Ieškau darbo: kaip tinkamai pasirengti pokalbiui?
Ieškote darbo? Puiku. Jūs tikrai jį rasite, svarbu panorėti! Žinoma, reikės įdėti pastangų, siųsti gyvenimo aprašymus (CV), dalyvauti pokalbiuose ir netgi jiems ruoštis. Svarbu nenusiminti, jei per pirmąją darbo paieškos savaitę kokie 4 darbdaviai jūsų nepriims. Vadinasi, šios darbo vietos yra ne jums. Iš anksto susitaikykite, kad bus ir pralaimėjimų, ir būtinai gausite išsvajotąjį darbą.
Pasiruošimas pokalbiui
Esate pakviesti į pokalbį. Kaip tinkamai jam pasirengti? Kokie praktiniai patarimai arba namų darbai, kurios kiekvienas turėtų atlikti, kad pokalbis dėl darbo baigtųsi teigiamu rezultatu?
Negaiškite laiko tuščioms mintis „priims-nepriims“, ruoškitės rimtai. Pirmiausia patariama pasidomėti įmone, kurioje pretenduojate dirbti. Kiek įmanoma daugiau sužinokite apie ją, jos stipriąsias puses, kuriomis ji didžiuojasi. Sužinokite, koks elgesio stilius joje priimtas. Kas labiau vertinama – iniciatyva, darbštumas, darbas komandoje? Padės internetas, pokalbiai su darbuotojais.
Štai keletas klausimų, kuriuos dažniausiai užduoda darbdaviai. Jiems turėtumėte pasiruošti iš anksto:
– Kodėl norite dirbti mūsų įmonėje?
– Kodėl turėtume įdarbinti būtent jus?
– Kokie jūsų pasiekimai ankstesnėse darbovietėse?
– Kodėl palikote ankstesnį darbą?
– Pateikite pavyzdį iš praktikos, kaip ankstesnėse darbovietėse nestandartiškai sprendėte iškilusius klausimus, problemas.
Beje, paruoštų atsakymų nereikia išmokti mintinai – darbdavys tai iš karto pastebės.
Labiausiai padės nesuvaidintas noras
„Jeigu einate darbintis ten, kur iš tiesų labai norite dirbti, jūsų nesuvaidintas noras, energija ir azartas tikrai paveiks ir kitą žmogų, t.y. tą, su kuriuo kalbėsite. Ir, priešingai, jeigu einate nusiteikę, kad nesvarbu, ką ir kur veikti, svarbu gauti darbą, tai pajus ir su jumis bendraujantis darbdavys. Taigi nusiteikimas ir nesuvaidintas noras gali padaryti labai didelę įtaką su jumis bendraujančiam kadrų atrankos specialistui“, – įsitikinusi psichologė Giedrė Gutautė Klimienė.
Kaip nesielgti, ko nekalbėti?
Psichologės teigimu, einant į pokalbį, svarbu pasitikėti savimi ir eiti ten, kur iš tikrųjų norite dirbti. „Žmogus gali išmokti, kaip kalbėti, ko nesakyti, bet jeigu jį sukausto nedrąsa, nusižeminimas prieš darbdavį, jeigu jis jaučiasi neužtikrintas savimi, visi šie jausmai matysis, kad ir kokį tekstą jis sakytų. Dėl to ne taip svarbu, ką konkrečiai pasakysite ar ko nepasakysite, daug svarbiau vidinis užtikrintumas, pasitikėjimas ir tikėjimas, kad galite dirbti šį darbą. Nesuvaidintas susidomėjimas siūloma darbo vieta yra daug svarbiau už žodžių turinį“, – teigia psichologė.
Kaip padidinti savivertę?
Neretai žmonių savivertė yra žema, ir pokalbyje su darbdaviu jiems sunku įrodyti, kad jie tikrai susidoros su keliamais reikalavimais. Ir tai suprantama: vargu ar darbdavys patikės žmogumi, kuris pats savimi netiki. Ką daryti tokiu atveju?
„Tuomet vertėtų pasikonsultuoti su psichologu, nes netinkama savivertė dažniausiai yra gilesnių problemų, trukdančių žmogui realizuoti save, išdava. Toks žmogus dažnai nusileidžia ir daro ne tai, ką nori, nes save laiko nevertu darbo, kurį realiai galėtų puikiai atlikti. Todėl, nustačius žemos savivertės priežastis ir jas pašalinus, žmogus visai su kita nuotaika eis ir į pokalbį dėl darbo, atsiras vidinis tikėjimas savimi. Todėl padidės ir tikimybė gauti norimą darbą“, – sako psichologė.
Kaip „ girtis“?
Vienas dažniausių darbdavių klausimų būna susijęs su pasiekimais ankstesnėse įmonėse. Daugelį žmonių tai trikdo, nes reikia girtis. Tačiau išvardinti pasiekimus, paminėti konkrečius faktus, sėkmingai išspręstus uždavinius yra ne tuščios pagyros, o profesionalumo įrodymas.
Psichologės teigimu, pasitikėjimas savimi – tai nėra savęs išaukštinimas. Tai realus savo gebėjimų suvokimas, didžiavimasis ir džiaugimasis jais. „Savimi pasitikintis žmogus savęs neaukština, jam to nereikia, nes jis tiki savimi. Dažnai savimi nėra užtikrintas tas, kuris labai save giria, būtent todėl jam reikia nuolatinio patvirtinimo, kad jis geras, jam reikia kitų žavėjimosi, kad jo savivertės lygis būtų palaikytas. Taigi dideli pagyrūnai dažniausiai yra nepasitikintys savimi žmonės, kurie itin susirūpinę aplinkinių vertinimu“, – teigia psichologė.
Patarimai:
- Pretenduokite į tą darbą, kuris atitinka jūsų gebėjimus, lūkesčius, kokio iš tikrųjų trokštate.
- Nesuvaidintas noras ir susidomėjimas siūlomu darbu – geriausias jūsų koziris.
- Pokalbiui dėl darbo reikia ruoštis, tačiau nereikėtų išmokti atsakymų mintinai. Reikia elgtis laisvai, stengtis nesinervinti, į klausimus atsakinėti aiškiai ir konkrečiai. Nevertėtų peikti buvusios darbovietės.
- Jeigu šios darbo vietos nepasiūlė, vadinasi, ji skirta ne jums. Ieškokite ir tikrai surasite savo svajonių darbą.
Daugiau informacijos apie psichologę Giedrę Gutautę Klimienę rasite tinklalapyje www.seimospsichologas.org (tel. 8 615 95305).