Kai darbas trukdo seksui
Psichoterapeutas, seksologas, individualios psichoterapijos analitikas Viktoras Šapurovas kategoriškas – karjeros siekiantys žmonės turi daug seksualinių problemų. Jiems sunku sukurti ir išlaikyti esamą šeimą, sunku užmegzti pilnavertį seksualinį santykį, nepasinerti visa galva į vienkartinius nuotykius. Dėl didelio krūvio jie gali pamiršti apie seksą, nežiūrint net į tai, kad jie gyvena aktyviausiu seksualiniu periodu.
Daiva Ausėnaitė
Karjera arba meilė?
Karjeros siekimas yra mūsų dienų normalus reiškinys, žmonės nori užsitikrinti komfortišką finansinę bazę, realizuoti save profesinėje srityje. Seksologas Viktoras Šapurovas sako, jog dažnam karjeros siekiančiam žmogui iškyla daug problemų santykiuose su priešinga lytimi. „Žmogus turi tam tikrą jėgų ir laiko kiekį, jei jis užsiima karjera, jis negali užsiimti meilės reikalais. Sakyčiau, jog tai labai rimtas klausimas, jei žmogus siekia karjeros, kol jis intensyviai užsiima karjera, ar jam reikia tuoktis, turėti partnerį, gyventi partnerystėje?“ – klausia individualios psichoterapijos analitikas.
Specialistas sako, jog biologinė sekso paskirtis – vaikų atsiradimas. „Kai žmonės ilgą laiką gyvena kartu ir vaikų neatsiranda, jie ima pavargti nuo sekso, jis nustoja teikti džiaugsmą. Bendri rūpesčiai, bendri vaikai suteikia ilgalaikį džiaugsmą ir kitas emocijas. Pirmi vaiko žingsniai, šypsena, juokas – tai ištisinė grandinė džiaugsmų. Būna gyvenime ir sunkių periodų, kai liūdima, tačiau tai irgi reikalingi jausmai. Tokie jausmai suteikia perspektyvą dviejų žmonių santykiams. Karjeros laipteliais lipama mažiausiai iki 35 m. Aš neneigiu karjeros, siūlau rinktis. Norint suderinti motinystę ir karjerą, reikia galvoti apie tai, kad vaikas būtų gimdomas anksčiau. Moteris susilaukia vaiko 22 m. ir po trijų metų pradeda daryti karjerą – tai yra labai neblogas variantas. Protingi žmonės turi daryti karjerą, bet ir vaikus reikia gimdyti tuo pačiu metu“, – šypsosi seksologas.
Trūksta dėmesio?
Seksologas sako, jog dažnai poros išyra, kai būtent vyras pernelyg pasineria į darbą. „Žmogus negali turėti iš karto kelis prioritetus, prioritetas yra vienas. Jei prioritetu pasirenkamas darbas, neišvengiamai jam skiriamas visas dėmesys – ir darbe, ir namie. Vyras grįžta namo ir dar iki nakties sėdi prie kompiuterio. Maža to, kad toks vyras nesugeba atsipalaiduoti namuose, nes jo galvoje vis sukasi skaičiai, planai, projektai, tai jis nieko neduoda savo moteriai. Tuo tarpu jo partnerė laukia meilės akto ir nesulaukia. Turiu pabrėžti, kad tokia situacija moteriai yra skaudesnė nei vyrui. Vyrai pripratę girdėti moterų atsisakymus mylėtis. Moterys gi sekso metu atiduoda vyrui brangiausią, ką turi – savo kūną. Todėl kai vyras mylėjimąsi atideda pasiteisindamas darbu, tai labai skaudina moterį“, – sako seksologas.
Gydytojas psichoterapeutas primena, kad lytinis aktas – tai nėra tik dviejų kūnų kontaktas. Psichologiškai sveikus santykius turinčioje poroje meilės aktas – tai nuolatinis kontaktas.
„Tai yra pokalbiai, trumpos žinutės, skambučiai dienos metu, tiesiog buvimas kartu. Mūsų moterys nėra įpratusios prie didelio dėmesio. Ir jeigu jau lietuvė sako, kad jai trūksta dėmesio, vadinasi, to dėmesio visai nėra, tiesiog badas. Neretai tas dėmesys yra labai paprastas – tiesiog būti kartu. Jeigu to minimalaus dėmesio nėra, kodėl moteris turi norėti mylėtis? O kai kiekvienas galvoja apie savo reikalus, nuolat mintys darbe, tai mylėtis būna labai sunku“, – teigia V. Šapurovas.
Darboholikai – kastruoti katinai?
Pasak V. Šapurovo, vyrus darboholikus jau imta vadinti kastruotais katinais. „Dabar mes vis dažniau stebime visiškai jauniems vyrams nebūdingą dalyką – mažą seksualinį aktyvumą. Vyrams karjeristams taip nutinka vis dažniau. Jų visi interesai susiję su darbu, jie susikoncentravę tik į savo profesinę veiklą. Vieno tokio vyro klausiu, kiek laiko skiriate meilės aktui – sako 3 minutes, o glamonėms – minutę. Tai ką jaučia ta moteris? Aš žinau – nieko. Toks lytinis santykis visiškai negarantuoja, kad tokia pora, šeima išliks“, – sako pašnekovas.
Daug dirbantys vyrai susiduria su dar vienu psichologiniu iššūkiu. „Kai daug dirbančio vyro gyvenime atsiranda daug pinigų, tie pinigai ima jį keisti ir jo santykį su moterimis. Jie tampa labiau ciniški santykyje su priešinga lytimi. Galbūt seksualinio aktyvumo metas ir dideli pinigai nulemia tai, kad jie ima vertinti moteris kaip prekę? Taip, pinigai labai pakeičia žmones. Sveikiausi santykiai tarp vyro ir moters yra tada, kai jie abu priklauso vidurinei klasei. Tuomet pinigai neužima viso dangaus. Negali sakyti, kad visi turtingi tampa bedvasiais, bet pinigai paveikia visus. Jie suteikia ypatingą, perdėtą pasitikėjimą savimi ir polinkį kitus žeminti. Stiprios asmenybės nuo to apsigina ir net būdami turtingi išsaugo savo korektišką elgesį kitų žmonių atžvilgiu. Yra ir kita rizika jauniems karjeristams: net jei jie turi korektišką santykį su priešinga lytimi, moteris gali tokiu vyru pradėti domėtis tik suvokdama jo turimus turtus“, – galimas rizikas vardija medikas.
Vidiniai saugikliai
Jei vyras suvoktų, kad toks jo pasinėrimas į darbą trukdo tarpusavio santykiui, jis galėtų keisti savo elgesį – priminti sau, jog turi skirti laiko per dieną pokalbiams ir pabuvimui su savo moterimi. Vertėtų pasiplanuoti ilgesnius bendravimus savaitgaliais ar kelis vakarus per savaitę visiškai pamiršti darbą ir būti su savo partnere.
„Galbūt jaunystėje galima pasiplanuoti savo ateitį, kada bus vaikai, kas bus su karjera. Vyrui iki 25 m. yra pats didžiausias seksualinio aktyvumo pikas. Jei karjera pradedama anksti, dėl didelio darbo krūvio, jis iš savęs atima didelį gyvenimo džiaugsmą. Visuomet reikia stengtis išsaugoti išmintį ir suvokti, kad labai dažnai galioja taisyklė „kas per daug – tas nesveika“. Reikia ir artimiesiems atkreipti dėmesį, jei žmogus staiga ima dažniau ir ilgiau likti darbe. Jei elgesys staigiai keičiasi, reikia kalbėtis, nes pasinėrimu į darbą žmonės dažnai bando „gydyti“ įvairias psichologines problemas“, – atkreipia dėmesį psichoterapeutas Viktoras Šapurovas.
Specialistas siūlo prisiminti senovės lietuvio, žemdirbio, požiūrį į darbą – jis dirbdavo tiek, kad išgyventų. Šapurovo nuomone, tai sveikiausias požiūris į darbą – dirbti tiek, kiek reikalinga.
Dabar žemdirbio darbą sunku lyginti su kokio projekto vadovo, kuris gali dirbti nuo ryto iki vakaro. Tokio specialisto kasdieniam darbe yra nesibaigiantis srautas to, ką jis turi nudirbti. „Darbdaviai to saiko neturi, jie gali skirti ir skiria tau naujų užduočių ir darbų, tačiau žmogus pats turi turėti vidinius saugiklius. Vienas iš tų saugiklių gali būti seksas. Pagal seksą galima spręsti, kaip darbas paveikė jūsų santykius. Prisiminkime Kamasutrą – ten rašoma, kad meilė turi tris komponentus: dvasinį, emocinį ir fizinį. Visi kartu jie sudaro meilės visumą. Jeigu žmonės mažai bendrauja, jei pykstasi, pažeidžiamas vienas iš meilės komponentų ir pirmiausiai nukenčia seksas. Ir atvirkščiai, jei vis mažiau mylimasi, ima griūti ir kiti meilės komponentai“, – sako V. Šapurovas.
Gydytojas siūlo bent kartą per savaitę peržiūrėti savo santykius ir įvertinti, kiek tuo laikotarpiu buvo lytinių aktų, prisilietimų, bučinių, bendro juoko, smagiai praleisto laiko, bendrų vakarienių, kalbėjimosi ir pan.
Seksologas Viktoras Šapurovas visiems darboholikams, nepriklausomai nuo lyties, pataria atsakyti sau klausimų – kodėl norisi tiek daug dirbti? Sąžiningai į tai atsakius, bus aiškiau, kaip toliau gyventi poroje, šeimoje. Jis įsitikinęs, kad daug dirbantiems žmonėms reikia nemažos diplomatijos, kad būtų išsaugoti santykiai ir geras seksualinis kontaktas.