Fitoterapeutas V. Skirkevičius: plintant koronavirusui, itin svarbus žmogaus imuniteto vaidmuo
Koronavirusui, pavadintam COVID-19 sparčiai plintant, pabrėžiama organizmo imuniteto reikšmė. Ypač tai svarbu patenkantiems į rizikos grupę – vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat sergantiems lėtinėmis, onkologinėmis ligomis. Fitoterapija, arba gydymas vaistiniais augalais, kaip ir prieš tūkstančius metų, gali ateiti žmonėms į pagalbą ir koronaviruso atveju.
Pagalba iš augalų
Pasak vaistininko ir fitoterapeuto Virgilijaus Skirkevičiaus, žmonija gavo didžiulę galimybę išgyventi, kai pradėjo naudoti augalų jėgas suvaldant uždegiminius procesus.
Su virusais kovoti gali padėti polifenoliai: „Galima sakyti, kad virusas yra tarp gyvųjų ir mirusiųjų pasaulių: atgyja tik patekęs į organizmo ląstelių struktūras, kuriose gali daugintis. Ir tik nuo žmogaus imuniteto priklauso, ar jis pajėgus atremti virusų atakas.“
Ne bet kokius polifenolius pasisaviname
Pasak vaistininko, šiuo metu apstu įvairių užsienio profesorių, mokslininkų, kalbančių apie polifenolių naudą. Tačiau neapsigaukime, šiuolaikinių žmonių, ypač sergančiųjų įvairiomis ligomis, skrandis, žarnynas pažeisti gydymo, todėl polifenoliai, vartojami kapsulėmis, tabletėmis ne tik kad beveik nepasisavinami, bet ir gali sudirginti ir taip jautrų skrandį, apkrauti kepenis, kuomet tos į skrandį „įmestos“ tabletės ar kapsulės yra virškinamos. Todėl, jei vartojate polifenolius, geriau juos vartoti skystoje formoje. Skystis lengvai pasisavinamas, nedirgina skrandžio, keliauja į žarnyną ir iš karto žarnyne yra pasisavinamas su maistinėmis medžiagomis.
„ Dar tenka girdėti, jog pacientai linkę vartoti kurkuminą su pipirais. Sveikam žmogui tinka bet kas. TAČIAU: jei esate onkologinis pacientas, vartodami pipirus ir kurkuminą galite dar labiau sudirginti ir taip nuo gydymo jautrų ar pažeistą skrandį“ , – sako V. Skirkevičius.
Ne bet kokį resveratrolį ar kurkuminą pasisaviname
Mokslinėje literatūroje plačiai aptarinėjama polifenolių resveratrolio ir kurkumino nauda (iš ciberžolės). Įrodyta, kad dažinė ciberžolė padeda apsaugoti ląsteles nuo oksidancinės pažaidos, palaikyti kvėpavimo takų, imuninės sistemos funkcijas. Tačiau pats kurkuminas yra mažai vandenyje ir riebaluose tirpus junginys, pasižymi blogu biologiniu prieinamumu. Tad kapsulėse, tabletėse, miltukuose esantis kurkuminas yra blogai pasisavinamas. Todėl Lietuvos mokslininkai, ieškodami būdų, kaip organizmas galėtų geriau pasisavinti polifenolius resveratrolį ir kurkuminą, sukūrė polifenolių – resveratrolio ir kurkumino skystį viename, resveratrolį išgavę iš vietinio augalo – japoninio pelėvirkščio, geriau žinomo japoninės plačialapės rūgties pavadinimu. Tyrimai rodo, kad polifenolių pasisavinimas ženkliai gerėja vartojant skystą dviejų polifenolių ( kurkumino+resveratrolio ) formą, nei vartojant tik ciberžolės prieskonio miltelius, arba vieną skystą polifenolį kurkuminą. Be to, kartu vartojami resveratrolis ir kurkuminas stiprina imunitetą, veikia sinergiškai, papildo vienas kito pasisavinimą. Todėl, jei renkatės polifenolius, geriau rinktis daugiakomponenčius produktus mišiniuose, o ne po vieną (kuomet vartojamas tik resveratrolis arba tik kurkuminas atskirai).
Nesenai Kinijos, Taivano, JAV, mokslininkai pradėjo tyrinėti resveratrolio veikimą prieš koronavirusą. Pirmi tyrimai su ląstelėmis parodė, kad resveratrolis reikšmingai slopino MERS-COV infekciją ir pailgino ląstelių išgyvenimą po virusinės infekcijos.
„Karoliukų šokis“ pilve
Vaistininkas įsitikinęs, kad ne visos naudingos medžiagos pasisavinamos virškinimo procese, kaip jau minėtasis resveratrolis ir kurkuminas, todėl puiku, kad randasi naujos technologijos, leidžiančios apeiti šį procesą. Tikra revoliucija, kad dabar resveratrolis ir kurkuminas Lietuvos mokslininkų dedamas į riebalų liposominius lašelius, skystyje esančius mažus karoliukus – mikrokapsules, šimtą kartų mažesnius už ląstelę, ir iš tų lašelių susidariusi suspensija tampa tarsi injekcija, nes nesuskyla skrandyje nuo rūgšties, bet patenka tiesiai į ląsteles. Vadinu tai „karoliukų šokiu“: suspensija eina karoliukais pro plonąjį žarnyną ir difuzijos būdu patenka į ląsteles, nedalyvaudama virškinime, neerzindama žarnyno, – sako V. Skirkevičius. – Tai svarbu ir kai polifenoliais imunitetą stiprina turintys skrandžio problemų dėl įvairių ligų.“
Plačiau apie polifenolius skystoje formoje ir galimybę pirkti: http://www.karjerairsveikata.lt/polifen-smart-hit/