Nugaros skausmas – sėdimo darbo pasėkmė
Paskaičiuota, kad žmogus per parą vidutiniškai prasėdi iki 9,5 val., o biuro darbuotojas per visą savo gyvenimą vidutiniškai darbe sėdi 80 000 valandų. Galima teigti, kad aktyviausia veikla, kuria užsiima šiuolaikinis žmogus, yra sėdėjimas, o šios veiklos pašalinis poveikis – nugaros skausmas. Šis nemalonus pojūtis yra pažįstamas daugeliui sėdimą darbą dirbančių žmonių. Nugaros skausmai kamuoja todėl, nes žmogaus kūnas nėra sutvertas praleisti didžiąją dalį dienos sėdint ant kėdės. Todėl vos pasitaikius progai sėdintis žmogus rąžosi, muistosi, stengiasi pakeisti sėdimą padėti, kelią koją ant kojos ir pan.
Neretai manoma, kad sėdėdamas žmogus ilsisi ar atsipalaiduoja, tačiau iš tiesų viskas yra priešingai – sėdimoje pozicijoje žmogaus kūno raumenys yra apkraunami. Sėdėjimas statiškoje padėtyje priverčia kūno raumenis įsitempti, o tai padidina įvairių uždegimų atsiradimo riziką. Daugelis žmonių turi netaisyklingą laikyseną, kuri pasireiškia ir sėdint. Jeigu sėdinčio žmogaus stuburas yra netaisyklingoje padėtyje, tuomet didėja rizika atsirasti disko išvaržai bei susirgti stuburo ligomis. Dėl netaisyklingos laikysenos atsiradęs stuburo skausmas gali plisti toliau po nugarą ir pečius.
Nugaros skausmas gali užklupti įvairaus amžiaus žmones. Su nugaros skausmais susiduria tiek ilgus metus sėdimą darbą dirbantys mokytojai, biurų darbuotojai, buhalteriai, įvairių įstaigų tarnautojai ir net gi mokiniai ar studentai. Medikai pastebi, kad vis daugiau mokinių ir jauno amžiaus žmonių turi ydingą laikyseną – skaičiuojama, kad beveik 50 procentų vaikų turi netaisyklingą laikyseną. Todėl nugaros sveikata reikia pradėti rūpintis dar sėdint mokyklos suole. Taisyklinga laikysena ir daromos pertraukos nuo sėdėjimo padės išvengti nugaros skausmų ir jų sukeliamų ligų.
Kineziterapeutų teigimu, nugaros skausmų pavyks išvengti, jeigu sėdimą darbą kaitaliosite fiziniu. Kas valandą reikėtų daryti bent 5-10 min. pertrauką, kurios metu pasivaikščiokite, pasirąžykite ar pratempkite raumenis. Taip pat svarbu sąmoningai sėdėti tiesiai, o tam padės ne tik pratimai nugaros ir pilvo raumenų stiprinimui, bet ir ergonomiška darbo vieta. Nugaros skausmas nekamuos, jeigu Jūsų darbo kėdė turi būti patogi ir turėti tinkamą nugaros atramą, taip pat turi būti tinkamai sureguliuotas Jūsų kompiuterio ekrano aukštis. Dirbant sėdimą darbą prie kompiuterio svarbu taisyklingai kvėpuoti ir vengti padėčių, kai nugaros raumenys ar pečiai būna per daug apkrauti.
Dirbantiems sėdimą darbą nepatariama sėdėti toje pačioje padėtyje, susikėlus koją ant kojos bei įtempus pečių juostą. Sėdimą padėtį patariama keisti maždaug kas 20 min., o įtemptas raumenų grupes pajudinti ar pamasažuoti. Darbus, kuriuos esate pripratę daryti atsisėdę, atlikite stovėdami, pavyzdžiui, kalbėti telefonu. Darbo valandomis raskite progų atsistoti, ženkite žingsnį pirmyn ar atgal, pasisukiokite liemeniu į šonus – tai neleis atsirasti nugaros skausmui. Jūsų darbovietėje yra liftas? Pamirškite jį ir lipkite laiptais!
Skaičiuojama, kad darbuotojai nepakildami nuo kėdės išsėdi vidutiniškai tris valandas, o iš jų trys ketvirtadaliai dar ir pietauja prie to paties darbo stalo. Tai itin žalinga praktika, todėl įpraskite daugiau judėti, reguliariai sportuokite ar bent jau rytais atlikite mankštą – tuomet nugaros skausmai Jūsų nekamuos.