Mano karjera

Neturiu patirties. Kaip rasti darbą?

Daugelis jaunuolių ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje ieško atsakymo į klausimą – kaip rasti darbą? Pasižiūrėjus į darbo skelbimus darbo paieškos portaluose, gali apimti panika – visi darbdaviai ieško jaunų žmonių, tačiau su kelių metų patirtimi. O kaip įgyti patirties, jeigu tavęs niekas nenori priimti? Taip atsiduriame užburtame rate, bet galbūt iš jo išeiti įmanoma?

Daugelis šiuolaikinių jaunuolių mokosi ne vienerius metus aukštosiose mokyklose, o suderinti darbą ir studijas pavyksta ne visiems. O jeigu studijas ir pavyksta suderinti su darbu, jis dažniausiai būna nekvalifikuotos. Tuo tarpu, po studijų baigimo, visi absolventai trokšta dirbi pagal specialybę. Profesinės patirties taip pat tikisi ir darbdaviai. Vis dėl to, net ir neturint darbinės patirties, svajonių darbą rasti tikrai galima – svarbiausia mokėti pristatyti save ir turėti svarbių argumentų, kodėl jis bus naudingas įmonei. Dalinamės keliais patarimais, kaip rasti darbą jaunam ir nepatyrusiam žmogui.

1. TIKSLAI

Pirmiausiai išsiaiškinkite, kaip save įsivaizduojate po kelerių metų. Kadangi darbo pokalbio metu darbdaviui uždavus šį klausimą, kandidatas neretai pradeda pasakoti, kad mato save visai kitoje srityje nei siūloma darbo vieta. Ką tai sako darbdaviui? Arba tai, kad jūs tiesiog ieškote bet kokio darbo, arba tai, kad visai nesuprantate šios profesinės srities specifikos. Taigi, prieš kandidatuodami į tam tikrą vietą, gerai išnagrinėkite visą sferą, kad galėtumėte suvokti, su kuo siejate savo ateitį.

Tikslų identifikavimas ir savo tikslų atskleidimas taip pat siunčia svarbų signalą darbdaviui, kad esate motyvuotas jaunas žmogus, kuris domisi šia veiklos sritimi. Kaip rasti darbą, jeigu nežinote, ko norite? Išbandykite savo jėgas visuomeninėse veiklose ar jaunimo organizacijose. Tai bus ne tik puikus įrašas jūsų CV, bet ir tam tikra patirtis.

2. GYVENIMO APRAŠYMAS IR MOTYVACINIS LAIŠKAS

Rengdami savo gyvenimo aprašymą nesistenkite pateikti visos informacijos, ką esate nuveikęs gyvenime. Akcentuokite tik tuos pasiekimus, kurie yra susiję su ta darbo pozicija, į kurią kandidatuojate. Darbdaviui aktualu sužinoti, kuo jūs esate naudingas įmonei, o ne ką jūs nuveikėte per visą savo gyvenimą.

Plačiau apie save, savo kompetencijas ir patirtį papasakokite motyvaciniame laiške, kuriame akcentuokite savo gebėjimus ir stipriąsias puses. Svarbu, kad abu šie dokumentai būtų parašyti tvarkingai ir be klaidų.

3. PIRMAS ĮSPŪDIS

Vienas svarbiausių momentų, ieškant atsakymo kaip rasti darbą yra jūsų įvaizdis. Puikiai žinote posakį, kad sutinka pagal drabužį, tačiau išlydi pagal protą. Tad jeigu jums pavyko save puikiai pristatyti ir esate pakviestas į darbo pokalbį,  būtinai jam pasiruoškite. Apgalvokite, ką rengsitės, pasidomėkite įmonės veikla ir pasiruoškite galimiems standartiniams. Ką apsirengti? Rinkitės tvarkingus drabužius ir avalynę, kad atrodytumėte profesionalus jaunas žmogus.

Prieš pokalbį įsitikinkite, kad jūsų mobiliojo telefono garsas yra išjungtas. Pokalbio metu atsakinėkite į klausimus konkrečiai ir nuoširdžiai, domėkitės įmonės veikla ir klauskite įvairių klausimų – taip parodysite, kad įmonė jums yra tikrai įdomi.