Ar reikia valgyti pusryčius?
Pusryčiai: valgyti ar nevalgyti?
Šiuolaikinio žmogaus gyvenimo tempas spartus, ir toji sparta prasideda jau nuo pat ankstyvo ryto. Pašokame iš lovos, dušas, prabėgdami kažką užkandame, nuvežame vaiką į darželį ar mokyklą ir tekinom į darbą. Ką pusryčiaujame – dažnai būna nesvarbu. Kokie turėtų būti pusryčiai, o galbūt geriausi pusryčiai – išvis be pusryčių?
Kas nutinka, jei atsibudę ilgą laiką nevalgome?
Gerai žinoma patarlė įspėja – pusryčius suvalgyk pats, pietus pasidalyk su draugu, o vakarienę atiduok priešui. Dietologai su tuo visiškai sutinka, nes medžiagų apykaita vyksta nuolat, o per naktį angliavandenių atsargos, kurios aprūpina ląsteles energija, išsenka. Taigi nepavalgę pusryčių neturėsime energijos, kuri itin reikalinga energingiems ir karjeros siekiantiems žmonėms. Tyrimai įrodė, kad žmonių, kurie atsibudę ilgą laiką nieko nevalgo, lėtėja medžiagų apykaita, mažėja cukraus kiekis kraujyje, ir atitinkamai prastėja atmintis ir koncentracijos galimybės. Taigi nepavalgę negalėsime kokybiškai dirbti, o idealus metas pusryčiams – 7–9 val. ryto.
Ar iš tiesų pusryčių valgymas apsaugo nuo nutukimo?
Praleidę pusryčius, priverčiame organizmą badauti, ir toks stresas jam ne į naudą. Tokiais atvejais organizmas ginasi ir ima kaupti atsargas, o kaupia jas lėtindamas medžiagų apykaitos procesus.
Medžiagų apykaitos lėtėjimas – tai organizmo prisitaikymas, kai jis negauna pakankamai maisto. Atlikti netgi tyrimai, kurie įrodo, kad žmonių, kurie valgo pusryčius, kūno masės indeksas mažesnis. Be to, nepavalgę pusryčių jausimės išalkę, todėl per pietus suvalgysime daugiau nei reikėtų.
Taigi pusryčiauti būtina. Pusryčiai – dienos pradžia, ir esame suinteresuoti, kad ji praeitų sklandžiai ir pozityviai. Juk pasiekti karjeros aukštumų gali tik sveikas ir energingas darbuotojas. Nevalgantiems pusryčių nevertėtų teisintis laiko stoka, jo įvairiems darbams atlikti bus dar mažiau, kai susirgsite.
Kokie yra pusryčių kriterijai skubančiam ir nespėjančiam?
Šiuolaikiniam žmogui pagrindiniai pusryčių kriterijai – sveiki, maistingi ir greitai paruošiami. Tokiems žmonėms pusryčiams rekomenduojami pieno produktai.
Apie pieno naudą girdime nuo vaikystės. Iš tiesų, tai unikalus produktas. Tačiau jo nauda priklauso ir nuo to, ar tinkamai jį vartojame. Geriausia pieną gerti ryte arba vakare. Nevertėtų gerti šalto pieno, nereikėtų ir skubėti, rekomenduojama gerti mažais gurkšneliais. Apskritai niekada nereikėtų valgyti paskubomis. Tai dar viena yda, galinti ir itin vertingus produktus paversti mažiau vertingais. Pienas naudingas dėl jame esančio kalcio, kuris padeda stiprinti kaulus, ypač augančiam organizmui, taip pat vyresnio amžiaus žmonėms.
Kodėl verta rinktis pieno produktus?
Dietologai rekomenduoja per dieną suvalgyti 2–3 porcijas pieno produktų: viena porcija – stiklinė pieno, kefyro, indelis jogurto.
Jogurtas – tai rauginto pieno produktas, kuris gaunamas bakterijoms fermentuojant pieną. Būtent jogurto sudėtyje esančios gyvosios bakterijos (Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus bifidus, kt.) ir nulemia jo didžiausią naudą sveikatai. Tačiau jogurtas – geras pasirinkimas ne tik kai esi sveikas, bet ir kai sergi. Šiuolaikinis žmogus dažnai dėl netinkamos mitybos, valgymo paskubomis ir užkandžiavimo serga virškinamojo trakto ligomis. Mokslo įrodyta, kad jogurte esančios bakterijos veiksmingai kovoja su Helicobacter pylorus bakterija, kuri dažnai sukelia skrandžio ar dvylikapirštės opą. Be to, šios bakterijos pagerina žarnyno mikrobiotą. Taip pat jogurtas labai rekomenduotinas sergantiesiems cukriniu diabetu, tiems, kurių cholesterolio kiekis kraujyje padidėjęs. Tačiau jogurto nauda neapsiriboja vien vertingomis bakterijomis. Jame yra kalcio, cinko, kuris itin reikalingas gražiai, švariai (be spuogų) odai palaikyti. Kadangi jogurtas gaminamas iš pieno, tad, kaip ir pienas, turi naudingų baltymų ir riebalų. Siekiančioms tobulų formų moterims geriausias baltymų šaltinis kaip tik ir bus neriebus jogurtas ar varškė.
Taigi varškė ar varškės sūreliai – taip pat tinkami pusryčiams produktai, kurie užtikrina rytinį lengvai pasisavinamų baltymų poreikį. Be jau minėtų kalcio ir fosforo, kurie itin reikalingų mūsų kaulams, varškėje yra naudingų mineralinių medžiagų, kurios dalyvauja hemoglobino gamyboje, todėl varškės produktai itin naudingi mažakraujystės profilaktikai. Varškė – unikalus produktas, nes gali būti patiekta ir sūri, ir saldi, todėl patenkins daugelio gurmanų skonį.
Šiuolaikinis aktyvus žmogus vis daugiau dėmesio skiria maisto kokybei. Jam svarbu ne tik ką valgyti, bet ir kokios kokybės yra produktas. Todėl rekomenduojama rinktis natūralius ekologiškus produktus, kurių gamyba nuo pat pradžios – pradedant žaliavos paruošimu ir baigiant teikimu vartotojui – griežtai kontroliuojama, todėl šie produktai yra aukščiausios kokybės.