Naujas žmogaus evoliucijos žingsnis: žmogus = kurmis
Sparčiai daugėja žmonių, regėjimą koreguojančių akiniais ar žmonių didžiąją laiko dalį leidžiančių prie televizorių ar kompiuterių ekranų. Šviesos mums reikia vis mažiau, nes ji trukdo aiškiai matyti vaizdą ekrane. Šie faktai rėkte rėkia apie prastėjančios regos „pandemiją“. Tik kam tai rūpi? Deja, tik retam Lietuvos piliečiui, turinčiam paraudusias akis. Didžioji žmonių dalis renkasi evoliuciją „kurmio“ kryptimi.
Dažnai susirūpiname nudiegus širdies plote, pajutus galvos skausmą ar pakilus temperatūrai. Tačiau panašiems procesams vykstant akies paviršiuje ir dėl to atsirandant galimybei pablogėti regėjimui – mes nekreipiame į tai dėmesio. Lašiname, kas pakliūna, net nepasidomėję, ką vieni ar kiti lašai gali padaryti mūsų akims ilgiau juos pavartojus. Jei būtų priimtas įstatymas dėl aplaidaus gyventojų požiūrio į sveikatą, padarius eismo pažeidimą dabar mūsuose taip dažnas pasiteisinimas policijos pareigūnams „nepastebėjau“ taptų įvykį sunkinančia aplinkybe.
Jaučiami nemalonūs pojūčiai akyse (akių nuovargis, paraudimas, padidėjęs ašarojimas, peršėjimas, deginimas, skausmas, smėlio jausmas) yra ne kas kita, kaip akies paviršiuje vykstančio uždegimo simptomai. Dar 2007-aisiais metais aiškiai įvardyta, kad sausų akių sindromo metu prasideda uždegimas, nes sumažėjus vandens kiekiui ašarose sukeliamas ašarų hiperosmoliariškumas (padidėjęs druskų kiekis ašarose). Jo metu akies paviršiuje vykstantys procesai yra labai panašūs į tuos, kurie vyksta sergant artritu, plaučių uždegimu ar astma. Tačiau žmogaus požiūris į paminėtas ligas ir akių uždegimą šiais laikais dar labai skiriasi.
Klasikiniai uždegimo simptomai yra: paraudimas, patinimas, skausmas, deginimo pojūtis ir funkcinių savybių praradimas/silpnumas. Sausų akių sindromo metu išsivysto net penki uždegimo simptomai: paraudusi akis, jaučiamas skausmas, deginimas, paburkusi akies ragena (dangalas virš rainelės) ir todėl sutrikusi regos funkcija – žmogus mato prasčiau. Yra ištirta ir klinikiniais tyrimais patvirtinta, kad žmonėms, besiskundžiantiems pavargusiomis akimis bei turintiems sausų akių sindromą, regėjimo funkcija pablogėja net 1,3 D (dioptrijų) bei prastėja ryškaus matymo geba net 40 proc.
Uždegimas yra viena iš žmogaus biologinio atsako dalių į organizmą žalojančius veiksnius: biologinius ligos sukėlėjus, ląstelių pažeidimą ir ilgalaikį dirginimą. Atsiradus pažeidimui, ląstelės išskiria uždegimines medžiagas (mediatorius), kurios ir yra atsakingos už visus uždegimo procesus ir jo simptomus, išvardytus aukščiau. Uždegimas yra stereotipinis organizmo apsaugos mechanizmas, kuris užsitęsęs tampa žalingu. Esant pastoviam dirgikliui (būtent taip yra sausų akių sindromo metu) uždegimo atsakas yra nuolat provokuojamas ir tampa kenksmingu. Todėl šis procesas privalo būti nuslopintas, kai jis nebetenka apsauginio vaidmens. Nepakankamai slopinamas „sausų akių sindromas“ tampa lėtiniu ir jo sukelti padariniai gali būti negrįžtami.
Būtų sunku rasti žmogų, kuris sirgdamas artritu, plaučių uždegimu ar astma nevartotų uždegimą slopinančių vaistų ar savarankiškai keistų gydytojo paskirtą gydymą. Tačiau jausdami akių simptomus dėl uždegimo, daugelis tikisi juos nuslopinti į akis lašindami lašus, kurių sudėtyje vanduo su ištirpusiomis druskomis, „užkonservuotas“ konservantais, skatinančiais akių paviršiaus pažeidimą. Ką jau kalbėti apie situaciją, kai dėl informacijos stokos ar akcijų ir nuolaidų suvilioti žmonės, akių raudonumą ar pavargusias akis (t.y. uždegimą) „gydo“ akies paviršiaus kraujagysles sutraukiančiais lašais. Jų indikacijose nurodomas „trumpalaikis“ vartojimas, o dėl sausų akių būklės bloginimo tokie lašai, esant sausų akių sindromui, iš viso nerekomenduojami. Tačiau kaip dažnai žmogus susimąsto, ką jis lašina į akis?
Norintiems atsikratyti nemalonių pojūčių akyse reikia ne slopinti akių simptomus, o veikti priežastis, sukėlusias tuos simptomus, – tai yra pašalinti dirgiklius skatinančius sausų akių sindromo išsivystymą. Didžiausia bėda ta, kad tie dirgikliai yra mūsų gyvenimo būdas! Atsisakykime kompiuterių, televizorių, kondicionierių bei centrinio šildymo sistemų, galybės vaistų, alkoholio, nikotino, kontaktinių lęšių – ir apie nemalonius jutimus akyse pamiršime. Bet jei to padaryti negalime ar nenorime, patartina rinktis ne žalojantį akis ir bergždžiai tuštinantį pinigines „gydymą“, o natūralią žmogaus organizmui ir dėl to lengvai įsisavinamą akies paviršiaus apsaugą osmoprotektoriais.
Osmoprotektoriai – organinės dalelės, kurios patekusios į ląstelę nedalyvauja aktyvioje jos veikloje, bet savo buvimu pritraukia į ląstelę daugiau vandens, todėl ląstelė lieka nepakitusi, sveika net ir hipertoninėje (padidėjusios druskos koncentracijos) aplinkoje. Osmoprotektorių kaupimas ląstelių viduje – tai specifinė apsauginė reakcija, padedanti žmogaus ląstelėms užsitikrinti gyvybiškai būtiną vandens kiekį ir išgyventi. Tik osmoprotektorių dėka žmonės po intensyvios fizinės treniruotės ar gausesnio alkoholio pavartojimo sekančią dieną yra vis dar gyvi! Tiek prakaituojant, tiek geriant alkoholį pasekmė ta pati – organizmas praranda vandenį ir ląstelės turi išgyventi padidėjusio druskingumo sąlygomis. Širdies, kepenų, inkstų, smegenų ląstelės prikaupia osmoprotektorių ir tokiu būdu nepraranda vandens, o apie ląstelių aplinkoje prasidėjusį vandens trūkumą mums praneša jaučiamas troškulys. Kol mes papildome prarastą vandens kiekį atsigerdami, gyvybiškai svarbių organų ląstelės išgyvena tik osmoprotektorių dėka.
Osmoprotektorius mes gaminame ir akyje, tik nuolatinio vandens praradimo sąlygomis (mūsų gyvenimo būdas!) jų nebepakanka akies paviršiaus ląstelėms apsaugoti. Todėl šių organinių dalelių atsargų papildymas jas sulašinant į akis yra natūraliausias ir žmogaus organizmui priimtiniausias būdas apsisaugoti nuo „sausų akių sindromo“. Susilašinus akių lašus su osmoprotektoriais, ląstelės pačios žino, ką su jais reikia daryti, nes joms tai natūralus ir tobulas savo gyvybės gelbėjimo procesas. Tokiu būdu ląstelės apsisaugo nuo vandens praradimo jau milijonus metų!
Nuolat papildant osmoprotektorių atsargas dėl padidėjusio druskų kiekio ašarose prasidėjęs uždegimas slopinamas ir nemalonūs simptomai palaipsniui išnyksta patys! To priežastis – natūrali akies ląstelių apsauga nuo išdžiūvimo. Šiandien patvirtinta, kad osmoprotekcinėmis savybėmis pasižyminčios organinės dalelės tarpusavyje skiriasi ir veikia skirtingai. Akies paviršiuje uždegimą slopinantis poveikis įrodytas osmoprotektoriams L-karnitinui (levokarnitinui) ir eritritoliui. L-karnitinas dar pasižymi ląstelių atsistatymą skatinančiu ir išgyvenamumą ilginančiu poveikiu.
L-karnitinas ir eritritolis įeina į visų OptiveTM šeimos lašų sudėtį ir tai išskiria OptiveTM lašus iš kitų sausoms akims skirtų lašų. OptiveTM lašuose esantys osmoprotektoriai slopina akies paviršiaus uždegimą, skatina ląstelių atsistatymą po pažeidimo, atstato visus tris ašarų sluoksnius, o Optive PlusTM papildomai mažina vandens išgaravimą iš ašarų. OptiveTM lašai ne tik mažina sausų akių simptomus, bet slopina tuos simptomus sukeliantį procesą. Principas, kuriuo OptiveTM saugo mūsų akis yra tobulas, nes per milijonus metų gamta nieko naujo neišrado!