Aktualijos, Mano karjera

Kaip jaučiasi vyrai, kurių moterys uždirba daugiau už juos?

Europos komisijos tyrimas apie moteris IT srityje parodė, kad įvairiuose paslaugų sektoriuose dirbančios moterys sudaro 45 proc. vadovių. Mažiausiai vadovių yra IT sektoriuje, čia vadovaujančias pareigas užima tik 19 proc. moterų. Įvairiuose verslo sektoriuose dirba 54 proc. verslininkių moterų. Organizacijų, kurios linkusios daugiau moterų patikėti vadovaujamas pareigas, kapitalo grąža didesnė 35 proc., o visa grąža akcininkams 34 proc. didesnė negu kitose panašiose organizacijose. Auganti moterų emancipacija sukelia naujas psichologinio pobūdžio problemas. Moteris kamuoja klausimai, kaip suderinti šeimą ir darbą, ar ji pakankamai dėmesio skiria vaikams ir pan. Dažniausiai tikru iššūkiu santykiams tampa didesnis moters gaunamas uždarbis.

Daiva Ausėnaitė

Didesnis stresas ir ankstesnis pasitraukimas

IT sektoriuje dirbančios moterys verslininkės uždirba beveik 6 proc. daugiau negu moterys, kurios tame pačiame sektoriuje vykdo ne verslo veiklą. IT sektoriuje dirbančios moterys verslininkės labiau patenkintos savo darbu, labiau didžiuojasi gerai atliktomis užduotimis ir uždirba daugiau, negu moterys, kurios IT sektoriuje vykdo ne verslo veiklą. Kaip pabrėžiama Europos komisijos išplatintame pranešime, esama ir neigiamo šio reiškinio aspekto – moterys verslininkės skundžiasi didesniu stresu.

Tyrimas atskleidė, jog problemą didina ir tai, kad karjerai įpusėjus moterys dažniau nei vyrai palieka šį sektorių („darbuotojų nutekėjimo“ fenomenas). Sektoriuje dirba 20 proc. 30 metų amžiaus moterų, turinčių IT srities bakalauro diplomą, ir tik 9 proc. tokį diplomą turinčių moterų, kurioms virš 45 metų.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neelie Kroes įsitikinusi, kad tik 9 proc. programinės įrangos kūrėjų moterų yra mažas skaičius. Jei daugiau moterų dirbtų IT srityje, tai, Europos komisijos skaičiavimu, galėtų Europos BVP padidinti devyniais milijardais eurų. Tai beveik pusantro karto daugiau už Maltos BVP.

Planuoti ir atsipalaiduoti

Pasak gydytojo psichoterapeuto, individualios psichologijos analitiko, seksologo Viktoro Šapurovo, dirbanti, veikli moteris visuomet susiduria su didesniais iššūkiais nei karjeros siekiantis vyras. „Moteriai reikia sugebėti suderinti žmonos, mamos, darbuotojos pareigas. Ji gali jausti didesnį stresą, nes turi daugiau pareigų. Neišvengiamai moteris ima apleisti kurią nors vieną sritį. Lengviausia į šalį pastumti santykius su vyru. Dažnai klaidingai nusprendžiama, kad tas žmogus, kuris guli šalia, po vestuvių niekur nedings, net ir nesistengiant toliau ten gulės. Tai yra labai klaidingas įsitikinimas. Dėl abipusio jausmo, dėl aistros išsaugojimo reikia stengtis”, – sako gydytojas psichoterapeutas.

Jis mano, jog dirbančioms, aukštas pareigas užimančioms moterims sunku išlikti geromis žmonomis ir mamomis. „Moteris turi mokėti labai gerai planuoti savo laiką. Taip pat ji turi gebėti atsipalaiduoti. Jeigu jai pavyksta tai išspręsti, jos karjera gali ir nedaryti neigiamos įtakos jos šeimyniniam gyvenimui”, – mano individualios psichologijos analitikas V. Šapurovas.

Pinigai keičia žmones

Seksologas V. Šapurovas prisimena ne vieną atvejį iš savo praktikos, kai pasikeitęs vyro ir žmonos gaunamos algos santykis negrįžtamai pakeitė ir jų tarpusavio santykius. „Pamenu porą, kuri susipažino, kai abu buvo studentai ir jų gaunami pinigai buvo nedideli. Vyras įsitraukė į verslą, moteris pasirinko namų šeimininkės vaidmenį. Galiausiai, vyro uždirbami pinigai pakeitė jo požiūrį į žmoną. Ji nustojo būti jam lygiavertė, ji tapo jo tarnaite”, – prisimena gydytojas psichoterapeutas.

Pašnekovas sako, jog ši situacija gali būti ir priešinga – pinigai abiejų lyčių asmenis keičia į neigiamą pusę. „Aišku, negalima subendrinti ir sakyti, kad visi turtingi asmenys yra menkavertės asmenybės. Tačiau bet kokiu atveju, pinigai daro įtaką visiems. Pinigai suteikia per didelį pasitikėjimo savimi jausmą ir polinkį kitus žeminti. Stiprios asmenybės nuo to sugeba apsiginti. Net ir pasiturintys išsaugo korektišką elgesį su priešinga lytimi“, – sako seksologas.

Koks buvo auklėjimas

Moterų emancipacija sukuria dar vieną naują tendenciją – moterų uždarbis tampa didesnis už jos sutuoktinio ar partnerio. „Šeimai tai visuomet yra išbandymas, jei vienas iš sutuoktinių uždirba daugiau nei kitas. Jei šeimoje daugiau pinigų uždirba moteris, tai virsta didesne problema. Mūsų visuomenėje yra tradicinis, patriarchalinis požiūris, jog vyras yra šeimos išlaikytojas (o moteris yra priklausoma nuo vyro ir gali gyventi tik jo šešėlyje ir iš to, ką jis jai duoda), todėl kai poroje pasikeičia gaunamų pinigų proporcijų santykis, vyras ima jausti daugybę prieštaringų jausmų“, – sako individualios psichologijos analitikas V. Šapurovas.

Gydytojas įsitikinęs, jog visuomenėje mintis, jog geriau, kai daugiau pinigų šeimoje gauna vyras, yra labai gaji. „Koks bus vyro požiūris į tai, kad jo žmona gauna daugiau už jį, priklauso nuo jo asmenybės, nuo auklėjimo. Jei jis užaugo šeimoje, kurioje buvo diegiamos patriarchalinės šeimos vertybės, jam bus labai sunku priimti faktą, jog jis gauna mažesnę algą nei jo žmona. Kentės jo pasitikėjimas savimi, jis gali pasinerti į liūdesį, savigraužą“, – įsitikinęs gydytojas psichoterapeutas.

Sakyti ar slėpti?

Skandinaviškų šalių patirtis byloja apie tai, jog „tėvystė veža”, kaip teigia vienos socialinės kampanijos plakatas. „Jau ir mūsų šalyje yra šeimų, kur moteris dirba, o vyras perima jos pareigas namuose – jis rūpinasi namais, vaikais, buitimi. Gerai, jei žmonės ramiai ir blaiviai vertina tokias situacijas, nes bet kam gali tekti laikinai būti be darbo, būti jo paieškose. Tad tas periodas yra išnaudojamas kito karjeros kūrimui. Jei pora lanksčiai keičia savo vaidmenis šeimoje, jai niekuomet nekils sunkumų bendraujant ar kažkokių sudėtingų jausmų dėl gaunamo atlyginimo dydžio“, – sako V. Šapurovas.

Tačiau patriarchalinis mąstymas gali sukurti tam tikras konfliktas situacijas, jei vyras ima reikšti pretenzijas dėl moters gaunamų pareigų. Seksologas sako, jog išmintingos moterys, pamačiusios, kad ima gauti daugiau už vyrą, ima savo pajamas slėpti. „Moteris gali rasti visokių sprendimų, kaip neafišuoti savo pinigų, o gaunant daugiau, dalį sumos atsidėti, pataupyti, apdrausti vaiką ir pan. Nežinau, ar savo pajamų slėpimas nuo sutuoktinio yra pats geriausias sprendimas, tačiau kol dar turime patriarchalinio auklėjimo vyrų, tol šis sprendimas atrodo šioje situacijoje tinkamiausias“, – sako gydytojas psichoterapeutas.

Ir pataria moterims elgtis išmintingai, jeigu ji mato, kad vyrui bus sunku priimti jos didesnę algą, jai derėtų apie savo pajamas nutylėti. „Jeigu vyras ramiai priima moters didesnes pajamas, supranta, kad labai dinamiškoje darbo rinkoje nėra nieko pastovaus. Jei vyras suvokia, kad šiandien moteris gauna daugiau, po kelių metų gali tekti jam daug dirbti, o ji turės laikinas atostogas, tuomet galima su savo sutuoktiniu atvirai kalbėti apie gaunamas pajamas ir nieko neslėpti. Atvirumas tarp dviejų žmonių yra didžiausia jų santykių vertybė”, – sako gydytojas psichoterapeutas, seksologas Viktoras Šapurovas.