino C. Taip mūsų organizmas geriau įsisavins geležį. Iš kitos pusės, geležies įsisavinimui trukdo kalcis, magnis, cinkas. Kalbant apie produktus, kurie gali trukdyti geležies pasisavinimui, tai būtų – kava, arbata, pieno produktai, kruopos. Geriausias būdas – visavertė mityba, tačiau retas iš mūsų šiandiena taip maitinamės. Rekomenduojamas profilaktinis geležies paros kiekis moteriai yra 15 mg, vyrams – 10 mg.
Geležis priskiriama skystųjų mineralų grupei ir dalyvauja eritrocitų formavimosi procese. Geležies kiekiui normalizuoti patariama vartoti maisto papildų, pvz., skysto ir skrandžio nedirginančio preparato Ferromax tonic strong.
Ferromax tonic strong geležis gaunama iš septynių augalinių komponentų bei geležies citrato. Preparatas sukurtas atsižvelgiant į anksčiau minėtas geležies įsisavinimo savybes. Ferromax tonic strong sudėtyje yra itin daug vitamino C turinčių juodųjų serbentų sulčių, kurios pagerina geležies įsisavinimą. Beje, ir patys juodieji serbentai turi savyje geležies. Ferromax tonic strong ypatingai rekomenduojama moterims šiais gyvenimo etapais: jei laikotės dietos, laukiatės kūdikio, gyvenate aktyvų gyvenimo būdą, daug sportuojate, dažnai jaučiatės nuvargusi ir nervinga. Paprastai geležies preparatų reikia vartoti ilgai – 3-6 mėnesius. Tačiau prieš tai būtinai pasitarkite su gydytoju.