Kas iš tiesų sukelia kūdikių pilvo dieglius?
Graudus kūdikio verkimas sukelia daug rūpesčio, o kai jis nesiliauja kelias valandas, jauni tėvai neretai netgi kviečia greitąją, nes nerimauja, ar vaikeliui nenutiko kas rimto. Gydytojai dažniausiai ramina: „Jūsų vaikelis sveikas, o širdį draskantį verkimą sukelia pilvuko diegliai.“ Tačiau tėveliams nuo to nė kiek ne lengviau – juk vaikelis verkia.
Kaip suprasti, kad kūdikį kamuoja pilvuko diegliai?
Kūdikių diegliai – nėra liga, tačiau smarkiai varginanti ir skausminga būklė, kurią būtina suvaldyti. Gydytojai teigia, kad kūdikių diegliai – normalus ir natūralus vaiko augimo etapas, kurį tenka išgyventi kone visiems. Tiesa, vieniems jis būna mažiau skausmingas, kitiems – labai sunkus, todėl reikalaujantis iš tėvelių didelės kantrybės ir, aišku, žinių, kurios gali padėti ir palengvinti vaikelio būklę. Tik nedideliam skaičiui kūdikėlių dieglių priežastis yra kokia nors organinė liga. Daugeliui apie antrą gyvenimo savaitę prasidėję diegliai, sulaukus 3–6 mėn., praeina. Taigi, kas yra kūdikių diegliai? Kaip tėveliams suprasti, ar vaikelį kankina diegliai, ar jis verkia dėl kitų priežasčių?
Pagal medicininį apibrėžimą, kūdikių pilvo diegliai – tai priepuolinis dirglumas, nerimas ir verkimas, trunkantis daugiau nei 3 valandas per dieną ne mažiau nei 3 kartus per savaitę, dažniausiai prasidedantis vėlyvą popietę ar vakare. Praktika rodo, kad kūdikių pilvo diegliai – dažniausia apsilankymo pas pediatrą priežastis.
Kokie dieglių požymiai? Visų pirma, vaikelis graudžiai verkia, dažniausiai tai būna vakarais ir naktį. Verkiant pilvukas būna kietas, išsipūtęs, kojytes vaikutis riečia prie pilvuko, rankytes prispaudžia prie kūnelio, veidelis parausta arba pabąla. Kai dujos pasišalina, mamytės dažnai pastebi, kad vaikelis nustoja ir verkti. Kartais jam palengvėja po maitinimo.
Medikai įvardija šias pagrindines kūdikių dieglių priežastis:
- nebrandi kūdikio žarnyno mikrobiota;
- mažas pieno rūgščių bakterijų kiekis kūdikio žarnyne;
- padidėjęs fizinis ir psichologinis jautrumas;
- emocinis krūtimi maitinančios mamos nestabilumas;
- netaisyklinga mityba krūtimi, dėl to į kūdikio organizmą patenka oro;
- motinos pieno laktozės netoleravimas;
- krūtimi maitinančios motinos mityba (riebus ir aštrus maistas, svogūnai, karvės pienas, pupelės, kopūstai, kt.);
- disbiozė;
- gastroezofaginis refliuksas;
- kt.
Kūdikio dieglius sukelia nebrandi žarnyno mikrobiota
Anksčiau buvo daug kalbama apie dieglių psichologinius ar socialinius veiksnius, taip pat apie ne mažiau svarbius biologinius komponentus: alergiją sukeliantį maistą ir žarnyno motorikos sutrikimus, galinčius būti kūdikių pilvo dieglių simptomų priežastimi. Šiuo metu daugiausia dėmesio skiriama žarnyno mikrobiotai. Manoma, kad diegliai – tai naujagimio organizmo reakcija į naują maisto patekimo būdą (įsčiose vaisius maitinosi per virkštelę) ir į iki šiol sterilaus jo žarnyno apgyvendinimą įvairia mikrobiota. Kūdikiui gimus, jo žarnyno mikrobiota yra nebrandi, todėl ir atsiranda diegliai. Manoma, kad jie ypač vargina gimusius po cezario pjūvio operacijos. Tinkama mityba padeda bręsti žarnyno mikrobiotai. Motinos pienas, maitinimas krūtimi – svarbūs veiksniai, kurie nuo pat pradžių padeda formuoti sveiką žarnyno mikrobiotą. Taip pat svarbus vaidmuo tenka ir gerosiomis bakterijomis, kurios gali smarkiai sumažinti kūdikių verkimo laiką, vadinasi, ir skausmingus dieglius.
Mažas pieno rūgščių bakterijų kiekis gali didinti dieglių tikimybę?
Kaip jau minėta, dažniausiai diegliai nėra rimtos ligos išraiška, o natūralus kūdikio žarnyno adaptacijos procesas. Tačiau tai nereiškia, kad kūdikiui negalėtume padėti. Pastaruoju metu itin perspektyviu metodu, padedančiu šalinti dieglius, laikomas probiotikų skyrimas. Klinikiniuose tyrimuose pateikiama nuomonė, kad kūdikių, kenčiančių nuo pilvo dieglių, žarnyne pieno rūgšties bakterijų yra du kartus mažiau nei tų, kuriems šis sindromas nenustatytas. Todėl buvo prieita prie išvados, kad šios bakterijos gali padėti sumažinti dieglius. Bakterijos Lactobacillus reuteri DSM 17938 veiksmingumas įveikiant kūdikių pilvo dieglius įrodytas atlikus klinikinį tyrimą, paskelbtą 2010 metais leidinyje „Pediatrics“. Tyrimo išvados skelbia, kad kūdikiai, kurie vartojo L. Reuteri DSM 17938, vidutiniškai gerokai mažiau verkė negu tie, kurie šių bakterijų nevartojo. Jau po savaitės L. reuteri DSM 17938 74 proc. padėjo sumažinti vidutinį kasdienį kūdikių verkimo laiką. Šių gerųjų bakterijų yra motinos piene, t.y. kūdikių organizmui tai nėra svetima medžiaga.
Jei kūdikį kamuoja pilvo diegliai – kaip elgtis?
Reikia žinoti, kad pilvuko diegliai jokiu būdu nereiškia, kad reikia nutraukti maitinimą krūtimi. Be abejo, visada reikia pasitarti su gydytoja, ji rekomenduos, kaip mamytei sureguliuoti savo mitybą, kokių produktų vengti, nes jie irgi gali skatinti dieglių atsiradimą. Taip pat mamytė turėtų stebėti, kad kūdikėlis taisyklingai žįstų, kad neprirytų oro. Patarimai, kurie padeda sumažinti pilvuko dieglius:
- po maitinimo 15–20 min. palaikyti kūdikį stačiai;
- masažuoti pilvuką laikrodžio rodyklės kryptimi;
- ant pilvuko uždėti šildomąjį kompresą;
- maudyti šiltoje vonioje;
- priglausti vaikelį, nešioti, sūpuoti, atrasti judesius, kurie nuramina kūdikėlį;
- maitinti krūtimi;
- vengti išorinių dirgiklių (garsų, kvapų, šviesos).
Kaip nepasiklysti tarp reklamos ir tikrovės?
Probiotikų yra įvairių, todėl tėveliai turėtų neapsigauti – tikrai ne visi probiotikai numalšins pilvo diegliukus. Probiotikuose „Biogaia“ esanti Lactobacillus reuteri Protectis (DSM 17938) yra natūrali pieno rūgšties bakterija, išskirta iš motinos pieno. Šios bakterijos naudingos, nes gali padėti kūdikio mikrobiotos formavimuisi ir taip padėti sumažinti dieglių simptomus. Nesvarbu, ar kūdikis maitinamas krūtimi, ar mišinukais, probiotikas tinka visais atvejais. Svarbu ir tai, kad ši bakterija ilgai išgyvena virškinamajame trakte. Klinikiniuose tyrimuose pateikiama nuomonė, kad L. reuteri Protectis (DSM 17938) išlieka žmogaus virškinamajame trakte keletą savaičių, palyginti su tuo, kad daugelis probiotikų išsilaiko tik keletą dienų. Taip pat svarbu, kad šių bakterijų yra ne tik storajame žarnyne, bet ir visame virškinamajame trakte, ko irgi negalima pasakyti apie daugelį kitų probiotikų.
Probiotikų „Biogaia“ lašai – tai Lactobacillus reuteri Protectis (DSM 17938) suspensija aliejuje. Kadangi šių lašų galima įlašinti į nekarštą maistą ar gėrimą, vartoti lašinant į šaukštelį, ant čiulptuko ar ant krūties prieš maitinimą, jie puikiai tinka kūdikiams ir mažiems vaikams. Suvartojant vieną kartą per dieną 5 lašus šio probiotiko, į organizmą patenka 100 milijonų gyvų, aktyvių Lactobacillus reuteri Protectis (DSM 17938) bakterijų.
Daugiau informacijos www.biogaia.lt