Šiuolaikinė moteris neturėtų atsisakyti kelionių dėl šlapimo nelaikymo
„Pasaulis yra knyga, o tie, kurie nekeliauja, skaito tik pirmąjį puslapį“, – sakė žymus teologas filosofas šv. Augustinas. Iš tiesų, kelionės – vienas dažniausių įvairaus amžiaus žmonių pomėgių. Keliaudami pasisemiame neišdildomų įspūdžių, kuriuos suteikia pažintys su naujomis šalimis, žmonėmis, jų tradicijomis, kultūra, gamta. Judėjimo apribojimas dėl įvairių problemų, pvz., šlapimo nelaikymo, smarkiai pablogina gyvenimo kokybę, atima galimybę bendrauti, trukdo ir darbui, ir poilsiui. Ar šlapimą nelaikanti moteris pasmerkta sėdėti namuose?
Šlapimo nelaikymas du kartus dažniau vargina moteris, o lengvas šlapimo nelaikymas kankina gerokai daugiau moterų, nei galima įsivaizduoti. Deja, dėl perdėto kuklumo jos vengia apie tai kalbėti su medikais ir kenčia tylomis: atsisako įprasto aktyvaus gyvenimo ir laisvalaikio leidimo, vengia kelionių, išvykų, netgi bet kokių veiksmų, kurie provokuoja nevalingą šlapimo nutekėjimą. Vis labiau užsisklendžia savyje, tampa uždaros, prislėgtos, dėl to nukenčia santykiai su šeimos nariais ir draugais. Šlapimo nelaikymas neigiamai veikia fizinę ir psichologinę sveikatą, sutrikdo socialinę veiklą, „atima“ asmeninį gyvenimą. Dėl šio sutrikimo gali išsivystyti odos pažeidimai, padidėja šlapimo takų infekcijos galimybė, sutrinka miegas, kyla higienos problemų, sutrinka seksualinė funkcija, net vystosi depresija ir blogėja gyvenimo kokybė. Moteris jaučiasi sugniuždyta ir bejėgė, nes šlapimo nelaikymas neleidžia jai gyventi taip, kaip ji nori….
Kodėl vengiama kelionių?
Galimybė keliauti ir bendrauti ir nebūtinai į tolimas šalis, o, pvz., po Lietuvą ar į kokį įdomų renginį arba teatrą, – vienas visaverčio gyvenimo aspektų. Kodėl šlapimo nelaikančios moterys bijo išeiti iš namų, juolab keliauti į tolimesnes šalis? Visų pirma, dėl to, kad baiminasi, jog jų problema taps matoma ir žinoma visiems. Kitas dalykas, nežino būdų ir priemonių, kurios joms padėtų jaustis komfortiškai.
Šlapimo nelaikymas skirstomas pagal tipus. Jaunos moterys dažniau kenčia dėl krūvio šlapimo nelaikymo. Tai reiškia, kad sukosėjus, juokiantis, čiaudint, bėgant ar šokant gali nevalingai ištekėti šiek tiek šlapimo. Pradžioje tai gali būti keli lašai, ir moteris su šia problema gali susitvarkyti naudodama įklotus. Tačiau laikui bėgant problema gali gilėti, o įklotų nepakakti. Kartu su baime, kad šlapimas persisunks per drabužius ir visi žmonės tai pamatys, moteris smarkiai išgyvena ir dėl kvapo. Todėl pamažu ji atsisako keliauti ir apskritai rodytis viešumoje, nes nusijuokusi ar pakviesta šokti gali nesulaikyti šlapimo.
Kitas šlapimo nelaikymo tipas – dirglioji šlapimo pūslė – dažniau vargina vyresnes moteris, ypač problema gali išryškėti po menopauzės. Tokiais atvejais moteris nespėja sulaikyti šlapimo, nes noras šlapintis užeina staiga, o jo suvaldyti ji nepajėgi. Esant šiai būklei šlapimo išbėga gana daug, t.y. ant grindų gali likti visiems matoma balutė. Sutrikimo pradžioje moteris, pajutusi staigų norą šlapintis, dar spėja nubėgti iki tualeto, tačiau kelionėse, ekskursijų metu tualetas ne visada lengvai ir greitai pasiekiamas. Tai žinodama, moteris geriau atsisako įdomios kelionės, bet ne rizikuoja patirti gėdą.
Neretai moteris vargina mišrus šlapimo nelaikymo tipas, kuriam būdingi ir krūvio, ir dirgliosios pūslės simptomai, dominuojant kuriam nors vienam.
Taigi, nevaldydamos šlapimo nutekėjimo, moterys vengia išeiti iš namų. Bijodamos patekti į keblią padėtį ir laiku nespėti iki tualeto, jos atsisako įprastos veiklos, vengia susitikimų, švenčių, važiuoti viešuoju transportu, juolab keliauti. Iš tiesų, keliaujant problemų dėl šlapinimosi gali kilti net ir sveikoms moterims. Pvz., keliaujant autobusu, neretai tenka kentėti ir laukti planinio sustojimo. Itin sunku prie kelionių režimo prisiderinti šlapimo nelaikančioms moterims. O dėl dirgliosios šlapimo pūslės bėda gali ištikti net ir esant keliems žingsniams iki tualeto, nes nevalingo noro šlapintis jos negali suvaldyti.
Ar įmanoma saugiai jaustis kelionėje, kai vargina šlapimo nelaikymas?
Liga dažnai priverčia žmogų užsiskleisti savyje, atsiriboti nuo sveikųjų. Tačiau nėra tokios ligos ar būklės, kuri vargintų tik vieną žmogų. Tai svarbu žinoti šlapimo nelaikymo varginamai moteriai, ir tai turėtų paskatinti ją domėtis liga, ieškoti išeičių, sprendimų.
Medikų teigimu, šlapimo nelaikymas nėra trikdys keliauti. Be abejo, visų pirma, kiekviena moteris, kurią vargina šlapimo nelaikymas, turėtų apsilankyti pas gydytoją ir išsiaiškinti šlapimo nelaikymo priežastį. Nuo to priklausys ir gydymo galimybės. Kitas dalykas, kad šlapimo nelaikymo atveju svarbus vaidmuo tenka ir šlapimą sugeriančioms priemonėms. Apie sauskelnes tikrai žino visos moterys. Tačiau jas dėvėti kasdien ir pasirodyti su jomis viešumoje, ypač vasarą, gali būti nepatogu. Pavyzdžiui, aktyviai gyvenančioms nuolat sauskelnes dėvinčioms moterims gali atsirasti įvairių odos pažeidimų. Be to, net ir idealiai kūno proporcijas atitinkančios sauskelnės šiek tiek varžo judesių laisvę, keičia figūrą. Aktyvų gyvenimo būdą puoselėjančioms, kelionių ir pramogų neatsisakančioms moterims spręsti šlapimo nelaikymo problemas gali padėti specialios elastinės sauskelnės-kelnaitės. Jos savo skysčius sugeriančiomis savybėmis nė kiek nenusileidžia įprastoms sauskelnėms, o jų išvaizda beveik nesiskiria nuo apatinio trikotažo, todėl nėra pastebimos aplinkinių. Moterys, kurios nerimauja dėl šlapimo kvapo, turėtų rinktis tokias sauskelnes-kelnaites, kuriose integruota speciali nemalonų kvapą neutralizuojanti sistema, o jų gamybai naudojamos medžiagos leidžia odai laisvai kvėpuoti. Kartu tai leidžia apsaugoti odą nuo sudirginimo, paraudimo ir kitų nemalonių pojūčių. Jautresnėms, į alergiją linkusioms moterims reikėtų įsitikinti, kad kasdien naudojamų šlapimą sugeriančių gaminių sudėtyje nebūtų medžiagų, galinčių sukelti alergiją, ypač latekso. Taigi, kenčiančios dėl šlapimo nelaikymo moterys neturėtų savęs riboti ir uždrausti sau mėgautis bendravimu su draugais, išvykomis, atsisakyti tolimesnių kelionių. Specialiosios sauskelnės-kelnaitės nepastebimos net ir po itin lengvais šviesiais drabužiais, todėl net ir tapusios vienintele išeitimi šlapimo nelaikymo varginamai moteriai, suteikia galimybių džiaugtis gyvenimu, neatsiriboti nuo aplinkinių, neatsakyti gyvenimo malonumų ir patogiai keliauti.
„Po dvidešimties metų tu būsi labiau nusivylęs dalykais, kurių nedarei, negu tais, kuriuos darei. Taigi, išplauk iš ramybės uosto. Pagauk pasatą savo burėms. Tyrinėk. Svajok. Atrask“, – kviečia Markas Tvenas.