Mitai apie depresiją: ar yra teisingų?
„Man depresija“, – sakome draugams, kai nenorime niekur eiti iš namų. Iš tiesų, žodį depresija buityje veikiausiai yra pavartojęs kone kiekvienas. Kitas dalykas, kad dažniausiai jis pritaikomas netinkamai, nes juo paprasčiausiai pridengiama bloga nuotaika, kai žmogų iš tikrųjų jokia depresija nevargina. Taigi depresija priklauso ligoms, kurias žmonės mėgsta sau diagnozuoti ir kurių gydymo kone labiausiai bijo. Kodėl? Kokie mitai apie depresiją vis dar gajūs?
Mitas Nr.1. Depresija būtinai turi pasireikšti bloga, liūdna, prislėgta nuotaika.
Faktas. Depresija ne visada pasireiškia aiškiais klasikiniais požymiais, ir liūdna nuotaika taip pat nėra būtinas ar pagrindinis simptomas. Būna užmaskuotų depresijos formų, kai žmogus skundžiasi galvos, pilvo, krūtinės ar viso kūno skausmais, miego sutrikimais, o liūdna nuotaika ar kiti pagrindiniai „klasikinės“ depresijos požymiai jo visiškai nekamuoja. Kartais sergantysis depresija gali būti ne liūdnas ir išsekęs, o, priešingai, pernelyg energingas, linksmas, besigriebiantis kelių darbų vienu metu, tačiau nieko neužbaigiantis iki galo.
Priminsime „klasikinės depresijos“ požymius. Tai liūdna nuotaika; sumažėję interesai ir pasitenkinimas; sumažėjusi energija, padidėjęs nuovargis, mažas aktyvumas; susilpnėjusi koncentracija ir dėmesys; sumažėjusi savivertė; pesimistinis ateities įsivaizdavimas; kaltės idėjos; savižudiškos idėjos ar veiksmai; sutrikęs miegas; sumažėjęs apetitas; skausmas.
Mitas Nr. 2. Depresija – silpnų žmonių liga. Stipraus charakterio žmonės ja neserga.
Faktas. Depresijai vystytis gali turėti įtakos ir žmogaus charakterio bruožai, ir jo reakcija į stresines situacijas. Gydytojai pažymi, kad depresijos pradžia ir eiga priklauso nuo dviejų tarpusavyje labai susijusių veiksnių: įgimto polinkio sirgti ir įvairiausių stresų. Kiekvienas žmogus turi organizme vietą, kuri jautresnė nei kitos. Kai ši jautri vieta yra žmogaus psichika, net ir nereikšmingos priežastys, įprastiniai, buityje ištinkantys sunkumai gali sukelti liguistus pokyčius, depresiją.Tačiau jautrios psichikos gali būti ir stiprus, tvirto charakterio žmogus. O ir sudėtingos situacijos, neišsprendžiami vidiniai konfliktai, kurie ir sukelia depresiją, gali ištikti kiekvieną ir nepriklauso nuo valios stiprumo. Taigi depresija – nėra silpnumo požymis, ir jos valios pastangomis neišgydysi. Lygiai taip pat, kaip vien valios nepakaks širdies ligoms ar skrandžio opai ir t. t. išgydyti. Depresija yra tokia pati liga, kaip ir kitos organizmo ligos.
Mitas Nr.3. Depresiją galima išsigydyti – tereikia įsileisti teigiamas mintis.
Faktas. Sergantiesiems depresija raginimai „baik liūdėti“, „kelkis ir imkis veiklos“, „mąstyk pozityviai“ir panašūs tikrai nepadės. Depresijos metu suardomas galvos smegenų biocheminis balansas ir impulsai tarp nervinių ląstelių. Taigi depresija – tai liga, kurią sukelia tam tikros priežastys, kuri pasireiškia tam tikrais simptomais ir kuriai gydyti yra patvirtintos tam tikros schemos, metodikos, vaistai. Depresijos gydymas – gydytojų profesionalų reikalas. O susirgus sunkiomis depresijos formomis netgi gali tekti gultis į ligoninę. Todėl stengtis paveikti sergančiojo valią kvietimais „gana gulėti ant sofos“, „gana tylėti ar verkšlenti“ yra tas pats, kaip ir stengtis kalbomis išgydyti bet kokią kitą ligą, pvz., širdies.
Depresija išgydoma, kai išsprendžiami vidiniai konfliktai, kai pašalinamos priežastys, kurios ją sukėlė. Tų priežasčių pats sergantysis paprastai nemato arba nesupranta, netinkamai vertina arba jos jam atrodo neišsprendžiamos, todėl būtina specialisto pagalba.
Mitas Nr. 4 Depresija – liga visam gyvenimui.
Faktas. Jeigu gydymas yra tinkamas, paskirtas laiku, jeigu pacientas paiso gydytojo rekomendacijų, depresija gali būti išgydyta.
Mitas Nr. 5. Vaistai nuo depresijos (antidepresantai) kenkia: sukelia priklausomybę, žaloja sveikatą.
Faktas. Antidepresantų efektyvumas įrodytas moksliniais tyrimais. Medikai pažymi, kad šiuolaikiniai antidepresantai yra saugūs, veiksmingi, prie jų nepriprantama, todėl paskirti gydytojo turėtų būti vartojami pagal jo rekomendacijas.
Mitas Nr. 6. Depresinės nuotaikos nėra susijusios su alkoholiu ar kitomis priklausomybę sukeliančiomis medžiagomis.
Faktas. Gana nemažai žmonių, vartojančių alkoholio ar narkotinių medžiagų, tokie tapo dėl to, kad svaigiųjų gėrimų ar narkotinių medžiagų liūne bandė skandinti, „gydyti“ depresiją. Medikai įspėja, kad nėra tokių ligų, kurias būtų galima išgydyti alkoholiu ar narkotinėmis medžiagomis.