
Mitai ir tiesa apie prostatos vėžį
Yra viena tema, kuria vyrai kalba ypač nenoriai, – tai prostatos problemos. Nors jos ne visada reiškia, kad gresia prostatos (priešinės liaukos) vėžys, tačiau apsilankyti pas specialistą – būtina. Taip bus ir ramiau, ir saugiau – net jei gydytojai nustatys vėžinę ligą, ankstyvosiose stadijose ji yra sėkmingai išgydoma. Be to, Lietuvoje vykdoma prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa, pagal kurią visiems 50–75 m. vyrams nemokamai atliekamas PSA testas. Jei prostatos vėžiu sirgo ar serga pirmos eilės artimieji (tėvas, broliai), rekomenduojama atlikti šį tyrimą jau sulaukus 40 m. amžiaus.
„Ankstyvųjų – I ir II – stadijų prostatos vėžys ilgą laiką nesukelia aiškių simptomų, tad dauguma vyrų į medikus kreipiasi sirgdami jau uždelsta ir išplitusia liga, – pastebi Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytojas urologas Arvydas Zykus. – Žinant, kad PSA tyrimas trunka vos keletą minučių, o išsaugoma didžiausia vertybė – gyvybė, kyla klausimas, kodėl vyrai vengia tikrintis – bijo tyrimo procedūros, neturi pakankamai žinių apie ankstyvosios prostatos vėžio patikros programą ar tiesiog tiki vyraujančiais mitais apie šią ligą?“ Specialistas ragina vyrus rodyti daugiau iniciatyvos – patiems pasirūpinti savo sveikata, nelaukiant, kol liga įsisenės, ir pristato dažniausius mitus apie prostatos vėžį, aiškina, kokia iš tikrųjų yra tiesa apie šią ligą.
Jei nesijaučiu blogai, esu visiškai sveikas.
Netiesa: Prostatos vėžys yra „nebyli“ liga. Kai jau atsiranda konkretūs požymiai, tokie kaip skausmas, padažnėjęs ir pasunkėjęs šlapinimasis, susilpnėjusi šlapimo srovė, šlapimo susilaikymas, kraujas šlapime, tarpvietės, kaulų, apatinės pilvo dalies skausmai, sutrikusi inkstų funkcija, pykinimas, apetito nebuvimas, burnos džiūvimas, kūno masės mažėjimas ir pirmieji erekcijos sutrikimai, liga būna progresavusi, dažnai net išplitusi iki metastazių. Todėl specialistai ir rekomenduoja kuo anksčiau atlikti PSA tyrimą – jei bus nustatytas I–II stadijų prostatos vėžys, jis gali būti pagydomas.
Prostatos vėžiui nustatyti reikia daugybės tyrimų.
Netiesa: Pagrindinis – prostatos specifinio antigeno (PSA) – tyrimas atliekamas iš paimto kraujo. Kraujo paėmimas trunka vos keletą minučių. Vyresniems nei 50 m. amžiaus vyrams PSA norma yra apie 2,8 nanogramų mililitre kraujo, o 70-mečiams – iki 5,3. Jei PSA neperžengia normos, daugiau jokie tyrimai neatliekami. Jei PSA viršija normą, atliekama prostatos biopsija (pro tiesiąją žarną) kontroliuojant ultragarsu. Tiriant imami mažiausiai 8 mėginiai: iš dešiniosios prostatos skilties ir iš kairiosios. Mėginiai tiriami mikroskopu. Tik atlikus prostatos biopsiją ir mėginių tyrimą galima patvirtinti prostatos vėžio diagnozę.
Man nustatė padidėjusį PSA, tai reiškia, kad jau sergu prostatos vėžiu.
Netiesa: PSA yra baltyminės medžiagos, kurias gamina prostatos liaukinis epitelis, todėl nedidelis PSA kiekis visada yra sveiko vyro kraujyje. PSA koncentracija gali padidėti nebūtinai sergant prostatos vėžiu, bet ir esant prostatos uždegimui, adenomai, kitoms nevėžinėms ligoms. Tačiau šiandien PSA tyrimas yra jautriausias ir geriausias, leidžiantis nustatyti prostatos vėžį.
Jei man diagnozavo prostatos vėžį, manęs laukia operacija.
Iš dalies tiesa: Ligos gydymo metodai priklauso nuo PSA kiekio kraujyje, vietinio naviko išplitimo, ligonio amžiaus, gretutinių ligų. Pradinių stadijų prostatos vėžys gali būti gydomas chirurginiu, radioterapijos būdu, hormonais ar pasirenkant stebėjimo taktiką. Nustačius ankstyvos stadijos prostatos vėžį, dažniausiai atliekama prostatektomija (operacija, kurios metu pašalinama prostata ) arba taikoma spindulinė terapija. Abu metodai sergant neišplitusiu priešinės liaukos vėžiu yra lygiaverčiai. Kartais, kai liga neišplitusi, susilaikoma nuo radikalaus gydymo tol, kol atsiranda naviko aktyvumo požymių (pvz., didėjanti PSA koncentracija).
Kai vėžys išplitęs arba negalima taikyti minėtų metodų, skiriama hormonų terapija. Kombinuota spindulinės terapijos ir hormoninio gydymo taktika yra pranašesnė nei vien tik spindulinis gydymas. Prostatos vėžio vystymuisi didelę reikšmę turi ir sėklidžių gaminamas hormonas testosteronas. Sumažinus testosterono kiekį organizme, galima sumažinti naviką, sustabdyti jo vystymąsi, palengvinti ligos simptomus. Gydymas hormonais neišgydo sergančiųjų priešinės liaukos vėžiu, bet sulėtina naviko augimą ir pailgina išgyvenamumą. Todėl tikslinga derinti kelis gydymo metodus.
Konsultavo Vilniaus universiteto Onkologijos instituto gydytojas urologas Arvydas ZYKUS.
Publikaciją remia „AstraZeneca Lietuva“
1305/12