Laiko planavimas – šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būdas
Prisipažinkite, kartais atrodo, jog paroje trūksta kelių valandų. Iš tiesų, laiko paroje yra būtent tiek, kiek reikia atlikti visus dienos darbus. Jeigu kažko nespėjote, nekaltinkite laiko, kaltinkite tik patys save, kad nemokate efektyviai naudoti savo laiko. Džiugi žinia ta, jog laiko planavimas yra pakankamai lengvai išmokstamas dalykas, tad nieko nelaukę dalinamės praktiniais patarimais.
1. Kelkitės tokiu laiku, kad viską suspėtumėte neskubėdami ir be jokios įtampos: nueiti į dušą, pasimankštinti, pavalgyti ir pagalvoti apie dienos darbus. Dušas, mankšta ir pusryčiai – energijos užtaisas visai dienai. Jeigu skubate, jaučiate stresą, o tai sueikvoja visas energijos atsargas. Jeigu iš pradžių sunku keltis vienu metu ir jaustis energingam, ieškokite jums optimalaus miego laiko – arba miegate per daug, arba per mažai.
2. Dirbkite visada tuo pačiu metu, kadangi tam tikra disciplina didina produktyvumą. Nepamirškite, kad laikas iki vidurdienio, daugeliui yra pats produktyviausias metas, todėl šiuo metu patartina atlikti visus sudėtingiausius darbus.
3. Laiko planavimas – kiekvieną dieną. Kasdien skirkite bent dešimt minučių dienos darbų plano peržiūrėjimui ar sudarymui, kadangi paskaičiuota, jog dienos planas sutaupo iki 2 valandų visos jūsų darbo dienos. Savo veiklų neplanuojantys žmonės per dieną atlieka 40-60% darbų, todėl jie patiria stresą, dirba chaotiškai, o dėl to kyla įvairūs konfliktai su aplinkiniais.
4. Dalinkitės darbais. Atsikratykite įsitikinimo, kad niekas geriau už jus neatliks tam tikrų darbų. Suburkite palink save stiprią komandą ir pasilikite sau 20% pačių svarbiausių darbų, o likusius 80% darbų patikėkite savo komandai.
5. Venkite nebūtinų ir nereikalingų veiklų: susitikimų darbe, kuriuose jums nebūtina dalyvauti (išsiaiškinkite susirinkimo tikslą) ir netikėtai atsiradusių darbų, kurie nėra tiesiogiai susiję su jūsų veikla (atmeskite prašymą draugiškai ir argumentuotai).
6. Laiko planavimas apima ne tik darbus ir jų atlikimo terminus, bet ir pertraukas. Fiziologiškai kiekvienam žmogui, padirbusiam apie tris valandas nepertraukiamai, reikalingas poilsis. Tačiau atsižvelgdami į savo darbo pobūdį, būdą ir sugebėjimus, pertraukų laiką skirkite individualiai. Intensyvus darbas be pertraukų jums ilgainiui sukels tik lėtinį nuovargį.
7. Nemalonius darbus atlikite pirmiausiai. Įprastai mes atidėliojame nemalonias užduotis, tačiau kur kas prasmingiau ir naudingiau šiuos darbus kelti į sąrašo viršų. Atlikę juos – sumažinsite streso ir įtampos lygį bei būsite produktyvesni.
8. Darbo dienos pabaigoje įvertinkite savo dienos darbų analizei ir apibendrinimui – ar atlikote viską, ką norėjote atlikti ir ar rezultatas jus tenkina.
9. Jeigu galite, suplanuokite savo kitos dienos darbus. Kaip ir dienos pradžioje, taip ir pabaigoje – viskas prasideda ir baigiasi su planu.
Laiko planavimas yra aktualus kiekvienam veržliam šiuolaikiniam žmogui, kuris nori būti sėkmingas ir energingas. Įtampa, stresas ir chaotiškas darbo tempas trukdo pasiekti savo tikslų, tad griebkite savo darbotvarkes ir imkitės planavimo darbų!