Aktualijos, Mūsų sveikata, Vyro sveikata

Ar vyriškos ligos gali būti skyrybų priežastis?

 Skyrybų priežasčių daug, o sutrikęs lytinis gyvenimas gali būti viena iš jų. Juk intymūs santykiai yra išskirtinė fizinio artumo forma, leidžianti partneriams jaustis vertinamais, suteikianti malonumo, pasitikėjimo ir saugumo pojūtį. Kita vertus, vyriškos ligos, pvz., erekcijos sutrikimai, gali smarkiai pabloginti poros santykius, išprovokuoti konfliktus, sveikatos sutrikimus.

Kaip elgtis vyrams, jei lytinis aktas nepavyko? Kokias dažniausias klaidas daro moterys? Kodėl moterims toks svarbus dėmesys ir šiluma? Kalbamės su psichiatre, seksualinės medicinos gydytoja dr. Giedre Jonušiene.

Ar erekcijos sutrikimai – aktuali problema?

Aktualumą, manau, parodo tai, kad maždaug vienas iš keturių iki 40-ties metų vyrų jau kreipiasi į specialistus dėl erekcijos sutrikimų. Ši būklė labai priklauso nuo amžiaus: kuo vyras vyresnis, tuo sutrikimas dažnesnis. Pvz., jis nustatomas kone 80 proc. 70–80 metų sulaukusių vyrų. Natūralu, kad tokios sąsajos su amžiumi yra dėl vyresniame amžiuje vis labiau pasireiškiančių somatinių ligų, dėl ko keičiasi ir erekcija. Nors šiandien jau bandoma atsisakyti dichotominio erekcijos sutrikimų modelio, t.y. kai erekcijos sutrikimų priežastimis buvo laikomos vienos iš dviejų: arba tik psichologinės, arba tik organinės. Šiandien šią patologiją bandoma analizuoti kompleksiškai, per biopsichosocialinį modelį, t.y. įvertinant ne tik vyro kraujotaką, inervaciją, bet ir jo psichologinę būklę, beje, paraleliai rekomenduojama vertinti ir partnerės sveikatą.

Koks lytinių santykių vaidmuo žmogaus gyvenime? Ką psichologine prasme duoda intymūs santykiai vyrams ir moterims?

Pirminė lytinių santykių funkcija yra reprodukcinė, t.y. palikuonys. Tačiau evoliucijos metu lytiniai santykiai įgavo ir kitą vaidmenį. Tai yra tarpusavio ryšio intymus realizavimas, suteikiantis išskirtinį malonumo pojūtį, stiprinantis partnerystę, kas svarbu ne tik auginant palikuonis, bet ir užtikrinant individo išlikimą intymioje bendrystėje. Taigi psichologine prasme lytiniai santykiai suteikia partneriams saugumo, bendrumo, pasitikėjimo pojūtį. Lytinio akto metu smegenyse aktyvuojamos tam tikros medžiagos, kurios suteikia pasitenkinimo, atsipalaidavimo pojūtį, fiziologine prasme stimuliuojama širdies ir kraujagyslių, nervų, raumenų sistemos, manoma, kad reguliuojama ir imuninė sistema. Yra įrodyta, kad poroje gyvenantys žmonės tiek fiziškai, tiek psichiškai yra sveikesni ir ilgaamžiškesni.

Artėja kovo 8-oji – Tarptautinė moters diena. Rusijos sociologai išsiaiškino, kad per pastaruosius penkerius metus išaugo moterų poreikis ne gauti dovanų gėlių, kvepalų ar kitų materialinių gėrybių, o pajausti vyro šilumą, rūpestį, dėmesį. Kodėl moterims to reikia?

Jau vaikystėje mergaitės akivaizdžiai savo elgesiu skiriasi nuo berniukų formuodamos empatiją, žodinę ir emocinę komunikaciją. Moteris, teisingai susiformavus moteriškam identitetui, reikia partnerio švelnumo ir dėmesio. Pakankamas dėmesys moteriai brandžios meilės etape užtikrina jos motyvuotą potraukį. Brandi meilė pasireiškia ilgalaikių santykių metu, natūraliai poroje pasibaigus romantinei meilei, kurios vienas iš požymių yra spontaninė aistra. Partnerio dėmesys gali stimuliuoti moters norą realizuoti savo emocinį intymumą per lytinį aktą, o ilgainiui gali atsigauti net spontaninė aistra.

Nemažai moterų kaip dovanos laukia romantiškos vakarienės, kuri galėtų pasibaigti artumu. Ką išgyvena pora, jei šis ilgai lauktas ir planuotas vakaras nepasiseka dėl vyro erekcijos sutrikimų? Kaip turėtų elgtis vyras, moteris?

Nepasisekęs lytinis aktas poroje pasėja nerimą. Vyras gali pradėti vengti glamonių, artumo, sueities, kadangi praranda pasitikėjimą savimi. Įrodyta, kad iki kreipiasi į specialistą dėl erekcijos sutrikimo vyras apie 30 mėn. vengia bet kokio intymumo, įskaitant glamones ir bučinius. Moterys dažniausiai tokioje situacijoje reaguoja perkeldamos atsakomybę sau: ar aš nebepatraukli? nebeseksuali? gal jis turi kitą? Iš kitos pusės, tokie pastebėjimai ar priekaištai, išsakyti partneriui, dar labiau sustiprina jo nepasitikėjimą savimi, susirūpinimą dėl lytinio pajėgumo. Ilgainiui, esant erekcijos sutrikimams, mažėja moters potraukis, susijaudinimas, pasitenkinimas. Ir pora patenka į užburtą priežasčių ir pasekmių ratą.

Kita vertus, nereikia pamiršti, kad vyro erekcijos sutrikimus gali provokuoti, palaikyti ir sustiprinti moters lytinės funkcijos sutrikimai, tokie kaip silpnas susijaudinimas, makšties spazmas ar skausmas santykių metu. Tai moters lytinės funkcijos problemos, dėl kurių ir šiandien išsilavinusi moteris vis dar nedrįsta kreiptis į specialistus. Todėl moteris turėtų neabejoti savimi ir savo partneriu, bet geriau paklausti savęs: o ką gi aš galiu padaryti su savo sveikata dėl savo partnerio?

O jei nusivylimas pasikartoja antrą, trečią kartą, kaip tai gali paveikti porą?

Manau, blogiausia, kas gali nutikti darnioje ir brandžioje poroje, yra tai, kad vyras bando pasitikrinti savo erekcijos stiprumą su atsitiktine partnere. Deja, sutrikimas ir lieka sutrikimu, o didesnio saugumo kaip su jau pažįstama, sava partnere tikėtis ir nereikia. Beje, atsitiktinius, ne šeimyninius santykius komplikuoja ir psichologinė įtampa, galimas kaltės jausmas, o tai erekcijos tikrai nepagerina.

Nusivylimas, kurį poros išgyvena dėl nepasisekusio lytinio akto, gali įžiebti naujus ar pagilinti senus buitinius konfliktus, kuriais dangstomasi, kai nė vienas iš partnerių nenori spręsti susiklosčiusios seksualinės situacijos. Pasipila tiesioginė ir netiesioginė kaltinimų lavina. Taigi, kaip ir bet kuri kita nesėkmė, liga poroje ar šeimoje parodo jos silpnąsias ir stipriąsias puses.

Ką galėtumėte patarti, kaip spręsti šią problemą?

Visų pirma, tai poros problema ir spręsti ją reikia kartu. Patarčiau susilaikyti nuo kaltinimų, vienas kito klaidų analizavimo, atsakomybės perkėlimo ar prisiėmimo. Pora turėtų jaustis kaip komanda, ne tik sociume, buityje ar augindama vaikus, bet ir intymiame gyvenime. Intymiame gyvenime atsiradusias problemas ir sunkumus partneriai turi įveikti kartu.

Moteris jokiu būdu neturėtų nuvertinti savęs kaip nepatrauklios, neseksualios, kadangi erekcijos sutrikimas yra bendros vyro būklės atspindys, kuris, deja, kartais yra nebeatkuriamas, tik koreguojamas, tačiau gana sėkmingai, specialiomis priemonėmis. Tad kilus tokiai situacijai rekomenduočiau kreiptis į specialistus ir priimti jų siūlomą gydymą, kad pora kuo greičiau vėl pajustų fizinę ir psichinę pilnatvę. Jokiu būdu neatsisakytų intymumo dėl pasikeitusios erekcijos (nebent tai prieštarauja jūsų bendrai fizinei būklei), nes tai yra raktas į kiekvieno individo atskirai ir poros bendrą biologinę ir psichologinę gerovę.

Ar yra patikimų erekcijos sutrikimų sprendimo būdų?

Vyrai labai jautriai reaguoja į visas, netgi menkiausias nesėkmes, susijusias su erekcija. O erekcijos sutrikimai gali kilti įvairaus amžiaus vyrams ir dėl įvairių priežasčių: ligų, streso, nesutarimų tarp partnerių, darbo reikalų, kt. Jauniems, ypač neturintiems nuolatinės partnerės vyrams, šis sutrikimas dažniausiai būna dėl psichologinių priežasčių, t.y. kai vyrui atsiranda tam tikra baimė (pamatuota ir nepamatuota), kad nebus geros erekcijos, kad jis bus ne pagirtas, o papeiktas ir kt. Vyresnio amžiaus vyrams dažniau pasireiškia lėtinis erekcijos sutrikimas, kurio pagrindinė priežastis yra pakitusios kraujagyslės ir nepakankama kraujotaka.

Šiandien erekcijos sutrikimams gydyti sukurti fosfodiesterazės inhibitoriai. Jų veikimas pagrįstas kraujagyslių lygiųjų raumenų atpalaidavimu, dėl ko išsiplečia varpos kraujagyslės, o akytkūniuose susikaupia daugiau kraujo, ir tai lemia gerą erekciją. Vienas jų – tadalafilis – yra ilgo veikimo vaistas ir veikia iki 36 val. Tai leidžia porai spontaniškai ir natūraliai pasirinkti, kada ir kiek kartų mylėtis, atskirti tabletės išgėrimą nuo lytinio akto, t.y. ją suvartojus nereikia skubėti siekti artumo. Šis vaistas leidžia vyrui jaustis ir atrodyti sveikam, nes lytiniam aktui atlikti jis turi 36 val. Yra pakankamai laiko pasirūpinti romantiška atmosfera, skirti daugiau dėmesio partnerei patenkinti. Svarbu žinoti, kad vaistai neveikia be seksualinės stimuliacijos. Lytinį žaidimą reikia pradėti lygiai taip pat, kaip ir nevartojant vaistų nuo erekcijos disfunkcijos. Labai svarbu, kad preparato veiksmingumo nesumažina suvalgytas maistas ar taurė vyno. Taip pat svarbu žinoti, kad seksualinis aktyvumas kelia riziką širdies ligomis sergantiems pacientams. Todėl, jei sergate širdies ligomis ar vartojate vaistų, pasakykite apie tai gydytojui.

Medikai nerekomenduoja su erekcijos sutrikimais kovoti savarankiškai ar paisyti draugų patarimų. Geriausia išeitis – apsilankyti pas gydytoją. Jis, įvertinęs sveikatos būklę, nuspręs, koks gydymas reikalingas, ar jis reikalingas apskritai. Reikėtų kreiptis į šeimos gydytoją arba prašyti siuntimo pas urologą ar seksualinės medicinos gydytoją. Ir nors daugumai vyrų net ir vienkartinis apmaudas lovoje yra viso gyvenimo tragedija, gydytojai taip nemano. Medikų teigimu, patikimų erekcijos sutrikimų gydymo būdų yra. Svarbu laiku kreiptis į medikus. Paskatinti kreiptis vyrus turėtų ir pačios moterys. Juk artėja kovo 8-oji, kai kiekviena moteris lauks visokeriopo vyro dėmesio. Nei amžius, nei patirtos nesėkmės, nei ligos neturėtų tapti priežastimi užsisklęsti savyje ir atsisakyti artumo, o juolab tapti skyrybų priežastimi.

LTCLS00104 2014/02