Mūsų sveikata

Sveiki ir ekologiški pusryčiai komandiruotės ar verslo kelionės metu?

Verslo žmonėms tenka daug keliauti. Viena vertus, tai gerai, nes aplinkos pakeitimas skatina kūrybiškumą. Kita vertus, problemų ir netikėtumų kelionėse gali sukelti bet kas, pvz., netinkamas maistas ar viešbučių aptarnavimas. Ar įmanoma ir verslo kelionėse maitintis sveikai?

Projekto vadovė Dalia apie viešbučius išmano ne iš nuogirdų

Projektų vadovei Daliai, kaip ir daugumai aktyvių ir karjeros siekiančių žmonių, tenka daug keliauti. Nuolatiniai skrydžiai, forumai, komandiruotės, susitikimai – tai įprasta jaunos moters darbotvarkė. Savo įspūdžiais ji gali pasidalyti apie daugelį didžiųjų Europos viešbučių. Kaip ir visiems darbo reikalais keliaujantiems žmonėms, jai svarbu patogiai išsimiegoti, pailsėti, pasirengti darbo pokalbiui, todėl verslininkė didelį dėmesį skiria aptarnavimo kokybei ir maistui. Beje, būtent pastarieji veiksniai – aptarnavimo kokybė ir maistas – dažnai ir skiria Europos viešbučius nuo Lietuvos. Iš tiesų, mūsų šalies viešbučiuose ne visada aptarnavimo kultūra yra aukšto lygio. Tai galima paaiškinti didėjančiais restoranų ir viešbučių darbuotojų emigracijos mastais, o išvažiuoja dažniausiai geriausieji.

Sveiki ir ekologiški pusryčiai

Ką dauguma viešbučių siūlo ragauti pusryčiams? Standartas – duonelės, bandelės, kumpis, sausi pusryčiai, vaisiai, omletas. Verslininkė rūpinasi savo sveikata, todėl žino, kaip svarbu yra valgyti pusryčius. Juk pusryčiai ne tik užtikrina gerą nuotaiką visai dienai, bet ir suteikia energijos numatytiems darbams atlikti. Verslininkė pirmenybę teikia natūraliems ekologiškiems produktams, nes juose nėra sveikatai žalingų medžiagų, skonio stipriklių, kvapiųjų medžiagų ar kitų žmogaus organizmui kenksmingų, tačiau produkto skonį ir prekinę išvaizdą gerinančių priedų. Tačiau jei Europos viešbučiuose toks moters pasirinkimas problemų nekelia, Lietuvoje ekologiškų pusryčių meniu tikrai gali pasigirti nedaug viešbučių.

Ar teko Lietuvos viešbučiuose gardžiuotis ekologiškais pusryčiais? Kas juos siūlo?

„Tikrai taip, – sako Dalia. – Ekologiškus pusryčius Vilniuje siūlo viešbutis „Radisson Blue Lietuva“. Beje, ir aptarnavimo kokybei priekaištų neturiu.“ Didžiausią ekologiškų pusryčių meniu dalį sudaro pieno produktai – jogurtas, varškė ir varškės sūreliai, fermentinis sūris, pienas, grietinė. Sveiki ir ekologiški pusryčiai

4 žvaigždučių viešbutis „Radisson Blue Lietuva“ verslininkams siūlo didelį paslaugų spektrą – pasinaudoti nemokama automobilių stovėjimo aikštele, apsilankyti sporto klube ar pasigarinti pirtyje, o erdviuose kambariuose šiuolaikiniu civilizacijos pasiekimu – nemokamu belaidžiu internetu. Tai ypač svarbu daug dirbantiems žmonėms. Dalykiniams susitikimas pasitarnaus verslo centras ir susitikimų kambariai, kuriuose įrengta garso ir vaizdo įranga.

Vienas svarbiausių ir išskirtinių viešbučio bruožų – puiki virtuvė, kurios patiekalais galima gardžiuotis viešbučio restorane „Riverside“. Skubantiems ir operatyvumą vertinantiems žmonėms restorane patiekiami įvairūs savitarnos pusryčiai bei daugybė tarptautinių ir Skandinavijos šalių patiekalų. Svečiai gali apsilankyti 22 aukšte įsikūrusiame „Sky“ bare, iš kurio atsiveria nuostabus senamiesčio vaizdas.

Beje, viešbutis „Radisson Blue Lietuva“ įsikūręs patogioje vietoje – pačiame Vilniaus centre. Čia netoli miesto senamiestis – vos 10 minučių kelio pėsčiomis, ir galima grožėtis Vilniaus katedra ir vienų seniausių Europoje Vilniaus universitetu. Taip pat netoli yra Miesto rotušės aikštė ir Šv. Petro ir šv. Povilo bažnyčia.

 

DIETOLOGO KOMENTARAS

Kodėl kiekvienam žmogui pusryčiai yra svarbi dienos dalis?

Konsultuoja dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė.

gydytoja Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė

Kodėl reikia valgyti pusryčius? Kokia pusryčių vieta nuolat užimto, daug keliaujančio irdažnai pietų nespėjančio pavalgyti karjeros siekiančio žmogaus gyvenime?

Pusryčiai yra svarbiausias dienos valgis, gera dienos investicija, ne tik suteikianti energijos dienos pradžiai, bet ir susijusi su teigiamu poveikiu sveikatai, taip pat ir svorio kontrolei, fiziniam ir protiniam pajėgumui. Vertingiau laiką ryte gaišti pusryčiavimui negu skirti jį miegui.

Nustatyta, kad vaikai, kurie pusryčiauja, rečiau serga, rečiau praleidžia pamokas dėl ligos.

Tyrimai rodo, kad pusryčių valgymas padeda subalansuoti dienos racioną, gerina tiek vaikų, tiek suaugusiųjų protinę veiklą mokykloje ar darbe, gerina fizinį pajėgumą, padeda mažinti cholesterolio koncentraciją.

Kalbant apie svorio kontrolę, reikia paminėti, kad labai daug tyrimų nustatė, jog valgantieji pusryčius sveria mažiau negu jų atsisakantys.

Taigi valgantys pusryčius:

  • suvartoja daugiau labai reikalingų maistinių medžiagų: vitaminų, mineralų;
  • suvartoja mažiau riebalų, cholesterolio per visą dieną;
  • geriau susikoncentruoja dirbdami, dirba produktyviau;
  • lengviau kontroliuoja svorį;
  • paprastai jų kraujyje yra mažesnė cholesterolio koncentracija.

Kiek ir kokių maistinių medžiagų turėtume gauti per pusryčius? Kodėl?

Pusryčiams galima rinktis 2–3 produktus iš skirtingų maisto grupių, pavyzdžiui:

  • duona arba grūdiniai,
  • pienas ir pieno produktai,
  • vaisiai ar daržovės.

Kartu su maistu iš šių grupių gausime kompleksinių angliavandenių, skaidulų, baltymų ir labai nedidelį kiekį riebalų.

Prie pusryčių maisto vertinga pridėti liesų baltymų – šie labiau sumažins alkį. Liesas baltyminis maistas yra bene geriausiai pasotinantis. Baltymų turi pienas, jogurtas, varškė.

Ko nereikėtų valgyti per pusryčius?

Kuo mažiau cukraus, druskos, riebalų. Jeigu pusryčių racione yra nedidelis kiekis cukraus, tai dar nereiškia, kad tai jau blogi pusryčiai. Iš viso per pusryčius kartu su gėrimais nereiktų suvartoti daugiau kaip 5 g cukraus. Kai kurie pusryčių javainiai, bandelės, blynai turi nemažai cukraus, riebalų.

Pieno produktai pusryčiams?

Pieno produktai pusryčiams tinka, nes gali būti neriebūs ir priklauso baltyminio maisto grupei. Tai jogurtas, varškė, pienas su pusryčių javainiais, neriebus sūris.

Dėkojame už atsakymus.

 

Daugiau informacijos apie kliniką „Dietos sistema“ ir gydytoją Daivą Pipiraitę-Lazarevičienę rasite tinklalapyje www.dietos.lt arba telefonais 8 5 260 7300, 8 652 31 155

Dietos sistema