Sveikata biure

Kompiuteris – akių ligų sukelėjas

Šiuolaikinio gyvenimo jau neįmanoma įsivaizduoti be didžiojo pagalbininko – kompiuterio. Tačiau nepaisant modernių technologijų teikiamos naudos ir pagalbos, čia slepasi ir kita medalio pusė. Ilgos darbo valandos prie kompiuterio sukelia akių ligas, sprando raumenų ir riešo skausmus. Perštinčios akys, ašarojančios akys, paraudusios akys, sutrikęs regėjimas ir kitos akių ligos yra šiuolaikinio žmogaus gyvenimo tempo požymis. Juk daugelis žmonių visą darbo dieną leidžia prie kompiuterio, tačiau grįžę namo, užuot leidę savo akims pailsėti, jie ir vėl įsitaiso prie kompiuterio ar televizoriaus ekrano.

Darbas kompiuteriu itin vargina akis, todėl pradeda lietis matomas vaizdas, pasireiškia akių perštėjimas, deginimas ar sausumo  pojūtis bei jaučiamas dažnas galvos skausmas. Įprastai žmogus sumirksi 22 kartus per minutę, tačiau dirbdamas kompiuteriu žmogus mirksi mažiau – maždaug 10 karų per minutę. Retesnis mirksėjimas sausina akių gleivinę ir sukelia akių nuovargį, todėl pradeda vystytis trumparegystė. Medikai pastebi, kad jaunesnio amžiaus žmonėms, vaikams ir paaugliams, dažniausiai pasireiškia trumparegystė, o vyresnio amžiaus žmonės dažnai serga glaukoma, katarakta bei tinklainės degeneracinėmis ligomis.

Nemalonios akių ligos Jūsų nekamuos, jeigu laikysitės tam tikrų rekomendacijų. Kas valandą reikia daryti 10 minučių pertraukas, atlikti pratimus akims ir leisti joms pailsėti, žiūrint į tolumoje esančius objektus. Kompiuterio ekranas turi stovėti pusės metru atstumu nuo akių ir tiesiai priešais akis. Taip pat labai svarbu turėti stabilią ir patogią kėdę, o visi šalia esantys paviršiai turėtų būti neatspindintys šviesos – nuo įvairių paviršių atsispindinti šviesa vargina akis. Ir, žinoma, reikia nepamiršti mirksėti kuo dažniau.

Pastebėję pirmuosius nemalonius pojūčius akyse ar pastebėję, kad regėjimas šiek tiek suprastėjo, žmonės dažniausiai neskuba kreiptis į specialistus: galbūt problema praeis savaime, galbūt bijoma, kad teks nešioti akinius. Tačiau sveikatos sutrikimai patys nepraeina, o akių ligos gali progresuoti ir sukelti didelių nemalonumų. Perštinčioms, pavargusioms ar paraudusioms akims gali padėti įvairūs akių lašiukai, o pastebėjus trumparegystės ar toliaregystės simptomus, korekciniais akiniais ar kontaktiniais lęšiais palengvinti akių darbą.

Pastebima, kad sutrikus regėjimui, daugelis žmonių nuliūsta, kad teks nešioti akinius. Vis dar manoma, kad akiniai neprideda jokio grožio, jie yra nestilingi ir nemadingi. Tačiau šis įsitikinimas yra visiškai klaidingas. Mados  industrija jau spėjo įsisukti ir akinių rėmelių gamybą. Optikos salonuose galima išsirinkti pačių įvairiausių spalvų ir modelių akinių: ryškūs, vos pastebimi, elegantiški ar ekscentriški – lengvai išsirinksite tai, kas geriausiai tinka Jūsų veidui. Šiuolaikinės stileivos, norėdamos neatsilikti nuo mados vėjų, įsigyja akinius tuomet, kai akių ligos ar regos sutrikimai jų nekamuoja. Jeigu akiniai Jums vis tiek kelią siaubą, tuomet įsigykite kontaktinius lęšius – tai tarsi Jūsų maža paslaptis, kurią įminti pavyks tik patiems akyliausiems pašnekovams.