Mano karjera

Kas trukdo susirasti darbą?

Nedarbas Lietuvoje yra opi problema, kuri nepalieka abejingų. Ilgą laiką trunkančios nesėkmingos darbo paieškos visus priverčia ieškoti atsakymo į klausimą – kas trukdo susirasti darbą? Išskyrėme 10 pagrindinių trukdžių, kuriais dažniausiai skundžiasi darbo nerandantys žmonės.

1. AMŽIUS

Perkopę 40 metų slenkstį žmonės itin bijo prarasti darbą, kadangi darbo rinkoje jie tampa itin nepaklausūs. Daugelis darbdavių nori įsidarbinti jaunus žmones.

2. LYTIS

Nors lygių teisių kontrolieriai įnirtingai stengiasi sukurti visiems lygias teises, net ir darbo skelbimuose galima išvysti tokių pareiškimų – ieškoma barmenė, vadybininkė, projektų vadovė. Tam tikri darbai skirstomi į vyriškus arba į moteriškus.

3. UŽSIENIO KALBŲ NEMOKĖJIMAS

Kiekviename darbo skelbime išvysite, kad reikalaujamas bent jau vienos, o dažniausiai dviejų užsienio kalbų mokėjimas. Mokytis kalbų niekada nevėlu, tad jeigu norite tapti konkurencingais darbo rinkoje, verčiau užsirašykite į populiarios kalbos kursus.

4. PATIRTIES STOKA

Tai yra pagrindinė priežastis, kas trukdo susirasti darbą. Darbdaviai ypač vengia pasamdyti žmones, kurių patirtis yra gana skurdi. Tačiau jauni žmonės neretai atsiduria užburtame rate – kaip įgyti patirties, jeigu tavęs niekam nereikia? Siūlome įsitraukti į visuomeninę ar savanorišką veiklą, kuria galėsite papildyti savo gyvenimo aprašymą.

5. VERSLUI NEPALANKI ĮSTATYMINĖ BAZĖ

Jeigu turite idėją įkurti savo verslą, jums reikia nemenko įstatinio kapitalo, o jeigu jo neturite – jūsų rankos surištos. Pradėti ir plėtoti smulkųjį verslą Lietuvos įstatymai neretai yra išties nepalankūs. Belieka tik tikėtis, kad situacija ateityje pagerės.

6. SVEIKATOS PROBLEMOS IR NEĮGALUMAS

Kenčiantiems nuo širdies ligų ar epilepsijos priepuolių, neturintiems 100 proc. darbingumo susirasti darbą yra praktiškai neįmanoma. Mažas darbingumas darbdaviams dažniausiai yra nenaudingas.

7. PAŽINČIŲ STOKA

Jeigu paklaustume, kas trukdo susirasti darbą? Greičiausiai pasakytumėte, jog pažinčių stoka. Visuomenėje vyrauja nuomonė, kad jeigu neturite giminaičių ar draugų valstybinėse institucijose ar privačiose įmonėse, šansai surasti darbą tikrai sumažėja. Tačiau šansų vis tiek yra.

8. MOTYVACIJOS TRŪKUMAS

Motyvacijos dažniausiai trūksta jauniems žmonėms, kurie tik pradeda savo darbinę karjerą ir dar nežino, kokio darbo jie norėtų. Jauni žmonės neretai dirba bet kokį samdomą darbą, kad užsidribtų pinigų. O kai darbas neteikia džiaugsmo, o geresnio darbo rasti nepavyksta, motyvacija krenta.

9. NESUGEBĖJIMAS PRISTATYTI SAVĘS TINKAMAI

Netinkamai paruoštas gyvenimo aprašymas ar šabloninių frazių prikištas motyvacinis laiškas yra tai, kas trukdo susirasti darbą. Kaip parengti šiuos dokumentus tinkamai galima rasti daug patarimų internete. Taip pat turėdami laisvo laiko galite apsilankyti seminaruose ar mokymuose, kurių metų gausite daug praktinių patarimų. Neretai su sunkumais susiduriama ir darbo pokalbio metu, kadangi žmonės labai jaudinasi, nemoka savęs tinkamai pristatyti ar nuvertina.

10. PER MAŽAS DOMĖJIMĄSIS DARBO RINKA

Lengviausia yra užsirašyti į darbo biržą ir laukti, kol darbas pats atsiras. Tačiau reikia ir patiems įdėti nemažai darbo – užsiregistruoti darbo paieškų portaluose, siuntinėti savo gyvenimo aprašymus į įmones, kurios jus domina net ir tuomet, jeigu nerandate jokio darbo skelbimo – galbūt jie dar nežino, kad jūs esate reikalingas? Per mažas pastangų įdėjimas yra tai, kas trukdo susirasti darbą daugeliui įvairaus amžiaus žmonių, tad netingėkite.