Sveika gyvensena – raktas į ilgaamžiškumą
Sveika gyvensena yra geriausias kelias į sveiką, kokybišką ir ilgą gyvenimą, tačiau nelengvas, jeigu per visą gyvenimą spėjome priprasti žaloti savo organizmą. Nesveikas ir kaloringas maistas, nereguliarūs valgymai, persivalgymas, mažas judėjimas, fizinės veiklos nebuvimas, žalingi įpročiai ir kiti šiuolaikinių žmonių įpročiai neturi nieko bendro su sveika gyvensena. Tačiau pastebima, kad vis daugiau žmonių pradeda atsakingiau žiūrėti į savo gyvenimo įpročius ir pradeda aktyviau rūpintis savimi.
Dažnai Naujųjų metų proga, prasidėjus vasarai ar artėjant kokiai nors svarbiai progai, mes mėgstame sau pasižadėti pradėti sveikai maitintis bei aktyviau sportuoti. Tačiau tai padaryti nėra taip paprasta, kaip gali pasirodyti iš pradžių. Entuziazmas ir ryžtas neretai išgaruoja po kelių dienų, todėl svarbu žinoti, jog sveika gyvensena prasideda žmogaus galvoje. Tik supratę, kas naudinga mums ir mūsų organizmui bei tvirtai pasiryžę keisti gyvenimo būdą, galime sveikos gyvensenos principus efektyviai taikyti kitose gyvenimo srityje.
Kiekvienas žmogus nori išlikti jaunas ir sveikas kuo ilgiau. Mokslininkai teigia, kad žmogaus gyvenimo trukmę lemiantys veiksniai procentaliai pasiskirsto taip:
- 10 % – sveikatos priežiūra,
- 20 % – aplinkos poveikis,
- 20 % – paveldimumas,
- 50 % – gyvensena.
Kaip matome, mūsų gyvenimo trukmė tiesiogiai priklauso nuo mūsų įpročių – kuo jie sveikesni, tuo ilgiau ir sveikiau gyvensime. Sveika gyvensena apima daugelį gyvenimo sričių: tinkamą poilsio ir darbo rėžimą, reakciją į stresines situacijas, darbo atmosferą, žalingų įpročių atsisakymą ir t.t. Tačiau sveika gyvensena neįsivaizduojama be subalansuotos mitybos ir aktyvios fizinės veiklos propagavimo.
SVEIKA IR SUBALANSUOTA MITYBA
Maistas yra pagrindinis energijos šaltinis, todėl natūralu, kad vienas svarbiausių sveikos gyvensenos veiksnių yra subalansuota mityba. Organizmas turi būti aprūpinamas reikiamu keikiu baltymų, riebalų, angliavandenių, vitaminų bei mineralinių medžiagų, o tai padaryti įmanoma tik vartojant įvairų, augalinį ir gyvulinį maistą. Žmogaus organizmui iš viso reikia gauti apie 40 skirtingų medžiagų, tačiau nėra jokio maisto produkto, kuris turėtų visas šias medžiagas. Nereikia piktnaudžiauti vienos rūšies maisto produktais, o viską vartoti saikingai. Organizmui būtinos maisto medžiagos taip pat gali turėti neigiamą poveikį sveikatą, jei jų suvartojama per daug.
Prekybos centrai ne visada rūpinasi Jūsų sveika gyvensena ir ant savo lentynų kartais pateikia ne itin sveikus produktus. Todėl apsipirkinėdami atkreipkite dėmesį, ką dedate į savo pirkinių krepšį – visi maisto produktai turi būti kokybiški, saugūs ir švieži. Pirmenybę teikite augaliniams riebalams, rinkitės sveikus užkandžius, vartokite mažiau druskos ir saldumynų.
Domėkitės maisto produktų sudėtimi ir rinkitės tuos, kuriuose yra mažiau konservantų, saldiklių bei dažiklių. Sveikos mitybos racione yra daug vaisių, uogų ir daržovių, o juos rinkdamiesi atkreipkite dėmesį sezoniškumą. Sezoniniai vaisiai ir daržovės yra ne tik pigūs, bet ir pasižymi puikiu skoniu ir vitaminų gausa.
Svarbu maitintis reguliariai, nepersivalgyti ir nebadauti bei per dieną išgerti 6-8 stiklines vandens.
SPORTAS
Sveika gyvensena neatsiejama nuo sporto. Šiuolaikinis žmogaus gyvenimo tempas neretai atrodo pasiutusiai greitas, tačiau didžiąją dienos dalį mes sėdime. Sėdime ne tik darbe, bet ir grįžę namo įsitaisome prie kompiuterio ar televizoriaus, o tai nėra geras įprotis.
Laikantis sveikos gyvensenos principų, rytą reikėtų pradėti lengva mankšta. Vos 10-15 min. skirtų rytinei mankštai suteiks daugiau žvalumo ir energijos nei didelis kavos puodelis. Jeigu Jūsų dienotvarkė itin įtempta, kad niekaip nepavyksta įterpti valandos treniruotei sporto ar aerobikos salėje, jogos užsiėmimas ar pasiplaukiojimui baseine, iškeiskite vakarinį poilsį prie televizoriaus ekrano į pasivažinėjimą dviračiu ar lengvą krosą. Bent valandą laiko per dieną skirskite pasivaikščiojimui: keliaukite į darbą ar parduotuvę pėsčiomis, užuot kilę liftu, lipkite laiptais, pavedžiokite šunį ar tiesiog išeikite vakare pasivaikščioti po apylinkę.
Prisijaukinę ir įsijautę į sveiką gyvenseną greitai pastebėsite teigiamus pokyčius: jausitės žvalesni, energingesni, suteiksite naudos ne tik savo figūrai, bet ir sielai.