Aktualijos, Mūsų sveikata, Šeimos sveikata

Nuo ko priklauso viso organizmo gynybinė sistema?

Dviejų žmonių organizmo reakcija, patekus į vienodas sveikatai nepalankias sąlygas, nebūtinai bus vienoda. Pvz., vienas, ilgai laukęs autobuso stotelėje ir sušalęs ar prasidėjus šlapdribai sušlapęs kojas, būtinai susirgs, kitas – ne. Tai lemia organizmo imunitetas, kitaip sakant, jo atsparumas nepalankioms aplinkoms sąlygoms.

Vaikai serga dažniau, nes jų imunitetas galutinai susiformuoja tik apie 18 metus, todėl jie negali tinkamai apsiginti nuo į jų organizmą patekusių „priešų“ (virusų, bakterijų, kt.). Medikų teigimu, yra normalu, kad maži vaikai peršalimo ligomis per metus serga 12–14 kartų. Suprantama, kad mamų tokia žinia nedžiugina, jos nenori sutikti, kad sirgti kas mėnesį yra normalu. Kita vertus, įrodyta, kad vartojantys probiotikų vaikai yra atsparesni: jie atsparesni antibiotikų sukeltam viduriavimui, jie rečiau ir trumpiau viduriuoja, karščiuoja.

Žarnyno mikrobiotos įtaka organizmo gynybinei sistemai

Žarnyno mikrobiota – tai įvairios bakterijos, kurios gyvena virškinamajame trakte. Bakterijos skirstomos į gerąsias, nesukeliančias ligų, kurios sudaro normalią ir organizmui palankią mikrobiotą, ir blogąsias, sukeliančias ligas. Taip pat žarnyne galima aptikti ir pusiau blogųjų bakterijų, kurios, kol jų nėra daug, nėra pavojingos. Tad sveikatai yra labai svarbi harmonija, pusiausvyra tarp skirtingų bakterijų rūšių. Taigi, kai žmogus sveikas, žarnyne vyrauja visų mikroorganizmų balansas, o kai jis sutrinka, vystosi disbiozė. Ši būklė pasireiškia sergant įvairiomis ligomis, vartojant tam tikrų vaistų, sutrikus virškinimui, viduriuojant ir t.t. Svarbu, kad esant disbiozei silpnėja ir imunitetas, nes virškinamasis traktas yra didžiausias žmogaus imuninis organas, kurio gleivinės imuninę sistemą formuoja su žarna susijęs limfoidinis audinys. Įgyto imuniteto funkcijas atlieka T ir B limfocitai ir jų išskiriamos imuninės medžiagos. Pažeidus žarnyno mikrobiotą, gleivinę, silpsta ir imunitetas.

Sutrikus mikrobiotai negauname visų būtinų medžiagų

Medikai nusilpusiam imunitetui atkurti siūlo vartoti žarnyno mikrobiotą gerinančių preparatų – probiotikų. Juk geram organizmo atsparumui ypač svarbi sveika žarnyno mikrobiota, kuriai sutrikus maistinių medžiagų į kraujotaką patenka mažiau, nes žarnynas negali jų efektyviai perdirbti ir pasisavinti. Todėl organizmui ima trūkti gyvybiškai svarbių medžiagų, vitaminų, mineralų (pavyzdžiui, vitamino D). Negydant disbiozės toks organizmo badavimas dėl neefektyvaus maistinių medžiagų pasisavinimo gali sukelti rimtas ligas. Pavyzdžiui, kai ima trūkti D vitamino, organizmas negali pasisavinti kalcio, suaugusiems vystosi osteoporozė dėl kalcio trūkumo, o dėl D vitamino stokos vaikams vystosi rachitas.

Kaip probiotikai susiję su imunine sistema?

Probiotikai (gerosios organizmo bakterijos) gaminami iš žmogaus mikrobiotos rūšių, dažniausiai iš laktobakterijų ir bifidobakterijų. Šios bakterijos gali normalizuoti žmogaus imuninę sistemą, nes stiprina vietinio gleivinių imuniteto ląsteles (T ir B limfocitus, makrofagus). Probiotinės bakterijos gali padėti sumažinti padidėjusį žarnos gleivinės pralaidumą ir padėti pagerinti žarnyno imuninio barjero funkcijas, taip slopindamos uždegimo procesus. Atkurdami žarnyno mikrobiotą, probiotikai gali padėti pagerinti maistinių medžiagų virškinimą ir pasisavinimą. Taigi, probiotikų rekomenduojama vartoti esant disbiozei, įvairios kilmės viduriavimui, vartojant antibiotikų, imunitetui stiprinti ir kt.

Probiotikai =sveika = žarnyno mikrobiota = geresnis maistinių medžiagų pasisavinimas?

Mokslininkai neabejoja probiotikų nauda ligoms gydyti, jų profilaktikai, ir tai įrodyta atlikus tyrimus. Beje, naujausias tyrimas (paskelbtas medicinos žurnale „Journal of clinical endocrinology & metabolism, 2013 m.“) dar papildė mokslininkų žinias apie probiotikų poveikį sveikatai. „Seniai buvo žinoma, kad virškinamasis traktas atlieka svarbų vaidmenį pasisavinant vitaminą D, tačiau tai, kad geriamieji probiotikai padidina vitamino D kiekį, paaiškėjo pirmą kartą“, – pastebi mokslininkas M.Jonesas (šaltinis www.delfi.lt).

Pieno rūgšties bakterijų produktai, kuriuose yra vitamino D, – dviguba pagalba organizmui?

Pieno rūgšties bakterijos Lactobacilli reuetri ir vitaminas D yra imunomoduliatoriai. Abu gali didinti organizmo galimybes priešintis įvairioms ligoms (gali daryti įtaką vietinio gleivinių imuniteto ląstelėms (T ir B limfocitams, makrofagams).

Mokslininkai sukūrė naują produktą „BioGaia“, kurio sudėtyje yra pieno rūgšties bakterijos Lactobacilli reuteri Protectis, pirmą kartą išskirtos iš motinos pieno ir natūraliai randamos visame virškinamajame trakte, su vitaminu D3. Taigi vartojant „BioGaia“ su vitaminu D3 gaunama dviguba nauda organizmui:

  1. „BioGaia“ gali padėti papildyti žarnyną pieno rūgšties bakterijomis Lactobacilli reuteri, palaikydamos mikrobiotos balansą, kai esate sveiki, ir atkurdamos jį, kai viduriuojate dėl ūminės virusinės infekcijos ar antibiotikų vartojimo.
  2. Sveikas žarnynas geriau pasisavina maistines medžiagas, taip pat ir vitaminą D.
  3. Kartu organizmas aprūpinamas svarbiu vitaminu D3.
  4. Vartodami „BioGaia su vitaminu D3“, imunitetą veikiame dvejopai, nes laktobakterijos L. reuteri Protectis, ir vitaminas D yra imuniteto moduliatoriai, t.y. gali didinti organizmo jėgas priešintis įvairioms ligoms.
  5. L. reuteri Protectis išskirtinumas – ilgiau išlieka žarnyne nustojus jų vartoti. Paprastai, nustojus vartoti bakterijų, po 2-4 dienų žmogaus žarnyne jų jau nebebūna. O L. reuteri Protectis žarnyne išlieka apie keletą savaičių.

Kodėl produktą nuspręsta papildyti būtent vitaminu D3? Todėl, kad sergant, sutrikus žarnyno mikrobiotai ir imunitetui, šis vitaminas yra blogiau pasisavinamas. Yra atlikta keletas klinikinių tyrimų, kurie įrodo, kad sergančiųjų organizme vitamino D kiekis yra mažesnis nei sveikų.

Gydytojai teigia, kad daugeliui mūsų šalies gyventojų dėl klimato sąlygų nepakanka vitamino D, o jo poveikis imuninei sistemai yra itin svarbus. Žinomos 4 vitamino D (kalciferolio) formos, tačiau žmogaus organizme svarbiausi yra augalinės kilmės D2 ir gyvulinės kilmės D3. Medikai vieningai sutaria, kad tikslingiau skirti D3 formą.

Reikia priminti, kad L. reuteri Protectis yra kompanijos „BioGaia“ patentuotos pieno rūgšties bakterijos. Šios bakterijos gali būti natūraliai aptinkamos žmogaus organizme. L. reuteri gamina pieno ir acto rūgštį, natūralų patogeninių bakterijų slopintoją reuteriną.

Vienoje „BioGaia su D3“ tabletėje yra 100 milijonų gyvų L.reuteri protectis bakterijų ir 10 μg D3. Tad žmonėms, kuriems vitamino D3 poreikis yra padidėjęs (vaikams nuo 3 metų, senyvo amžiaus žmonėms, besilaukiančioms ir maitinančios krūtimi moterims), produkto galima vartoti ir 2 tabletes per dieną.

Daugiau informacijos apie „BioGaia“ rasite tinklalapyje www.biogaia.lt